Bayer vyhral súdny spor o glyfosát

· Čas čítania: 2 min.
zdroj : www.globallookpress.com © Hendrik Schmidt

Spoločnosť Bayer AG nemusí varovať pred možnými rizikami rakoviny spôsobenými glyfosátom v Kalifornii. Podľa rozhodnutia súdu nemôže americký štát žiadať o upozornenie na hrozbu vzniku rakoviny pri používaní prostriedku na ničenie buriny s touto aktívnou zložkou. V dohľade je tiež dohoda s poškodenými.

Federálny sudca v Sacramente v pondelok (miestneho času) rozhodol, že spoločnosť so sídlom v Leverkusene v americkom štáte Kalifornia nemusí upozorňovať na možné riziko rakoviny a účinnú látku. Na burzách viedlo rozhodnutie v utorok ráno k silným ziskom akcií spoločnosti Bayer.

Americká spoločnosť Monsanto, ktorú spoločnosť Bayer kúpila v roku 2018, a aliancia ďalších výrobcov osív dostala pred dvoma rokmi súdny príkaz o povinnosti informovať spotrebiteľov. Toto rozhodnutie však bolo iba predbežné. Teraz sudca William Shubb klasifikoval nariadenie Kalifornie ako nezákonné.

Pozadie sporu spočívalo v tom, že agentúra WHO pre výskum rakoviny IARC klasifikovala aktívnu zložku odstraňovača buriny v roku 2015 ako „pravdepodobne karcinogénnu“ pre ľudí. Bayer poukázal na problémy s glyfosátom pri akvizícii spoločnosti Monsanto vo výške 60 miliárd dolárov. Od augusta 2018 bola skupina trikrát porazená v glyfosátových procesoch – so žiadosťami o náhradu škody pre žalobcov trpiacich rakovinou. Spoločnosť sa odvolala. V posledných mesiacoch vedenie spoločnosti Bayer opakovane zdôrazňovalo, že je pripravené nájsť mimosúdne riešenie, ak je to finančne vhodné a ukončiť spor o glyfosát.

Podľa novín Handelsblatt je dohoda s navrhovateľmi o urovnaní v celkovej výške osem až desať miliárd amerických dolárov (7,1 až 8,9 miliardy eur) pripravená na podpis. Potrebné je len prerokovanie a schválenie dozornou radou koncernu Dax, napísali noviny v utorok. Hovorca skupiny sa však nechcel vyjadriť k správe, aj keď bol o to požiadaný.

Doteraz veda definitívne nepotvrdila, či je glyfosát karcinogénny alebo nie. Bayer organizuje početné štúdie proti klasifikácii IARC a ďalších výskumných pracovníkov. Americká agentúra pre ochranu životného prostredia (EPA) podporuje túto skupinu a napriek prudkej diskusii o glyfosáte trvá na tom, že kontroverzný pesticíd nepredstavuje pre ľudí pri správnom používaní žiadne zdravotné riziko.

Na nacistickú minulosť spoločnosti Bayer upozorňujeme v júlovom čísle Zem&Vek.

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroj: Bayer erringt wichtigen Etappensieg im Streit um Glyphosat, deutsch.rt.com, 24.6.2020

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

 

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár