Asymptomatickí „pozitívni“ prenášajú koronu len zriedka

· Čas čítania: 2 min.

Veľa sa popísalo o prenose pri tzv. asymptomatických pozitívne testovaných na korona vírus. Najnovší príspevok k tejto problematike uverejnil ešte koncom novembra prestížny vedecký časopis Nature.

Ide o čínsku štúdiu z mesta Wu-chan, kde po skončení tvrdého lockdownu 8. apríla, prebehol masívny skríningový program. Výsledok bol prekvapivý aj pre samotných vedcov: „Asymptomatickí pozitívne testovaní hrajú pri prenose Covid-19 zanedbateľnú rolu.“  Samotný program prebehol vo Wu-chane medzi 14. májom a 1. júnom 2020. Cieľom bolo zistiť, aký je stav pandémie po takmer 4 mesačnom lockdowne.

Testovania sa mali zúčastniť všetci obyvatelia starší ako 6 rokov. Vo finále za zapojilo takmer 9,9 milióna obyvateľov. Testované osoby boli rozdelené do 2 skupín, podľa to či Covid-19 už prekonali alebo nie. Z osôb, ktoré doteraz chorobu prekonali (34 424) bolo 107 znovu pozitívne testovaných. Z tých, ktorý doteraz chorobou neprešli, nezachytili vedci žiadnych chorých, ale z celkového počtu bolo 300 osôb pozitívne testovaných a nemali žiadne príznaky.

Obzvlášť zaujímavý bol pohľad na úzke kontakty asymptomatických pozitívne testovaných osôb. Z 1174 kontaktov ktoré sa podarilo dohľadať, boli všetky negatívne. Testovanie sa zabezpečovalo testami na nukleové kyseliny s následným pretestovaním pozitívnych prípadov antigénovými testami.

Vedci zároveň upozorňujú na niektoré  limity štúdie.  Pri  samotnom prieskume išlo o „prierezový skríningový test“, pričom nebolo možné s odstupom času posúdiť zmeny pri „asymptomatických pozitívnych“ a „znovu pozitívnych“. Po druhé, aj keď pozitívny výsledok odhalí existenciu vírusových RNA, s veľkou pravdepodobnosťou sa vyskytli aj falošne negatívne výsledky, čo bolo zapríčinené nízkou hladinou vírusu pri asymptomatických prípadoch. Celá štúdia je k dispozícií na https://doi.org/10.1038/s41467-020-19802-w.

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroj:

(1) COVID-19: Asymptomatisch Infizierte übertragen Corona selten, esanum.de, 16.12.2020

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected] UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2021

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár