Azerbajdžan odsúdil sankcie USA voči Turecku za nákup ruských zbraní

· Čas čítania: 2 min.
Foto: Screenshot MZV Azerbajdžanu

Svetová politika mnohokrát prinesie nečakané prekvapenia, ktoré však majú celkom reálne vysvetlenie. Ako príklad uvediem Azerbajdžan, ktorý si nečakane dovolil prvý krát skritizovať Spojené štáty. Pýtate sa prečo? Čo sa stalo a v čom je príčina? Odpoveď je prakticky na povrchu: USA vyhlásili, že uvalia na Turecko sankcie za to, že Ankara nakúpila ruské zbrane. Azerbajdžan odsúdil Spojené štáty, že uvaľujú sankcie na najbližšieho, najspoľahlivejšieho a najmocnejšieho spojenca tejto krajiny.

„Odsudzujeme Spojenými štátmi prijaté rozhodnutie o uvalení jednostranných sankcií voči Turecku za nákup systémov protivzdušnej obrany S-400 a hodnotíme tento krok ako prejav dvojitých štandardov,“ uvádza sa vo vyhlásení diplomatického rezortu zverejnenom na portáli ministerstva zahraničných vecí Azerbajdžanu.

Azerbajdžanské ministerstvo zahraničia tiež vyjadrilo poľutovanie nad tým, že „návrh tureckej strany, aby sa vzniknutá situácia riešila prostredníctvom dialógu, USA odmietli a to aj napriek tomu,že táto krajina je ich spojencom.“ Azerbajdžanský rezort zahraničia tiež prizvukuje, že „Azerbajdžan ako vždy, stojí pri Turecku a podporuje jeho pozíciu, založenú na medzinárodnom práve a spravodlivosti.“ Zároveň vyzýva Spojené štáty, aby čo najskôr podnikli príslušné neodkladné opatrenia, aby sa podarilo vyriešiť tento problém, ktorý „sa týka národnej bezpečnosti Turecka.“

Krátko predtým prezident Azerbajdžanu, Ilham Aliev, tiež označil konanie USA a zavedenie sankcií voči Turecku za „neprípustný prejav dvojitých štandardov.“ Azerbajdžan si takýmto spôsobom dovolil „vyceriť zuby“ na svetovú veľmoc len preto, aby podporil svojho najväčšieho a najbližšieho spojenca. Táto reakcia prišla v priebehu necelých 24 hodín od vyhlásenia USA o uvalení sankcií voči Turecku a to v zmysle „Zákona o boji proti americkým protivníkom prostredníctvom sankcií“ (CAATSA), pretože si Ankara dovolila nakúpiť ruské raketové systémy S-400.

Ako v tejto súvislosti uviedol dosluhujúci minister zahraničia USA, Mike Pompeo, uvalenie sankcií „je jasným signálom toho, že USA budú v plnej miere využívať zákon CAATSA a nebudú znášať to, že niektoré štáty budú uzatvárať významné dohody s ruskými obrannými a výzvednými rezortami.“  Turecké ministerstvo zahraničia vo svojom vyhlásení odsúdilo uvalenie amerických sankcií a prisľúbilo, že odpovie príslušným spôsobom. A na jeho stranu sa pridal aj spojenec – Azerbajdžan, ktorému Ankara pomáha s konfliktom v Náhornom Karabachu.

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroj:

(1) No:467/20, Comment of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on imposing of unilateral sanctions by the United States against Turkey, Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, 15.12.2020

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected] UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2021

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár