AUTOMOBIL AKO NÁSTROJ KONTROLY

· Čas čítania: 2 min.
Ilustračný obrázok: Shutterstock

Chcete mať súkromie a svoje osobné údaje chránené? V prípade nových technológií v moderných autách to príliš neplatí. Zbierajú o vás informácie, o ktorých ani len netušíte.

V oblasti automobilového priemyslu existuje množstvo spôsobov, ako využiť systémy tzv. big data. Umožňujú zlepšovať kvalitu vozidiel, zvyšovať ich bezpečnosť, obohatiť zážitok z jazdy a posunúť úroveň služieb. V zásade používajú internet, interne i externe. Údaje sa môžu zhromažďovať súčasne z viacerých zdrojov: z oddelenia starostlivosti o zákazníka, od vodiča, zo štýlu jazdy, okolia a, samozrejme, špeciálnych zariadení. Každú hodinu sa generuje obrovské množstvo údajov, ktoré sa dajú využiť.

Zhromažďovanie všetkých týchto údajov je čoraz viac možné vďaka rozvoju internetu vecí, čo je označenie prepojenia zariadení, objektov a živých osôb s internetom. Pred desiatimi rokmi sa predpokladalo, že do roku 2020 objekty vygenerujú 40000 exabajtov (1018 bajtov) dát. Dnes to vyzerá reálne, lebo máme k dispozícii neustále pripojené telefóny, tablety, ale aj iné prístroje ako chladničky, klimatizácie, mikrovlnné rúry a samotné automobily. S rozvojom umelej inteligencie sa stávajú skutočnými neuveriteľné idey, ktoré predtým patrili do žánru sci-fi.

Zatiaľ ich nie je veľa, ale technológia nás vedie k plne pripojeným autám a automatizovaným procesom. V súčasnej dobe sa štandardné informácie o vozidle, ktoré nie je pripojené, ukladajú lokálne, čo znamená, že auto neinteraguje so žiadnym serverom. Interakcia umožňuje napr. automatickú aktualizáciu máp, výber najlepšej trasy, úpravu vnútornej klímy na základe poveternostných podmienok, analýzu účinnosti motora alebo update zoznamu skladieb. Výrobcovia takto budú môcť monitorovať motory, aktualizovať softvér a riadiť výkon pohonnej jednotky, a to aj na diaľku.

Nie je to tak dávno, čo sa hovorilo, že v roku 2020 dosiahnu služby automobilového pripojenia k sieťam zisk štyridsať miliárd dolárov ročne, a to na základe rôznych typov aplikácií a zariadení. Predikcia sa dnes javí ako podcenená, pretože trh sa vyvíja rýchlejšie ako hocikto dokáže sledovať. Mnoho dodávateľských reťazcov začína implementovať senzory na vozidlách, ktoré sa pôvodne neplánovali. Vodiči si na ne zvykajú rýchlejšie ako sa čakalo.

Autor: Richard Strážan

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár