Ani pád vlády nenarušil vo Viedni svetový summit ekoaktivistov

· Čas čítania: 7 min.
Greta Thunbergová. Foto: Shutterstock

Mnohí Rakúšania, ktorí sa vracali minulý pondelok popoludní domov z pracovísk a škôl vo Viedni, si nemohli nevšimnúť pútače pozývajúce na veľkú klimatickú veselicu v centre mesta s hviezdnym obsadením. Niektoré plagáty vyzerali takto:

Pútač pozývajúci na klimatickú veselicu
Zdroj: 
https://www.austrianworldsummit.com/event/climate-kirtag

Klimatické hody

Podalpská republika má necelých 9 miliónov obyvateľov. Tretina z nich žije, pracuje a študuje vo viedenskej aglomerácii. Je hlbšie existenčne spätá so štátom a jeho inštitúciami než zvyšok spolkovej republiky. V dôsledku toho je aj podstatne ochotnejšia stotožňovať sa s akoukoľvek vládnucou ideológiou a podliehať mienkotvorným trendom. V súčasnosti najmä multikulturalizmu, xenofílii (opak toľko zatracovanej xenofóbie), ultra tolerantnosti a boju proti klimatickým zmenám.

Pohľad na mená celebrít uvedených na plagátoch uvádzal politicky uvedomelých Viedenčanov do blaženého vytrženia: rakúsky rodák, filmový herec a ekologický aktivista Arnold Schwarzenegger, najznámejšia svetová školáčka a bojovníčka proti klimatickým zmenám Greta Thunbergová. Chýbať nemohla ani spevácka hviezda Conchita, víťazka hudobnej súťaže Eurovízia 2014, kde vyvolala u nemalej časti televízneho publika otázku v zmysle „či je táto bradatá žena chlap alebo baba“.

Conchita Wurst na Eurovízii 2014
https://de.wikipedia.org/wiki/Conchita_Wurst#/media/File:ESC2014_-_Austria_17_(crop).jpg

Široko propagovaná zábava „Climate Kirtag“, čo by sa dalo preložiť zo zmutovanej anglo-nemčiny dalo „Klimatické hody (či veselica)“, bola súčasťou dvojdňovej medzinárodnej konferencie o klimatických zmenách Austrian World Summit. Projekt založil pod názvom R20 (Regions of Climate Action) pred ôsmymi rokmi herec a svalovec Arnold Schwarzenegger ako mimovládnu organizáciu pod patronátom OSN, rozvojových bánk a iných mimovládok. Národné štáty tu figurujú len ako okrajoví spoluhráči. OSN a nadnárodný kapitál tak do istej miery podrýva národné štáty presúvaním priazne, publicity a peňazotokov do cezhraničného prepájania regionálnych celkov.

Webová stránka usporiadateľov utorňajšej veselice potvrdila záujemcom správy z telerozhlasových médií, že vstup bude bezplatný. Zobrazila aj spomínaných troch matadorov v plnej kráse.

Program a hviezdy utorňajšej veselice
Zdroj: 
https://www.austrianworldsummit.com/event/climate-kirtag

Kresťansky založení Rakúšania a okolití Stredoeurópania neboli nadšení zo súčasného hyperprogresívneho odklonu Kirtagov. Wikipédia vysvetľuje, čím tradične bývali, takto: „Posvícení (na Moravě hody, ve Slezsku krmáš s různými formami pravopisu (krmaš/karmaš/kiermaš/kiermasz aj.), v bývalé německé jižní Moravě kiritog, a to z něm. Kirtag, co se v místních i východorakouských dialektech vyslovuje přesně kiritóg, je vzpomínková slavnost na posvěcení kostela. Naproti tomu odpust (např. na Hlučínsku) znamená svátek patrona kostela, výroční pouť.

Ak tradicionalisti zhrozene konštatujú, že nadnárodný kapitál a kultúrny ultra liberalizmus vykoreňujú kresťanské tradície, aby ich nahradzovali peudonáboženstvom v podobe klimatického hurá-aktivizmu, nemusia byť ďaleko od pravdy.

Vrana k vrane sadá

Za zmienku stojí spoločensko-politické dianie späté s masívne propagovanou útlou hrdinkou uvedomelej školskej mládeže Gretou Thunbergovou. Jej utorňajší prejav na summite archivuje videoplatforma YouTube tu a tu.

Greta Thunbergová vo vystúpení na viedenskom klimatickom summite
Zdroj: 
https://www.youtube.com/watch?v=vqun512v7js

Táto švédska slečna, ktorá oslávila 3. januára 16. narodeniny, pôsobí krehko a detsky, no zároveň desivo vážne. Je postihnutá Asperovým syndrómom, čo je „porucha autistického spektra„. Vyvoláva súcit a hoci všetci vedia, že je manipulovanou marionetkou, predstierajú aj tí najvyššie postavení štátnici, že ju berú ako plnohodnotnú osobnosť. Pozývajú ju ako hosťa do svojich palácov a nechávajú sa s ňou fotografovať, hoci im v duchu pripadá ako exot, prípadne mentálne postihnutá chudinka. Ani rakúsky prezident Alexander Van der Bellen neodolal pokušeniu a prijal túto eko-progresivistku už v pondelok v reprezentačnom palácovom prostredí.

Greta Thunbergová na audiencii u rakúskeho prezidenta Alexandra Van der Bellena
Zdroj: prezidentská webová stránka 
https://www.bundespraesident.at/aktuelles/detail/news/alexander-van-der-bellen-trifft-greta-thunberg/

Hlava Rakúskej republiky je bývalým vysokopostaveným predstaviteľom rakúskej strany Zelených a vysokoškolským pedagógom. Možno i preto neváhal zohrať rolu dobráckeho pána profesora, čo si rád vypočuje argumenty svojej mladej a vehementnej švédskej návštevníčky.

.

Rakúsky prezident v rozhovore s Gretou Thunbergovou
Zdroj:
https://www.bundespraesident.at/aktuelles/detail/news/alexander-van-der-bellen-trifft-greta-thunberg/

Do skorého videnia, Sebastian!

V rovnaký deň, v pondelok 27. mája, odhlasovali poslanci Národnej rady (dolnej komory parlamentu) vyslovenie nedôvery vláde kancelára Sebastiana Kurza. Bola to dohra intríg, ktoré vyštvali tento mesiac z vládnej koalície národne-konzervatívnych Slobodných (Freiheitliche Partei Österreichs – FPÖ). S. Kurz následne zostavil ako šéf ľudovcov prechodnú menšinovú vládu, ale tú parlament v pondelok odmietol udržiavať pri živote až do septembrových predčasných volieb.

32-ročný Kurz postupuje počas celej tejto prestavby vládnucich politických kruhov cieľavedome a metodicky. Všimla si to i tlačová kancelária TASR správou s titulkom Kurz niekoľko hodín po svojom odvolaní usporiadal predvolebnú akciu„. Predvlani zostavil so Slobodnými vládnu koalíciu hlavne preto, aby ich donútil zriecť sa časti svojho volebného programu, aby s ním smeli spoluvládnuť. Medzitým im vykradol niektoré programové tézy, aby ich zakomponoval do politickej línie svojej vlády a svojich ľudovcov ako stratégiu na zavedenie poriadku do živelného masového nelegálneho prisťahovalectva.

Čerstvý ex-kancelár sa pohybuje v intenciách mocenských kruhov Európskej únie, ktoré tiež zamýšľajú zracionalizovať masovú neriadenú migráciu a zároveň ju právne preklasifikovať na riadené a legálne presídľovanie. Sebastianovi Kurzovi so Slobodnými vo vláde by presadzovanie takej nehoráznosti viazlo a preto sa ich potreboval zbaviť. Šéf Slobodných Heinz-Christian Strache padol za obeť špinavým intrigám iba necelý týždeň pred voľbami do Európskeho parlamentu. Qui bono? V čí prospech? Šoková vlna zo škandálu obrala Slobodných o časť voličských hlasov čiastočne v prospech ľudoveckých uchádzačov o poslanecké kreslá v europarlamente.

Do septembra však účinok šoku pominie a Slobodní pod vedením kultivovaného Norberta Hofera, ktorý vyhral prvé kolo prezidentských volieb 2016 a v druhom prehral len o vlások, môžu Kurzovi po letných prázdninách riadne podkúriť. Nie však natoľko, aby mu zabránili zostaviť vládnu koalíciu v akomkoľvek partnerskom zložení s výnimkou Slobodných. Želá si to aj bruselská eurokracia a globalizátori v OSN.

Generálny tajomník Organizácie Spojených národov António Guterres bol ako protektor slniečkárov prominentným účastníkom na viedenskom summite. Rečnil a nechal sa fotografovať aj so spomínanými luminátmi. Tu je napríklad spoločný záber „Terminátora“ A. Schwarzeneggera, prezidenta A. Van der Bellena a šéfa OSN A. Guterresa s fotogenickým S. Kurzom, bývalým a vysoko favorizovaným budúcim rakúskym kancelárom. Jeho hviezda vôbec nezapadá:

„Všetci za jedného a jeden za všetkých.“ Štyria mušketieri viedenského klimatického summitu.
Zdroj: 
https://www.austrianworldsummit.com/

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár