Americko-rumunské vojenské cvičenia neprekazila ani koronapandémia

· Čas čítania: 2 min.
Foto: Joint-forces/US Army: Sgt H Marcus McGill

Vyše 130 vojakov a 30 kusov vojenskej techniky sa 19. novembra 2020 zúčastnilo na americko-rumunských vojenských cvičeniach Rapid Falcon („Rýchly sokol“). Uskutočnilo sa na rumunskej vojenskej základni Mihail Kogălniceanu a na polygóne Capu Midia v okrese Constanța na juhovýchode krajiny.

Tieto spoločné vojenské cvičenia neprekazila ani svetová pandémia koronavírusu. A čo tak nosenie rúšok, nariadenie zdržiavať sa radšej doma a všeobecný zákaz zhromažďovania sa v skupinách? Veď pomaly už na celom svete platia hromadné, pomaly totálne reštrikcie a obmedzenia, ale netýkajú vojenských cvičení členských krajín NATO. Podľa ich organizátorov, je práve teraz ten najvhodnejší čas, kedy treba plytvať so silami a utrácať finančné prostriedky na vojenské cvičenia.

Pred začiatkom vojenského cvičenia vystúpil rumunský premiér Ludovic Orban, ktorý vyhlásil, že „obrana a bezpečnosť sú hlavnými prioritami vlády,“ a ubezpečil prítomných, že „predvídateľnosť a stabilita financovania rezortom obrany začatých programov vybavenia rumunskej armády, bude zabezpečená.“ Pochvaľoval spoluprácu rumunských a amerických vojakov v rámci aliancie NATO.

Rumunskí organizátori uviedli, že na týchto cvičeniach „prikrášlených“ delostreleckou paľbou, sa zúčastnili „americkí partneri,“ ktorí použili dva mobilné raketové systémy HIMARS 41. brigády delostrelectva z posádky v nemeckom meste Grafenwöhr. Rumunskí vojaci používali tri reaktívne systémy salvovej paľby LAROM 8. brigády LAROM „Alexandru Ioan Cuza,“ ktorá je dislokovaná v meste Focşani.

Ako informovalo rumunské ministerstvo obrany, „cieľom tohto cvičenia bol rozvoj a upevnenie vojenskej spolupráce medzi pozemnými silami Rumunska a USA a tiež rozvoj partnerstva medzi dvoma významnými delostreleckými jednotkami v rámci vybavenia 8.  brigády LAROM „Alexandru Ioan Cuza“ systémami HIMARS, začínajúc rokom 2021.“

Po skončení vojenského cvičenia sa rumunský minister obrany Nicolae Ciucă poďakoval  všetkým účastníkom a poprial im veľa ďalších úspechov. Podotkol, že „ešte prednedávnom si nebolo možné ani predstaviť, že by sa v Rumunsku mohli konať podobné, spoločné, vojenské cvičenia s vojakmi USA.“

Podstatu daného americko-rumunského cvičenia sa pokúsil odhaliť Forbes, ktorý uviedol, že „daná vojenská operácia, ktorú uskutočnili iba v priebehu niekoľkých hodín, bola prekvapením pre ruské vojenské zoskupenie na Kryme.“ Podľa autora článku, dané manévre boli vlastne „svojráznym odkazom pre Moskvu, ktorý demonštroval obnovenie palebnej sily amerických vojsk.“

V Rusku dané vojenské cvičenia prakticky nekomentovali, označili ich iba za ďalšiu provokáciu a trápne divadielko, ako aj za porušovanie existujúcich americko-ruských dohôd o zbraniach.

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroje:

(1) RAPID FALCON ~ US HIMARS Live-Fire In Romania, Joint-forces, 21.11.2020

(2) US, Romanian forces launch rockets into Black Sea for the first time, MarineTimes, 11.2020

(3) Press Release: US Army Europe to conduct exercise Rapid Falcon in Romania, U. S. Army Europe, 13.11.2020

(4) Black Sea Drill Again Validates HIMARS as an Anti-Ship Weapon System, Nacal News, 24.11.2020

(5) Ракетный „сюрприз“ для России: США и Румыния провели совместные стрельбы, Vesti24, 25.11.2020

(6) https://www.youtube.com/watch?v=EvcBJofrM_k

(7) https://www.youtube.com/watch?v=hOkYm1w3Z4g&feature=emb_logo

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected] UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2021

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár