Ašraf Ghaní: Afganský prezident, no hlavne správca miestnych zdrojov

· Čas čítania: 2 min.
Obrázok: Archív Zem&Vek

Už Hámid Karzaj, prvý afganský prezident dosadený zahraničnou okupačnou mocou, po niekoľkých rokoch prestal skrývať presvedčenie, že cudzie vojská nič nedosiahli, a ani nemôžu. Ku koncu svojho druhého vládneho obdobia odmietol podpísať bilaterálnu bezpečnostnú zmluvu s USA, i keď vedel, že jeho nástupca ju úslužne podpíše. Všetkých desať prezidentských kandidátov do aprílových volieb 2014 s dohodou súhlasilo. Boli to figúrky a po istých vnútorných poťahovačkách medzi finalistami sa prezidentského úradu ujal profesor Ašraf Ghaní.

Volebná kampaň Ašrafa Ghaního v roku 2014 stavala do popredia ostrý kontrast podlého ničomníka v porovnaní s ctihodným a charakterným akademikom, ktorý vypracoval vedeckú náuku o tom, ako možno pomôcť úpadkovým štátom a vytiahnuť ich z blata. Spoluautorkou publikácie o obnovovaní nefunkčných štátov Fixing Failed States: A Framework for Rebuilding a Fractured World, ktorá vyšla pred desiatimi rokmi, bola britská akademička Clare Lochartová. Patrí medzi programové riaditeľky projektov Aspenského inštitútu humanitných štúdií. Wikipédia opisuje Aspen Institute of Humanistic Studies takto: „Jeden z najprestížnejších svetových think-tankov sa zameriava na podporu hodnotovo orientovaného vedenia ľudí a otvoreného dialógu o súčasných globálnych problémoch.“ Inými slovami, je to strategický globalistický think-tank a Ašraf Ghaní bol na neho priamo napojený. Aspenský inštitút sa definuje ako medzinárodná nezisková organizácia. Znie to nevinne a chvályhodne, ale skôr, než mu pošlete príspevok, treba zvážiť, že:

1. v správnej rade sedia takí potentáti ako Madeleine Albrightová, Condoleezza Riceová a Javier Solana,

2. medzi hlavných sponzorov patria americké nadácie Carnegie Corporation, The Rockefeller Brothers Fund, Ford Foundation, Bill & Melinda Gates Foundation, ako i Lumina Foundation, najväčší poskytovateľ študentských pôžičiek v USA. Kritériá si stanovuje sám.

Z toho vyplýva, že za profesorom Ghaním stoja mocenské kruhy z vyššej ligy, než bola pred dvoma dekádami tá, v ktorej kopali sponzori Hámida Karzaja. Kým on zastupoval americké globálne záujmy, jeho nástupca reprezentuje nadnárodné kapitálové kruhy stojace za presunom ťažiska diania z transatlantického Západu do Ázie. Prvé husle v nich síce dosiaľ hrajú špičky z USA, ale orchester riadia globalisti.

Autor: Patrik Sloboda

Mesačník ZEM&VEK si môžete predplatiť na: http://bit.ly/kupit-online-zemavek-december-2019

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2021

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár