Bayer musí žalobcom zaplatiť odškodnenie 1,56 mld usd. EÚ predĺžila licenciu na používanie pesticídu na ďalších 10 rokov

Porota v štáte Missouri nariadila spoločnosti Bayer (BAYGn.DE) zaplatiť odškodnenie 1,56 miliardy dolárov štyrom žalobcom, ktorí tvrdia, že herbicíd Roundup im spôsobil rakoviny krvi. Choroba vznikla z dôvodu používania prípravku v záhrade. Tento verdikt by mohol zintenzívniť tlak investorov na nemeckú spoločnosť vyrábajúcu lieky a poľnohospodárske chemikálie.

Podľa súdnych dokumentov porota v okrese Cole v štáte Missouri v piatok potvrdila, že firma Monsanto spoločnosti Bayer bolo zodpovedná za nedbanlivosť, konštrukčné chyby a nevarovania žalobcov pred možným nebezpečenstvom používania Roundupu. Firma sa proti rozsudku môže odvolať. Súd uznal žalobcom odškodné vo výške 61,1 milióna dolárov a trestné odškodnenie v celkovej výške 1,5 miliardy. Toto odškodnenie môže znížiť odvolací súd. Manželka jedného zo žalobcov má navyše dostať odškodnenie 100-tisíc dolárov.

Bayer argumentoval, že štúdie realizované v posledných desaťročiach ukazujú, že RoundUp a jeho účinná látka glyfosát sú bezpečné pre ľudské zdravie. Rozsudok je pre Bayer štvrtou prehrou na súde po tom, čo spoločnosť v deviatich po sebe idúcich súdnych konaniach spor vyhrala.

Bayer žaloby týkajúce sa RoundUpu prebral akvizíciou americkej chemickej firmy Monsanto v roku 2018, ktorá prípravok vyrábala. V roku 2020 urovnala väčšinu sporov, čo ju stálo takmer 11 miliárd dolárov.

Európska únia dovoľuje pesticíd naďalej používať

Európska komisia pred niekoľkými dňami oznámila, že o ďalších desať rokov predĺži licenciu na používanie pesticídu glyfosátu po tom, čo sa zástupcovia členských štátov v tejto otázke opäť nezhodli. Približne 165 000 žiadostí bolo vznesených proti spoločnosti za poškodenia údajne spôsobené Roundupom, ktorý Bayer získal v rámci kúpy agrochemickej spoločnosti Monsanto za 63 miliárd dolárov v roku 2018. Podľa regulačných prihlášok zostáva nevybavených približne 50 000 žiadostí.

 

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroj:

(1) Bayer ordered to pay $1.56 billion in latest US trial loss over Roundup weedkiller, www.reuters.com, 20.11.2023

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

 

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

 

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár