Babiš: Predstavte si, že by som bol Harry Potter a mal kúzelnú paličku

· Čas čítania: 5 min.
foto: archív

Česi sú najmenej ohrození chudobou a sociálnym vylúčením, skonštatoval český premiér Andrej Babiš v novoročnom príhovore s tým, že jeho vláda pripravila zoznam investícií veľkej hodnoty, ktoré by sa mali zrealizovať najbližších 30 rokov. Myslí si, že ak by bol Harry Potterom a mal kúzelnú paličku, stali by sa okamžite druhým Švajčiarskom. Pritom pojem „druhé Švajčiarsko“ v minulosti hovoril aj niekdajší slovenský premiér Vladimír Mečiar.

Babiš na úvod novoročného príhovoru skonštatoval aktuálne úspechy Českej republiky. “ Naša
krajina prežíva jedno z najúspešnejších období novodobej histórie“, povedal s tým, že po 17 rokoch agentúra Moodys zvýšila pre ČR rating najvyššie v histórii. „Na úroveň Belgicka, vďaka vládnym reformám a verejným financiám“. Politik slovenského pôvodu dodal, že v ukazovateli Hrubého domáceho produktu na hlavu sú naši západní susedia na tom lepšie ako Portugalsko, Grécko a Španielsko. „Máme najnižšie rozdiely medzi príjmami bohatých a chudobných a Česi sú tiež najmenej ohrození chudobou a sociálnym vylúčením“, doplnil predseda hnutia ANO 2011 s tým, že Česko má najnižšiu nezamestnanosť spomedzi krajín EÚ, len 2,1 percenta. Babiš zdôraznil, že na pôde Európskej únie tvrdo presadzuje české národné záujmy. „Tak, kde sme odmietli povinné kvóty ilegálnych migrantov a ich prerozdeľovanie, pretože bezpečnosť našich občanov je pre nás absolútna priorita“. Podľa šéfa českej exekutívy je to miesto, kde tvrdo zaznieva český hlas. „Tam, kde sme presadili, že naša priemyselná krajina, čo má energetiku
postavenú na hnedouhoľných elektrárňach, pretože potrebuje viac peňazí na dosiahnutie uhlíkovej neutrality, než ostatné krajiny. Tam, kde sme presadili jadro, pretože energetická bezpečnosť je pre nás zásadná“.

Vďaka za utrácanie

Jeden z najbohatších Čechov a Slovákov dodal, že ČR si vďaka úspechom v oblasti ekonomiky môže dovoliť aj veľké investície. „Rastieme, bohatneme. Viac, než väčšina krajín eurozóny a Európskej únie. Ďakujeme, že nám veríte a že u nás doma utrácate peniaze“. povedal de facto vlastník Agrofertu, ktorý podniká aj v oblasti potravinárstva. Babiš sa Čechom vlastne poďakoval aj za to, že sa spolupodieľajú na zvýšení spotreby, ktorá ide ruka v ruke s ekonomickým rastom. Je však presvedčený, že dlhodobý rast krajiny musí byť postavený práve na investíciách. A preto, ako hovorí, jeho vláda zostavila Národný investičný plán, v ktorý predkladá cca 20-tisíc projektov na najbližších 30 rokov. „Predstavte si, že by som bol Harry Potter, mal kúzelnú paličku a premenil tie projekty teraz v skutočnosť," povedal s tým, že Česko by sa stalo druhým Švajčiarskom. Podobnú rétoriku používal svojho času Vladimír Mečiar, ktorý stál na čele slovenskej vlády. Projekty sú podľa Babiša pre 11 miliónov ľudí, lebo nechcú, aby národ vymieral. „Pre mladé rodiny musíme zaistiť dostupné bývanie, dostatok kapacít v škôlkach, školách a detských skupinách“,  povedal s tým, že česká vláda po 12 rokoch výrazne zvyšuje rodičovský príspevok a schválili aj zdieľané pracovné miesto pre matky“, aby sa skoro mohli vrátiť do práce“.

77 % pre infraštruktúru

Podľa opozície je plán nereálny. „Zase tá skepsa, ten negativizmus za každú cenu. Ale ja budem na ministrov naliehať, aby s plánom aktívne pracovali a realizovali ho podľa pripravenosti jednotlivých projektov“, dodal s tým, že zapojiť chcú všetkých občanov ČR „do diskusie, do národných konzultácií“, aby sa pozreli, čo by v pláne chceli. Zdrojmi na realizáciu týchto projektov má byť český a európsky rozpočet, ale aj Národný investičný fond a takzvané PPP- projekty, ktoré v minulosti skúšala aj slovenská vláda na stavbu diaľnic. Diaľnica spájajúca dve najväčšie slovenské mestá však doteraz nie je. A práve až 77 percent investičného plánu podľa Babiša tvorí dopravná infraštruktúra. „30 rokov po páde komunizmu sme už mali mať komplet diaľničnú sieť. Bohužiaľ, nemáme“, pomenoval české problémy Babiš, ktorý je najmä mediálne spájaný s tým, že v dobách socializmu mal byť členom Štátnej bezpečnosti, kde mal pôsobiť ako
agent s krycím menom Bureš. Toto však český premiér rezolútne popiera. Babiš pripomína, že od jeho vstupu do vlády bolo otvorených 91 km nových diaľnic a otvorili stavbu ďalších 163 km.
Prisľúbil, že rekonštrukcia diaľnice D1 nastane v roku 2021.

Zastaralá ruská technika

Babiš spomenul aj zdravotníctvo, ktoré napriek kvalitným českým lekárom nemá potrebnú najlepšiu infraštruktúru, a ďalšou prioritou českej exekutívy je aj školstvo. Rodák z Bratislavy pripomenul, že dôležitým je aj šport, na ktorý plán myslí. Vzniknúť má národná športová agentúra, ktorá podľa Babišovych slov bude transparentne financovať najmä mládežnícke športové celky. Český premiér je presvedčený, že dôležité je podporovať aj umenie a kultúru. Zároveň však dodal slová o potrebe investícií do armády. „Ja už nechcem jazdiť k vojakom, hovoriť im, akí sme na nich hrdí a zároveň sledovať, ako lietajú v tých starých ruských strojoch. Tej ruskej techniky sa zbavujeme, a konečne masívne investujeme do modernizácie armády“, povedal s tým, že rezort obrany napr. nakupuje nové izraelské radary a americké vrtuľníky. „Aj
preto sme výdaje ministerstva obrany na budúci rok navýšili na 75 miliárd (CZK, v prepočte cca 3 miliardy eur) a počet vojakov stúpol na 25 a pol tisíca. Sme dva roky vpredu oproti predchádzajúcim plánom“,  doplnil šéf hnutia ANO.

Autor: Michal Albert

Zdroj: https://ct24.ceskatelevize.cz/domaci/3017813-sledujte-novorocni-projev-predsedy-vlady-
andreje-
babise?fbclid=IwAR1W0koqhpWur8a8MacoP3vAA1p8_7UOTTSgOzKNUCSHhkn9nTuAi56qt4E

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

[plsc_button url=“http://bit.ly/podporit-zemavek“ target=“_blank“ color=“red“ style=“flat“ radius=“semiround“ size=“lg“]CHCEM PODPORIŤ[/plsc_button]

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

 

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár