Banky sa pripravujú na „ekonomickú nukleárnu zimu“

Add Comment

Slabé podnikové zisky, banková kríza a referendum o Brexite núti banky, aby sa pripravili na najhorší možný scenár, ktorý sa pravdepodobne odohrá v druhej polovici tohto roka. Ako upozornila americká televízna sieť CNBC, citujúc najväčšieho veriteľa, banky sa pripravujú na stav „ekonomickej nukleárnej zimy“.

„To by mohlo znamenať spustenie článku 50, čiže referendá v iných európskych krajinách, čo by viedlo k pádu eura alebo libry pod 1,20 dolára alebo ešte nižšie. Banky sú momentálne pripravené na všetko,“ uviedol pre televízne vysielanie zdroj z nemenovanej banky. Ako dodal, trhy nenávidia neistotu a tohtoročné udalosti vytvorili mnoho tajomstiev ohľadom toho, čo sa bude diať ďalej. Najmä po tom, čo Spojené kráľovstvo hlasovalo za odchod z Európskej únie, sa začalo hovoriť o tom, že podobné referendum sa môže uskutočniť vo Francúzsku, Holandsku, ako aj v ďalších krajinách.

Akcie najväčších bánk klesli. V roku 2016 stratila Deutsche Bank takmer 45 percent, Credit Suisse 41 percent a akcie Royal Bank of Scotland klesli o 35 percent. Neistota a volatilita postihla všetky odvetvia hospodárstva – od ťažby až po výrobu automobilov.

Brexit je jednoznačne najväčším znepokojujúcim faktorom v globálnej finančnej agende, analytici však povzbudzujú a presviedčajú spoločnosti, aby bez ohľadu na nejasnú budúcnosť pokračovali v práci a zároveň podnikali kroky smerujúce k znižovaniu rizík a k zjednodušovaniu svojho podnikania.

„Myslím si, že hlavným problémom druhej polovice tohto roka bude neistota spôsobená Brexitom, hoci táto môže pretrvávať až dva alebo viac rokov, takže spoločnosti si pravdepodobne vyhrnú rukávy a budú podnikať ďalej,“ povedal pre CNBC Laith Khalaf, senior analytik spoločnosti Hargreaves Lansdowne.

Zdroj: https://www.rt.com/business/357510-banks-economic-nuclear-winter/

Silvia Benková
Robiť dobro je ako striekať parfém na druhých, trochu vône vždy zostane aj na vašich vlastných rukách.

Pridaj komentár

  & Časopis