Minimálne 21 ľudí zahynulo na začiatku týždňa počas druhého kola prudkých stretov medzi Arménskom a Azerbajdžanom. Ku konfliktu dochádza na území Náhorného Karabachu a mali sa ho zúčastniť vzdušné sily, rakety i ťažká technika. Strety vyvolávajú obavu o stabilitu na južnom Kaukaze, čo je koridor pre ropovody a zemný plyn.
Akýkoľvek krok k intenzívnejšiemu zápoleniu by mohol pritiahnuť mocnosti ako Rusko a Turecko. Moskva má obranné spojenectvo s Arménskom, zatiaľ čo Ankara podporuje etnických Turkov a vládu v Baku. Desaťročia trvajúci spor väčšinovo kresťanského Arménska a moslimského Azerbajdžanu sa pravidelne vracia, keďže región odštiepený od Azerbajdžanu riadia etnickí Arméni. Turecký prezident Recep Tayyip Erdoğan okrem provokácie európskych štátov vyzýva Arménsko, aby sa okamžite stiahlo a prestalo okupovať azerbajdžanskú oblasť.
Arménsky parlament odsúdil „rozsiahly vojenský útok“ Azerbajdžanu, ktorý prijíma pomoc Turecka a dodal, že účasť Ankary vedie k destabilizácii regiónu. Baku odmieta správy o tureckej pomoci, vyhlásilo čiastočnú vojenskú mobilizáciu a jeho minister zahraničia konštatoval, že šesť azerbajdžanských civilistov bolo zabitých a 19 zranených. Zástupca arménskeho ministerstva obrany uviedol, že 200 Arménov bolo zranených. Spravodajská agentúra Interfax tiež citovala tajomníka azerbajdžanského ministerstva obrany, podľa ktorého azerbajdžanská armáda obsadila niekoľko strategicky dôležitých oblastí neďaleko dediny Talish.
Podľa medzinárodného práva je Náhorný Karabach uznaný ako súčasť Azerbajdžanu. Ale etnickí Arméni, ktorí tvoria veľkú väčšinu obyvateľstva, jeho vládu vytrvalo odmietajú.
Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.
Zdroje:
(1) Armenian, Azeri forces battle again, at least 21 reported killed; autor: Nvard Hovhannisyan, Nailia Bagirova; Reuters, 28.9.2020
(2) Armenia and Azerbaijan fight over disputed Nagorno-Karabakh; BBC News, 28.9.2020
(3) Behind the Flare-Up Along Armenia-Azerbaijan Border; autor: Paul Stronski; Carnegie Endowment for International Peace, 22.7.2020
Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]. UPOZORNENIEVážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.