Asad rozpúšťa svojich Tigrov. Končí sa vojna v Sýrii?

· Čas čítania: 5 min.
Foto: HS

Portál svpressa prináša zaujímavé informácie zo Sýrie. Idlibský problém ešte nie je vyriešený, no Sýria už otvára novú kapitolu svojich dejín. S Bašárom Asadom je všetko jasné, ostáva prezidentom Sýrie, Sýria oficiálne ostáva členom OSN, bez ohľadu na občiansku vojnu. Fakticky a právne má Asad právo viesť bojové operácie v Sýrii až do úplného konca, pokiaľ sa nezmocní všetkých sýrskych území, bez ohľadu na to, kto proti nemu bude stáť – či Američania, Kurdi, alebo Turci.

Rusko a Turecko uzavreli dohodu o Idlibe. Cieľom Ruska bolo udržať Turecko vo svojej sfére vplyvu a nedopustiť opätovné zblíženie Turecka s USA a Západom. Rusko môže byť spokojné, otázne je ako vníma súčasný status quo sýrsky prezident Asad, ktorý stále nekontroluje východný breh Eufratu a takisto Idlib a Golanské výšiny.

Je všeobecné známe tvrdenie, že vojna je len pokračovanie politiky inými prostriedkami. Zdá sa, že čas zbraní v Sýrii sa pomaly končí a nastupuje znova obdobie politických riešení. Sýrčania už publikujú vo svojej tlači informácie o tom, že rusko-turecká dohoda o Idlibe nie je riešením a nebude fungovať a že je potrebné dostať pod kontrolu Damasku celú Sýriu. Majú na to samozrejme právo, ako to chcú však vojenskou cestou urobiť, keď sami Sýrčania začali reformovať svoje vojenské sily, je však otázne.

Vyzerá to tak, že situácia v Idlibe sa bude riešiť diplomatickou cestou. Dôkazom je skutočnosť, že Asad prikročil k rozpusteniu niektorých svojich elitných oddielov, ktoré bojovali na Asadovej strane počas celej občianskej vojny. V prvom rade ide o brigády Ba’ath, o čom už informoval aj veliteľ týchto asadovských brigád Džihad Barkat na Facebooku. Ešte prednedávnom sa jednotky pod vedením Barkata bili proti teroristom na juhozápade Sýrie, v minulosti oslobodzovali úspešne aj Aleppo. Ľudia ako Barkat však neodchádzajú do penzie. Ich kariéra sa končí v dvoch prípadoch – ak sa dostanú do nemilosti, alebo ak sa s nimi ráta na iné funkcie. Medzi Barkatom a Asadom nie sú žiadne problémy, takže pôjde o druhú variantu.

Ak však Asad rozpúšťa svoje úderné jednotky, znamená to, že vojna v Sýrii sa blíži ku koncu a služby týchto jednotiek nepotrebuje. Ak by Barkatove služby Asad potreboval, jednotky Ba’ath by nerozpustil. Podobný osud čaká sýrskych Tigrov. Už bol podpísaný rozkaz na rozpustenie Tigrov, aké budú osudy týchto elitných vojakov ešte nie je známe, pravdepodobne ich zadelia do novosformovaných vojenských jednotiek regulérnej sýrskej armády. Brigády Ba’ath a takisto Tigri neboli klasickou súčasťou sýrskych ozbrojených síl, išlo o žoldnierov, ktorí podpísali zmluvy so sýrskou vládou.

Momentálne sú Tigri i brigády Ba’ath dislokovaní na hranici provincie Idlib, kde očakávali rozkaz k vojenskému útoku. Podľa ruského politológa a odborníka na Blízky východ Olega Guščina rozpustenie týchto jednotiek svedčí o upevňovaní Asadovej moci. Asad má sformovanú armádu a už sa nespolieha na žoldnierske zoskupenia. Prišlo obdobie, kedy sa bude v Sýrii zavádzať poriadok, pre občiansku vojnu je charakteristické, že každý z politických subjektov využíva v zápase rôzne ozbrojené zoskupenia. Táto partizánčina sa však v určitom momente musí skončiť, v normálnom štáte, akým Sýria je bezpečnosť krajiny spočíva v rukách armády, polície a tajných služieb.

Čo sa týka rozpustenia Tigrov, Oleg Guščin uviedol že veliteľ Tigrov Hasan Suheil je v Sýrii hrdina. Suheil sám nemá žiadne pripomienky k rozpusteniu vlastnej jednotky a ako vojak plní rozkazy, ktoré mu dali. Hasan Suheil nemá politické ambície a podobne ako Džihad Barkat vždy stál verne na Asadovej strane. Oboch čaká nová kariéra na vyšších postoch. Momentálne bude zaujímavé sledovať osudy ďalších vysokých dôstojníkov sýrskych jednotiek, ktorí v sýrskom konflikte bojovali, pretože to napovie mnoho o ďalšom vývoji a smerovaní sýrskych ozbrojených síl. Podľa Olega Guščina sa ich ďalšie osudy budú riešiť v individuálnom režime, každý z nich dostane zaujímavú ponuku. Bežných vojakov a nižších dôstojníkov už začali prideľovať k novosformovaným armádnym jednotkám.

Turecký vojenský expert Keram Yildirim uviedol, že za rozpustením brigád Ba’ath a Tigrov treba vidieť niekoľko príčin. Veliteľ Tigrov Hasan Suheil je v Sýrii pojem. Pozná ho každý a má pred sebou žiarivú budúcnosť. Asad ostáva prezidentom, Suheil získa dôležité postavenie v Sýrii (možno sa stane aj ministrom obrany), dôležité je, aby neprejavoval politické ambície a nestal sa konkurentom Asada. Suheil a Barkat už ukázali svoju vernosť a Asad ich za to odmení.

Yildirim upozornil aj na ekonomické a politické faktory, ktoré stoja za rozpustením Tigrov a brigád Ba’ath. Žoldnieri v týchto jednotkách mali veľmi dobré kontrakty, financoval ich vpodstate Irán, pretože Asad už nemal dostatok financií k tomu, aby tieto vojenské zoskupenia udržiaval. Tigri stáli Iráncov finančne mnoho, každú bojovú operáciu Tigrov podporovalo delostrelectvo a ruské letectvo. Pritom Iránci udržiavali svoj vplyv len v tejto jednotke. Rozpustenie Tigrov a brigád Ba’ath bude znamenať, že cez proiránskych dôstojníkov posilní Irán svoju kontrolu nad novosformovanou sýrskou armádou.

Ak však aj Irán súhlasil s rozpustením Tigrov, brigád Ba’ath a utlmením aktivít Hamasu, znamená to, že situáciu v Sýrii je už možné riešiť znova diplomatickou cestou. V budúcnosti nahradia Tigrov a brigády Ba’ath regulérne jednotky sýrskej armády a ak to bude znova nutné, Asad ich pošle na frontovú líniu bojovať proti teroristom.

https://www.hlavnespravy.sk/asad-rozpusta-svojich-tigrov-znamena-ze-sa-vojna-v-syrii-naozaj-konci/1528466

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].
UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.
ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár