Bachelet (OSN): Vlády by nemali používať Covid-19 ako zásterku pre porušovanie ľudských práv

· Čas čítania: 2 min.
Foto: udiscovermusic.com

Medzinárodná skupina varovala, že väčšina národov na svete zavádza obmedzenia súvisiace s Covid-19, ktoré vážne narušujú slobodu ich občanov. Medzinárodný inštitút pre demokraciu a volebnú pomoc (IDEA) so sídlom vo Švédsku uvádza, že tieto krajiny uplatňujú obmedzenia, ktoré sa dotýkajú demokracie a ľudských práv.

„Obmedzenia porušujú demokratické normy, pretože boli buď neprimerané, nelegálne, neurčité alebo zbytočné vo vzťahu k ohrozeniu zdravia,“ píše skupina vo svojej správe.

Ešte znepokojivejšie bolo zistenie, že takmer polovica všetkých tzv. demokratických krajín etabluje opatrenia, ktoré porušujú základné ľudské práva, najmä slobodu prejavu. IDEA poznamenáva, že polovica všetkých krajín využíva obmedzovanie tejto slobody v mene prevencie proti „dezinformáciám“ o víruse. 60% štátov podľa inštitútu zaviedlo núdzové stavy, ktoré výrazne obmedzili slobodu pohybu. Mnohé z nich sú stále platné.

IDEA nie je sama, ktorá varuje pred decimovaním slobody. Šéfka OSN pre ľudské práva Michelle Bachelet povedala, že dochádza k hlboko znepokojivým prípadom, keď sa zdá, že vlády používajú Covid-19 ako zásterku pre porušovanie ľudských práv. Reportéri bez hraníc publikovali správu, že pandémia „viditeľne prispela k spravodajskému a informačnému lockdownu,“ v rámci ktorého boli mnohí novinári zadržaní a väznení. Americký Freedom House dodal, že „stav demokracie a ľudských práv sa zhoršil v 80 krajinách“ od vyhlásenia pandémie.

Niektorí boľševicky ladení jedinci však týmto opatreniam a prenasledovaniu iných názorov tlieskajú. Proletariát blížiaceho sa „veľkého resetu“ je zjavne pripravený.

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroje:
(1) TAKING STOCK OF GLOBAL DEMOCRATIC TRENDS BEFORE AND DURING THE COVID-19 PANDEMIC; International Institute for Democracy and Electoral Assistance (International IDEA), 9.12.2020

(2) Freedom: another casualty of Covid-19 pandemic; France 24, 16.12.2020

(3) COVID-19: Exceptional measures should not be cover for human rights abuses and violations – Bachelet; United Nations Human Rights, 27.4.2020

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected] UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2021

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár