AstraZeneca – vakcína pre seniorov?

· Čas čítania: 2 min.

Nemecká komisia pre vakcíny vydala v utorok 30. marca 2021 nové smernice, ktoré odporúčajú, aby sa vakcína Oxfordskej univerzity s názvom COVID-19 Vaccine AstraZeneca používala iba u osôb starších ako 60 rokov. Rozhodla tak na základe najnovšie dostupných údajov o výskyte zriedkavých, ale veľmi závažných vedľajších účinkov spojených s trombózou, čiže krvými zrazeninami. Komisia rovnako uviedla, že v najbližších dňoch vydá pokyny, čo majú robiť ľudia do 60 rokov, ktorí už jednu z dávok vakcíny AstraZeneca dostali a momentálne čakajú na dávku druhú.

Na nové smernice okamžite zareagoval aj Bavorský premiér Markus Söder, ktorý sa o kontroverznej vakcíne vyjadril pomerne otvorene: „Ukazuje sa, že v niektorých prípadoch, konkrétne pri vakcíne AstraZeneca, možno budeme musieť pracovať s veľkou slobodou, to znamená, že by sa ňou očkoval len ten, kto bude chcieť. Bohužiaľ, každodenné správy o problémoch spojených s vakcínou veľmi negatívne vplývajú na dôveru verejnosti voči očkovaniu, preto s tým budeme musieť naliehavo niečo robiť.“

Správy o ďalšej zmene očkovacej stratégie pri vakcíne AstraZeneca prišli len deň po tom, čo Inštitút Paula Ehrlicha, ktorý je v Nemecku zodpovedný za schvaľovanie a kontrolu očkovacích látok, prezradil, že dostal správy o 21 prípadoch zriedkavých krvných zrazenín u ľudí očkovaných len nedávno touto vakcínou. Sedem ľudí postihnutých krvnými zrazeninami zomrelo – celkovo išlo o 19 žien vo veku 20 až 63 rokov a dvoch mužov vo veku 36 a 57 rokov. Inštitút uviedol, že z 21 prípadov hlásených v Nemecku do 25. marca sa 12 týkalo aj abnormálne nízkej hladiny krvných doštičiek v krvi pacientov.

V KANADE ODPORÚČAJÚ NEOČKOVAŤ ĽUDÍ POD 55 ROKOV

Národný poradný výbor pre imunizáciu (NACI), ktorý dohliada na očkovaciu kampaň v Kanade, podľa najnovších informácií odporúča pozastaviť očkovanie vakcínou AstraZeneca u osôb mladších ako 55 rokov. Agentúru AFP o tom informoval nemenovaný vládny zdroj. NACI odporúča pozastaviť podávanie vakcíny AstraZeneca ľuďom mladším ako 55 rokov dovtedy, kým sa detailne neprešetria prípady protrombotickej imunitnej trombocytopénie po očkovaní touto vakcínou.

Na Slovensku zatiaľ Štátny ústav pre kontrolu liečiv, v skratke ŠÚKL, pre oxfordskú vakcínu žiadne obmedzenia neprijal. Naposledy (19.3.2021) sa vo svojom vyhlásení vyjadril, že prínosy vakcíny prevládajú nad možnými rizikami.

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroje:

  1. German vaccine commission recommends AstraZeneca for over 60s only, DW.com, 30.3.2021
  2. Kanada nateraz neodporúčať očkovať AstraZenecou mladších ako 55 rokov, Teraz.sk, 30.3.2021
  3. Vakcína Johnson & Johnson príde do Európy v apríli, Pravda.sk, 29.3.2021
Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected] UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2021

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár