Ani Medzinárodný menový fond si netrúfa byť prorokom

· Čas čítania: 5 min.
foto: Flickr

 

Viaceré, ak nie všetky, rozvetvené medzinárodné obchodné a hospodárske organizácie vydávajú pravidelné alebo aspoň sporadické predpovede vývoja svetovej ekonomiky. Azda najsledovanejšia z nich, z dielne Medzinárodného menového fondu (MMF), vychádza pod titulom World Economic Outlook (WOE). V plnej verzii to býva dvakrát ročne, v apríli a v októbri. Text sa priebežne upravuje, aby zohľadnili náhle a závažné okolnosti.

Lockdown

Hoci do aktualizácie z 20. januára ešte nezasiahol skazonosný účinok epidémie koronavírusu, i tak bol predpokladaný tohtoročný rast svetového HDP znížený o desatinu percentuálneho bodu na 3,3%. Svetová ekonomika spomaľovala od jesene, keď sa ukázalo, že metóda kvantitatívneho uvoľňovania, inými slovami, že nalievanie peňazí do ekonomiky centrálnymi bankami v USA, Japonska, Európskej únie a Číny, strácalo na účinku.

Skutočnou – obrazne povedané – morovou ranou pre hospodársky život na celom svete sa však ukazuje byť následok riadeného sektorového alebo teritoriálneho obmedzovania chodu veľkých ekonomík. V januári začala so selektívnym vypínaním Čína, vo februári Taliansko a ďalšie európske krajiny, v marci Spojené štáty a v apríli India. Významovo je pojem čiastočného alebo plného obmedzenia či vypínania odvodený od anglického výrazu LOCKDOWN a bez prekladu prechádza ako terminus technicus do mnohých jazykov, vrátane slovenčiny, češtiny a nemčiny. Do veľkej miery i preto, že lockdown sa zdá byť globálne synchronizovaný. Takéto niečo ľudstvo ešte nezažilo. Aspoň nie v známych dejinách ostatného desaťtisícročia.

Neprekvapuje, ako jedna po druhej nervózneli expertné skupiny Medzinárodného menového fondu, Svetovej banky, Svetovej obchodnej organizácie WTO, Svetového hospodárskeho fóra, Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj OECD a ďalších telies, ktoré sa obvykle profilujú ako naslovovzaté autority. Všetkým hrozilo koncom marca prasknutie prácne nafukovaných a udržiavaných mediálnych bublín.

Tohtoročné štátom nariadene protiepidemické opatrenia majú v členských krajinách menovaných organizácií v mnohom podobný a rozsah i obsah, avšak ich účinky na výslednú hospodársku výkonnosť sa líšia. Ekonomikám krajín, ktoré tvoria hrubý domáci produkt (HDP) s vysokým podielom služieb, ale takých, bez ktorých sa dá zaobísť počas karantény i po jej skončení, hrozí dlhodobá paralýza, pokiaľ nenájdu účinné východiská.

Západ, ktorý sa samoľúbo hrdí prívlastkom vyspelý aj preto, že podľa vlastných tvrdení prosperuje vďaka transformácii svojich ekonomík na výnosné, inovatívne a perspektívne sektory služieb, riskuje najviac. Americký prezident Donald Trump si už počas volebnej kampane pred štyrmi rokmi uvedomil, že Spojené štáty sa 80-percentným podielom služieb s otáznou reálnou potrebou pre život radového občana rútia v súboji s Čínou o hegemóniu vo svete do nevyhnutnej prehry. Ako ukazuje rebríček krajín s najvyššou hodnotou HDP (meranou paritou kúpnej sily) a percentuálnym podielom sektorov poľnohospodárstva, priemyslu a služieb, Čína už svetovou jednotkou je. Otázka znie, čo ňou po koronakríze ostane.

https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_by_GDP_sector_composition

 

Produkciou nespočetných odvetví svojho priemyslu vytvára vyše 40 percent HDP, čo je dvakrát vyšší podiel, než dosahujú Spojené štáty. Dopyt po priemyselných výrobkoch a komponentoch dovážaných z Číny sa počas úvodného trimestra koronakrízy v USA i v západnej Európe znižuje. Nie je jasné, ako pohotovo a v akom rozsahu sa Číne podarí presmerovať umiestňovanie svojej priemyselnej produkcie zo západných trhov na domáce a okolité ázijské. Požiadavky odberateľov v Ázii a predovšetkým v gigantickom priestranstve sibírskeho severovýchodu a arktického severu na čínsky priemysel budú náročné a v dlhodobom horizonte zvládnuteľné. Nepredvídateľným ostáva krátkodobé časové pásmo roka-dvoch v neistých podmienkach ďalšieho vývoja pandémie.

Budeme o mesiac múdrejší?

Môže natrvalo ustúpiť, ale i pretrvávať, prípadne sa sezónne vracať. Každá z týchto troch možností ovplyvní hospodárske dianie vo svete. Globalistické obchodné a finančné inštitúcie však musia produkovať prognózy, aj keď tápu v tme a namiesto fundovaných predpovedí v postate veštia z kryštálovej gule.

Slúži preto Medzinárodnému menovému fondu ku cti, keď v dlho očakávanej jarnej prognóze World Economic Outlook priznal, že o mesiac sa môže všetko javiť úplne inak. Tlačové agentúry a po nich automaticky médiá hlavného prúdu, ba i nedočkavá alternatíva, priniesli 15. apríla správu v znení ako toto z TASR: „MMF vo svojej aktuálnej prognóze počíta s tým, že globálna ekonomika v tomto roku klesne o 3 %. To by bol hlbší prepad ako po finančnej kríze z rokov 2008/09. Ešte v januári MMF predpovedal nárast o 3,3 %. MMF predpokladá, že v roku 2021 sa globálna ekonomika výrazne oživí a vzrastie o 5,8 %. Nevyhnutným predpokladom však je, že sa pandémia dostane pod kontrolu ešte v 2. polroku 2020 a ekonomická aktivita sa začne vracať do normálu.

Kľúčovou sa stáva v tomto kontexte nasledujúca veta, ktorá pripúšťa, že predpoveď pláva na vode: „Fond varoval, že aktuálne prognózy sú mimoriadne neisté vzhľadom na pretrvávajúcu pandémiu.“ Renomovaní prognostici klesajú na úroveň amatérskych jasnovidcov. Tí z washingtonskej centrály MMF aspoň tento mesiac nepredstierali znalosť alebo hodnovernosť, keď na titulnej strane označili jarný výhľad svetovej ekonomiky za prvú kapitolu (Chapter 1) drámy zvanej Veľké uzavretie,odstavenie, či obmedzenie svetovej ekonomiky (The Great Lockdown). Celistvú prognostickú správu avizujú na máj 2020 (Full Report to Follow in May 2020). Nikto nevie, či bude komplexná a vyjde v obvyklom rozsahu rádovo stoviek strán.

 

https://www.imf.org/~/media/Files/Publications/WEO/2020/April/English/text.ashx?la=en

 

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

 

VyhlásenieNázory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2021

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár