Ani koronavírus nespomalil rozrastanie NATO. V piatok o Severné Macedónsko.

· Čas čítania: 6 min.
Zdroj: NATO

V zraniteľnom období, keď pandémia koronavírusu ochromuje činnosť a práceschopnosť bežných občanov, firiem, úradov, inštitúcií, i celých štátov a medzištátnych organizácií, dala Severoatlantická aliancia v piatok 27. marca svetu najavo. Ukázala, že neochabuje a nedáva si pohov, ale naopak, expanduje. K 29 členským štátom pribudlo ako tridsiate Severné Macedónsko. Výkonnosť a bojaschopnosť mamutieho vojenského paktu, aký nemá vo svete páru, sa prírastkom o dvojmiliónový vnútrozemský štátik o rozlohe zhruba polovice Slovenska, nijako nezvýši. Vnesie však do takzvanej rodiny členských krajín ďalší kúsok Balkánu so všetkými jeho odvekými spormi a rozbrojmi, i keď na pohľad tlmenými.

 

Pekná to rodina

 

Hovoriť o vojenskom zoskupení, ktoré ostáva celistvé len vďaka pevnej ruke svojho amerického hegemóna, ako o rodine, si v roku 2020 trúfajú len tí, čo to majú v popise práce. V prvom rade figúrka, ktorá vojenskú alianciu oficiálne zastupuje ako jej generálny tajomník. Od 1. októbra 2014 je ňou príslušník politickej dynastie 5-miliónového Nórska Jens Stoltenberg. Tento nórsky ex-premiér je synom Thorvalda Stoltenberga, bývalého šéfa nórskej diplomacie (1990-1993), predtým rezortu obrany (1979-1981) a medzitým vysokého komisára OSN pre utečencov. Dnes už 61-ročný generálny tajomník NATO, ktorý možno predvídavo poslal svojho syna Alexa študovať čínštinu na univerzitu v Šanghaji, sa v slávnostnom prejave na počesť severomacedónskeho prírastku do rodiny NATO, rozplýval nadšením. „Severné Macedónsko je teraz členom rodiny NATO, rodiny tridsiatich štátov s počtom takmer miliardy obyvateľov. Rodiny, opierajúcej sa o istotu, že bez ohľadu na výzvy, ktorým čelíme, sme spoločne silnejší a bezpečnejší„, vyhlásil v piatok 27. marca v Bruseli. V pondelok 30. marca sa má do hlavného stanu NATO v belgickej metropole dostaviť na slávnostné vztýčenie severomacedónskej vlajky aj generalita z USA. Prinajmenej tie špičky , ktoré neodradí zvýšené nebezpečenstvo nákazy koronavírusom. V Británii, ležiacej hneď za kanálom La Manche, už zahnala do povinnej izolácie ministerského predsedu, keď v piatokbolo ochorenie COVID-19, ktoré spôsobuje nový koronavírus, potvrdené u britského premiéra Borisa Johnsona, ministra zdravotníctva Matta Hancocka a hlavného poradcu britskej vlády pre zdravotníctvo profesora Chrisa Whittyho.“ Voľnosť pohybu ešte nemá takto useknutú prezident susedného Francúzska Emmanuel Macron. Sotva sa však dostaví v pondelok do Bruselu chválorečiť vojenské zoskupenie, ktoré nedávno označil za brain-dead, t.j. za postihnuté mozgovou mŕtvicou. Povedal to 7. novembra v rozhovore pre britský globalistický finančnícky týždenník The Economist. Bola to akási jeho propagandistická salva v kampani o vybudovanie autonómneho vojenského bloku Európskej únie.

 


https://www.economist.com/europe/2019/11/07/emmanuel-macron-warns-europe-nato-is-becoming-brain-dead

 

O zmysluplnosti naberania nových členov do NATO majú pochybnosti aj mnohí Američania. Väčšina z nich nemá ani tušenia, kde by našli na mape krajinu s názvom Severné Macedónsko. Tí s klasickým vzdelaním ju zemepisne správne spájajú so Stredomorím a s Gréckom, Ostatní tápajú nad lokalizáciou Macedónska a menovite severného Macedónska. V atlasoch a na mapách vydaných pred vlaňajším februárom, kedy sa tento názov začal oficiálne používať v OSN, sa pod týmto názvom nenachádza. Elektronické mapy tento štátik zobrazujú a opisujú správne. I tak sa sa nemožno vyhnúť logickej otázke, kde vlastne leží Macedónsko, na severe ktorého by sa mal štát Severné Macedónsko nachádzať. „Makedonie je geografické území s proměnlivým rozsahem rozdělené dnes mezi řeckou Makedonii (52,4 %), Severní Makedonii (35,8 %) a bulharskou Pirinskou Makedonii (10,1 %). Na jihu v oblasti Olympského masivu sousedila s Thessalií, na jihozápadě s Epirem, na západě s Illyrií, na východě s Thrákií„, vysvetľuje českojazyčná Wikipédia a ponúka dve zobrazenia. Zrozumiteľnejšie je toto:


https://cs.wikipedia.org/wiki/Makedonie_(region)

 

Anglickojazyčná Wikipédia záujemcu poučí, že historické Macedónsko je oblasť s populáciou len 4,76 miliónov obyvateľov, avšak rozloženou v šiestich balkánskych krajinách: v Grécku, Severnom Macedónsku, Bulharsku, Albánsku, Srbsku a v Kosovu. S poznámkou, že v piatich, nakoľko štátnosť Kosova je spochybňovaná.

 


Mapa Severného Macedónska

https://sk.wikipedia.org/wiki/Severn%C3%A9_Maced%C3%B3nsko#N%C3%A1rodnostn%C3%A9_zlo%C5%BEenie

 

Geostrategické priority

 

Ak sa v strednej Európe na základe historických skúseností o Balkáne tradovalo, že je to sud pušného prachu, ktorý je lepšie držať si od tela, tak za sud pušného prachu možno považovať aj Severné Macedónsko. Podobne ako v susednom Srbsku, aj v tejto bývalej juhoslovanskej zväzovej republike sa rýchlo mení demografické zloženie obyvateľstva. Podiel albánskojazyčnej moslimskej menšiny prudko stúpa, no ešte rýchlejšie rastie zastúpenie islamského obyvateľstva ako celku. Reálny život prekonáva údaje z Wikipédie o 36,6 percentách a návaly afro-ázijských ilegálnych migrantov cez Stredomorie a Turecko na Balkán dodávajú islamizačným procesom búrlivú dynamiku. Tlak na vládu v Skopje, aby sa podvoľovala požiadavkám živelne nastupujúcej islamskej väčšiny, sa bude v priebehu najbližšieho desaťročia stupňovať. Každá nepoddajnosť bude vyhrocovať vnútorné trenice a dá sa očakávať, že bude len otázkou času, kedy vzbĺknu do otvorených ozbrojených konfliktov, ako v 90. rokoch v Kosove.

 

Členstvo Severného Macedónska v NATO vyvolá pri hľadaní východiska z takýchto očakávaných zrážok rozbroje v radoch členskej základne. Moslimské Turecko s Albánskom budú zrejme strániť svojim súvercom a NATO uviazne v slepej uličke. Pre dvadsiatimi rokmi odmietala v kosovskej vojne väčšina obyvateľov v (súčasnom Severnom) Macedónsku vojenskú intervenciu NATO proti Srbsku. Intenzívna (pre)výchova najmä mladej a strednej generácie však viedla k tomu, že o desať rokov neskôr sa začal pomer protivníkov a stúpencov obracať v prospech vstupu do NATO. Otvorených a najmä zakríknutých odporcov členstva je nesporne stále dosť. Ilustruje to i Wikipédia. Na jej webovej stránke https://en.wikipedia.org/wiki/North_Macedonia%E2%80%93NATO_relations#cite_note-100 nájdeme tento grafický nástenný prejav odporu proti NATO z júla 2018.

 


https://en.wikipedia.org/wiki/North_Macedonia%E2%80%93NATO_relations

 

Mocenské kruhy, ktoré stoja za súčasnou expanziou NATO na Balkán, aby sa dostal čo najskôr pod kontrolu Západu celý, si z očakávanej nestabilnosti daného regiónu ťažkú hlavu nerobia. Geostratégia a spomaľovanie prenikania Číny a Ruska do Európy cez Balkán musí mať prednosť.

 

 

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

 

UPOZORNENIE

žení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

 

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár