Bejrútska katastrofa: hľadanie príčiny

zdroj : Reuters © AZIZ TAHER

Krvácajúci ľudia v troskách a prachu po tom, čo bol Bejrút rozdrvený obrovskou explóziou. Spúšťačom mohlo byť veľké množstvo zhabaného dusičnanu amónneho, ktorý sa skladoval v prístave.

Po masívnej detonácii v Bejrúte s najmenej 100 úmrtiami a 4 000 zranenými sa začína hľadať možná príčina. Silná explózia mohla byť spôsobená veľmi veľkým množstvom dusičnanu amónneho. Odhaduje sa, že v Bejrútskom prístave sa roky bez bezpečnostných opatrení skladovalo 2750 ton nebezpečnej látky, povedal premiér Hassan Diab. Zatiaľ podľa neho neexistujú žiadne náznaky útoku alebo politického pozadia.

Výbuch uvrhol libanonské hlavné mesto, ktorého obyvateľstvo už trpí vážnou politickou a hospodárskou krízou, do ešte väčšieho chaosu. Detonačná vlna rozbila okná, zranení ľudia v šoku prechádzali zdevastovanými ulicami, ktoré boli plné rozbitého skla. Veľké časti mestského prístavu boli úplne zničené. V Bejrúte, kde žije približne 2,4 milióna ľudí, bol vyhlásený stav katastrofy.

Dusičnan amónny, ktorý sa tiež používa na výrobu výbušných zariadení, môže pri vyšších teplotách vybuchnúť. Látka sa používa hlavne na výrobu hnojív, ale aj na raketové motory. 

Možný zdroj pôvodu

Podľa správ môže materiál uložený v Bejrúte pochádzať z nákladnej lode, ktorej libanonské úrady v roku 2013 zakázali ďalšiu plavbu z dôvodu rôznych nedostatkov. Loď údajne cestovala z Gruzínska do Mozambiku v Južnej Afrike. V tom čase sa posádke minulo palivo a zásoby. Majiteľ sa evidentne lode vzdal. Po právnom spore bola posádka nakoniec oprávnená odísť a loď s nebezpečným nákladom zostala. Bola umiestnená v sklade. Semyon Nikolenko, bývalý člen posádky lode, povedal pre RT:

“Stav lode nebol, prinajmenšom, veľmi dobrý, rovnako ako aj vedenie spoločnosti. V európskych prístavoch sa diali neustále meškania platov, časté kontroly a kritické pripomienky. To všetko sa však vyriešilo podplácaním miestnych úradov a lodi sa umožnilo pokračovať. Naložili sme dusičnan amónny v Batumi v Gruzínsku. Posádka bola vymenená v Bospore a myslím si, že loď pokračovala do španielskej Sevilly, odtiaľ sa plavili do Bejrútu. Nemám tušenie, čo prepravili do Bejrútu. Počul som však, že náklad je nebezpečný, takže na palube môže zostať iba minimálna posádka.”

Výbuch

Počas detonácie sa na oblohe vytvoril obrovský hríbový mrak. Vznikla obrovská tlaková vlna, ktorá spôsobila škody dokonca aj kilometre od miesta výbuchu.

Poškodený bol aj vládny palác, fínske veľvyslanectvo a sídlo bývalého predsedu vlády Saada Haririho. V Beirut Souks, modernej nákupnej zóne, sa rozbili okenné tabule. Poškodená bola aj loď OSN v Libanone (UNIFIL). Boli zranení vojaci modrých prilieb.

Prezident Michel Aoun zvolal dnes núdzové zasadnutie kabinetu, aby objasnil príčiny výbuchu. Povedal: “Nebudem odpočívať, kým nezistím zodpovednú osobu a udelím jej najťažší trest.”

Libanonský premiér Hassan Diab vyhlásil deň celonárodného smútku na pamiatku obetí. V meste bola vyhlásená dvojtýždňová mimoriadna situácia.

Podľa tlačovej agentúry AFP, ktorá ako zdroj uviedla guvernéra Marwana Abuda, sa až 300 000 obyvateľov stalo bezdomovcami. Celková výška škody predstavuje tri až päť miliárd dolárov.

Reakcie z celého sveta

Ruský prezident Vladimir Putin v kondolenčnom liste svojmu libanonskému náprotivkovi Aounovi uviedol, že „Rusko zdieľa zármutok libanonského ľudu“. Pridal: “Žiadam vás, aby ste prejavili súcit a podporu príbuzným obetí, ako aj všetkým dotknutým, prajem im rýchle uzdravenie.”

Nemecký minister zahraničia Heiko Maas zdôraznil, že Nemecko je v tejto „ťažkej hodine“ na strane Libanonu. Podpredsedníčka vlády Ulrike Demmer uviedla, že kancelárka Angela Merkelová bola „otrasená“. Vlády v iných krajinách sa tiež cítili dotknuté a ponúkli rýchlu podporu. Generálny tajomník OSN António Guterres bol zdesený a vyjadril najhlbšiu sústrasť rodinám obetí.

Americký prezident Donald Trump incident označil za útok, ako povedal, jeho generáli predpokladajú použitie bomby. “Výbuch nenaznačuje nehodu,” citoval svojich vojenských poradcov.

Aj Izrael, ktorý nemá žiadne diplomatické vzťahy so susedným Libanonom, poskytoval lekársku a humanitárnu pomoc prostredníctvom zahraničných kanálov. Oficiálne sú obe krajiny stále vo vojne. Izraelský minister zahraničia Gabi Ashkenazi poprel, že za výbuchom môýe byť Izrael.

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroj: Katastrophe von Beirut: Die Suche nach der Ursache, rt.com, 5.8.2020

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]. UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

 

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Leave a Reply