Americkú profesorku, ktorá predstierala, že je Afroameričanka, vedenie univerzity suspendovalo

Foto: Big World News

Vedenie Univerzity Georgea Washingtona suspendovalo profesorku Jessicu Krugovú a zakázalo jej prednášať (zatiaľ) v jesennom semestri. Dôvod? Profesorka, ktorá má židovský pôvod, dlhé roky predstierala, že je… Afroameričanka.

Kým vedenie univerzity posudzuje túto situáciu, doktorka Krugová nebude prednášať na svojich hodinách v tomto semestri. Pripravujeme pre študentov týchto tried varianty, ktoré oznámime dotknutým študentom v najbližšom období,“ „diplomaticky“ sa uvádza vo vyhlásení vedenia univerzity. Americké médiá, v reakcii na informácie CNN, ktorá ako prvá zverejnila správy o tomto incidente, v tejto súvislosti prízvukujú, že vyhlásenie a opatrenia vedenia univerzity nasledovali bleskovo – iba 24 hodín po tom, ako sa profesorka priznala, že dlhé roky „podvádzala“ vo veci, ktorá sa týka jej etického pôvodu.

Svoje priznanie profesorka Krugová zverejnila na portáli Medium.com, kde prezradila, že je žena s bielou farbou pleti a má židovský pôvod. Porozprávala, že v priebehu svojho dospelého života nehovorila pravdu o svojej národnosti a stále zavádzala verejnosť, že má severoafrický, afroamerický alebo afrokaribský pôvod. Médiá citujú istého študenta, ktorý si spomenul na prednášky profesorky Krugovej na Univerzite Georgea Washingtona a na to, že tam predstierala, že je afrolatinská žena, ktorá pochádza z Bronxu.

Vo svojom príspevku profesorka Krugová oľutovala, že si privlastnila „cudziu národnosť a afrokaribskú identitu,“ na ktorú, ako uznala, nemala nárok. Priznala sa tiež, že od detstva trpí na psychické poruchy, ale podčiarkla, že tým nemieni ospravedlniť svoje klamstvá. CNN pripomenula, že 38-ročná profesorka Jessica Krugová je známa odborníčka, zverejnila mnohopočetné práce o Latinskej Amerike, Afrike, rôznych diaspórach a identite.

Ak by sa niečo podobné odohralo v takej „menej demokratickej“krajine, ako USA, napríklad na Slovensku, myslíte, že by tu niekoho dali nabok a zakázali mu vykonávať svoje povolanie? Napríklad, keby nejaká učiteľka rómskej národnosti roky tvrdila, že je Maďarka alebo aj naopak. Pozastavili by jej vyučovanie, začalo by vedenie školy riešiť jej kariéru a „varianty pre študentov“, ako na prestížnej americkej univerzite? To len na margo toho, aké štáty sa vo svete považujú za tie najdemokratickejšie a najslobodnejšie a na mýty o tom, v ktorých krajinách sa najviac dodržiavajú ľudské práva…

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroje:

1. The Truth, and the Anti-Black Violence of My Lies, Medium, 3.9.2020

2. https://medium.com/@jessakrug/the-truth-and-the-anti-black-violence-of-my-lies-9a9621401f85

3. A White professor says she has been pretending to be Black for her entire professional career, CNN, 4.9.2020

4. White professor pretending to be black Jessica Krug told Harlem event her ‘earliest memories’ were of ‘police violence’, Big World News, 4.9.2020

5. https://twitter.com/cnni/status/1302063950167707648?ref_src=twsrc%5Etfw

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Leave a Reply