Belosi, heterosexuáli a deti na lavici obžalovaných

· Čas čítania: 2 min.
foto : archív

Mnoho jedincov a skupín, ktoré prepadli ekologickej panike a vízii blížiacej sa klimatickej katastrofy, prichádza s veľmi bizarnými teóriami.

Jednou z takýchto skupín je aj organizácia s názvom Extinction Rebellion, ktorá vznikla v roku 2015 zo spoločnej iniciatívy pätnástich aktivistov. Ide o krajne ľavicovú environmentálnu skupinu z Veľkej Británie.
Spoluzakladateľ a výkonný člen organizácie Stuart Basden vysvetľuje, že jej cieľom dnes nie je primárne riešenie klimatického problému, pretože tento problém má hlbšie príčinné súvislosti. Preto ak ho chceme vyriešiť, musíme sa na spoločnosť a ľudstvo pozerať v hlbších konsekvenciách. „Klimatický boj nie je len o klíme, ide o zvrhnutie dominancie európskej civilizácie a vyvrátenie myšlienky, že heterosexualita je jediná normálna a správna,“ tvrdí.
Klimatický kolaps vidí Basden ako symptóm toxického systému. Do stavu, v akom sa dnes ľudstvo ocitlo, sme sa podľa neho dostali v dôsledku expanzie Európanov do celého sveta, kde s cieľom šírenia imperializmu používali vraždenie, genocídu a násilie, a to najmä za posledných 600 rokov. Za toxickým systémom sveta stoja kultúrne mýty európskej civilizácie, ktoré sú podľa jeho vlastných slov až hororové. Tieto mýty, ktoré Basden ďalej definuje, však na prvý ani druhý pohľad s klimatickými zmenami či ekologickým systémom nesúvisia ani náhodou. Londýnska organizácia Extinction Rebellion ich však považuje za primárne otázky, ktoré treba zodpovedať a vyriešiť skôr, než môžeme prejsť na boj za záchranu planéty.

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

[plsc_button url=“http://bit.ly/podporit-zemavek“ target=“_blank“ color=“red“ style=“flat“ radius=“semiround“ size=“lg“]CHCEM PODPORIŤ[/plsc_button]

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár