Inflácia na Slovensku si naďalej udržuje dvojcíferné percento, na druhej strane však treba povedať, že klesajúce. Na jej mieru majú najväčší vplyv ceny potravín a bývania, ktoré sa na výdavkoch domácnosti aj podieľajú najviac. Vysoké ceny potravín majú vplyv na pokles domácej spotreby, čo bude mať vplyv na rast HDP a vysoké ceny bývania ovplyvňujú dopyt po vlastnom bývaní z viacerých dôvodov. Zvýšili sa nielen hypotekárne úroky ale sa aj znížili sumy úverov o takmer 30 percent a preto zabezpečenie si vlastného bývania na hypotéku vyžaduje mať k dispozícii rovnaké percento vlastných úspor, čo môže byť pre mladé rodiny existenčný problém. Keď k tomu pripočítame, že v najbližších dvoch rokoch končí fixácia lacných úverov a nasleduje ich refixácia za výrazne vyššie úroky, môžu u niektorých nastať problémy so splácaním, na konci ktorého môže nastať aj osobný bankrot.
Osobný bankrot ako spôsob oddlženia
O náraste osobných bankrotov sa diskutuje nielen z dôvodu ich nárastu, ale aj z dôvodu ich zneužívania. Osobný bankrot má umožniť dlžníkovi zbaviť sa finančných záväzkov tak, aby mohol začať odznovu fungovať. Ak však dôjde k zneužívaniu, ktoré na základe podnetu veriteľa potvrdí súd, oddlženie sa ruší. Obyčajne sa týka neuvedenia pravdivých informácii o mzde alebo o prevedení majetku na inú osobu pred oddlžením, čo sa môže chápať aj ako trestný čin so všetkými dôsledkami. Osobným bankrotom sa nemôže dlžník zbaviť platenia výživného a tiež aj nepeňažných dlhov podľa trestného zákona. Podľa podkladov z bankového sektora zatiaľ u nás nehrozí vo väčšom počte vyhlásenie bankrotu z dôvodu nesplácania úverov.
Výnos z podielového listu sa nezdaní
Bankový sektor zarobil veľké peniaze nielen počas obdobia kvantitatívneho uvoľňovania na obrovskom záujme domácnosti kúpiť si na hypotéku byt za nízky úrok, ale aj počas terajšej inflačnej krízy na výrazne vyšších úrokoch na hypotéky a teda aj na vyšších mesačných splátkach, ako aj na zvyšovaní bankových poplatkov. Keďže sa počíta, že do konca tohto roku bude ECB ešte dvakrát zvyšovať úrokové sadzby aspoň po 25 bázických bodov, tak aj úrokovej sadzby na hypotekárne úvery porastu možno až na úroveň 5 percent čo výrazne obmedzí dopyt po nových hypotékach. Na tento vývoj začali banky reagovať vyšším úročením predovšetkým termínovaných vkladov, dokonca sa vraj uvažuje, že úroky na vklady budú rásť rýchlejšie ako úroky na hypotéky, čo je pre klientov lepšia správa v tom, že dnes bez vlastných úspor nebude už možné si zabezpečiť hypotéku na celú cenu kupovaného bytu. Výška úroku však závisí nielen od počtu rokov viazanosti peňazí na termínovanom vklade, ale aj v kombinácii s investovaním do podielových fondov, čo sa však starším bankovým klientom nepáči. Dôvod? Terminovaný vklad na vyšší úrok je len na jeden rok a podnikanie v podielových fondov si vyžaduje držať investované peniaze niekoľko rokov, čo pre starších nemá žiadne opodstatnenie. Či je pre nich výhoda, že po 3 rokoch od vydania podielového listu nebudú platiť daň z výnosu, ktorá doteraz bola 19 percent, uvidíme. Uvedená zmena sa ale týka každého, kto sa rozhodne investovať dočasne voľné peniaze do podielového listu, ako aj pre tých kto si už podielový list pred účinnosťou zákona kúpil.
AUTOR: Ing. Róbert Hölcz, CSc. je ekonóm
Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.
Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].
UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.