Banky majú rozdielny názor na londýnsky exodus po brexite

Add Comment

Keďže Británia hlasovala za odchod z EÚ, momentálne je budúcnosť britského odvetvia finančných služieb neistá. Niektorí analytici hovoria, že finančníci z krajiny neodídu, iní sa však už pripravujú na exodus.

„Určite nepôjde o nejaký masový odchod  ánk a finančných inštitúcií zo Square Mile („srdca“ londýnskeho finančného sveta),“ povedal Mark Bole, politický predseda City of London Corporation, pre agentúru Reuters.

„Všeobecný názor City (obchodné a finančné centrum Londýna) je ten, že vláda by mala tlačiť na Spojené kráľovstvo, aby zachovalo náš prístup na jednotný trh,“ dodal Bole.

Morgan Stanley uvádza, že začala proces premiestnenia 2000 kľúčových pracovníkov investičného bankovníctva z Londýna, a to buď do Dublinu alebo Frankfurtu. Banka však túto informáciu poprela.

Jamie Dimon, generálny riaditeľ JP Morgan, povedal, že banka nebude mať inú možnosť, ako prepracovať svoj britský obchodný model, ktorý zamestnáva 16 000 ľudí.

Americké banky vydali svojim zamestnancom pokyn, aby sa namiesto špekulácií o brexite venovali klientom.

Mnoho investorov pravdepodobne utrpí stratu, povedal James Butterfill, vedúci výskumu a investícií v ETF Securities, pre agentúru Bloomberg.

„Je to desivé a ešte nikdy som nič podobné nevidel. Zažijeme odliv v podstate akýchkoľvek cyklických aktív. Mnoho ľudí bolo vyradených z hry a mnohí investori prídu o veľa peňazí,“ povedal.

Zatiaľ čo niektorí investori sa britského odchodu z EÚ boja, iných pritiahne znehodnotená libra, ktorej hodnota sa krátko po skončení hlasovania prepadla na 31-ročné minimum, podľa Colina McLeana, generálneho riaditeľa spoločnosti SVM Asset Management.

„Iste, niektorí zahraniční investori môžu teraz Veľkú Britániu považovať za menej atraktívnu, ale história nám ukazuje, že ekonomiky, ktoré zasiahne raketová devalvácia, si dokážu pritiahnuť ďalších,“ dodal.

Preložené z: https://www.rt.com/business/348149-bank-analysts-reaction-brexit/

Silvia Benková
Robiť dobro je ako striekať parfém na druhých, trochu vône vždy zostane aj na vašich vlastných rukách.

Pridaj komentár

  & Časopis