Banky digitalizujú predmet podnikania a prepúšťajú

· Čas čítania: 3 min.
Foto: Shutterstock

O centrálnej banke sa vždy hovorilo, že je posledným záchrancom trhu s peniazmi v prípade, že inflácia znehodnocuje naše úspory, výmenný kurz meny poškodzuje obchodnú bilanciu, komerčné banky nemajú dostatok peňažného obeživa a takto by sme mohli pokračovať.

Nikto nespochybňuje, že obrovské masy lacných peňazí pomôžu obnoviť a naštartovať v zúfalom stave sa nachádzajúcu ekonomiku. Avšak nie všetkým, pretože mnohé podniky už mali problémy aj pred pandémiou, neplatili dane, či niekoľko rokov nemali uložené účtovné uzávierky v registri účtovných uzávierok podľa zákona o účtovníctve. Napriek tomu žiadali vládu o finančnú podporu, ktorú aj dostali, keďže splnenie tejto zákonnej povinnosti nebola od nich v rámci „Prvej pomoci“ požadovaná. Ako potom bude prebiehať prípadná kontrola preverovania podkladov oprávnenosti vyplácania príspevkov, nebudeme špekulovať.

Prínos teraz uvoľnenej menovej politiky ECB pre ostatných, si však overíme až v druhej polovici budúceho roka, keď by mala fiškálna podpora zo strany vlády skončiť a začali by sa čerpať aj lacné úverové peniaze z fondu obnovy, či sľubované nenávratné peniaze za podmienky, že ich čerpanie musí odobriť Európska komisia len na projekty, ktoré budú podporovať digitálnu ako aj zelenú ekonomiku. Je zbytočné písať o tom, že na konci tohto roku budú všetky verejné rozpočty deficitné, pritom sa vo všetkom budeme „vyhovárať“ aj na negatívne dôsledky pandémie, na drahé ceny nehnuteľností, keďže dopyt po nich je vyšší ako ponuka, na rozkývané akciové indexy, ktorým neveria už ani finanční machri a takto by sme mohli pokračovať.

Občania sa však právom obávajú, že prednostné financovanie spomínaných projektov bude zvyšovať mieru nezamestnanosti, ktorá by sa najviac dotkla štátneho ako aj verejného sektora. Sektor, ktorý ako prvý začl so znižovaním stavu zamestnancov, je sektor bankovníctva, ktorého predmet podnikania dosahuje najvyššiu mieru digitalizácie.

Scvrknutá pobočková sieť

Národná banka Slovenska nás presvedčuje, že slovenský bankový sektor je zdravý a jeho kapitálový sektor je dostatočne vybavený. Len akosi zabúda, že väčšina jeho matiek sídli v najviac zadlžených štátoch eurozóny, ktorých vlády keď nebudú vedieť splácať požičané peniaze z fondu obnovy, sa určite obrátia na domáce ziskové banky. Banky nenaštartovali počas pandémie štrukturálne zmeny zatváraním pobočkovej siete, keďže na začiatku im v druhom polroku vláda odpustila dvojnásobný bankový odvod. Ich pokles bankového zisku bol spôsobený devastačnou úrokovou politikou ECB a navyše aj vyššou tvorbou opravných položiek na prípadné budúce nesplácanie úverov. Na odklade splátok z úveru na obdobie maximálne 9 mesiacov, ktoré končia na prelome roka dokonca zarobia, keďže ich úročenie pokračuje.

Počas prvej pandemickej vlny zvýšili bankové poplatky a takto by sme mohli pokračovať. Keďže majú dostatok finančných prostriedkov, investovali viac do digitalizácie predmetu podnikania, čo im umožnilo až v druhej pandemickej fáze začať uskutočňovať väčšie štrukturálne zmeny. Sem patrí rozširovanie siete samoobslužných bankomatov, s možnosťou peniaze nielen vyberať, ale aj vkladať a tiež spracovať mince. Najnovšie sa uvažuje, že niektoré z nich poskytnú finančným sprostredkovateľom, či viazaným agentom svoje prevádzky, ktorí by si samy hradili prevádzkové náklady.

Až po týchto zmenách sa komerčné banky rozhodli so znižovaním počtu svojich pobočiek, čo má dopad aj na pokles počtu ich zamestnancov o takmer 10 percent. Napokon nemôžeme ani vylúčiť, že dôjde k fúzovaniu menších bank do väčších, čím sa bude zvyšovať ich podiel na peňažnom trhu. Popísané opatrenia budú znižovať náklady s následným dopadom na rast bankového zisku. A tak budeme môcť konštatovať, že sieť komerčných bank začala ako jedna z prvých sektorov národného hospodárstva uskutočňovať štrukturálne zmeny a tým využila koronavírusovú pandémiu na zlepšenie ekonomiky ich predmetu podnikania.

Autor Ing. Róbert Hölcz, CSc. je ekonóm

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected] UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2021

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár