Bez úverových štandardov je nehnuteľnosť drahšia

· Čas čítania: 3 min.

Odložená splátka z hypotekárnych úverov z minulého roka začína už pre väčšinu hypotekárnych dlžníkov v tomto roku nabiehať. Kto si odloženú splátku ušetril, čo určite bola väčšina, tak s jej pokračovaním nebude mať v ďalších rokoch žiadny väčší problém za podmienky, že sa úverový dlžník nedostane na zoznam prepustených. Dôvody prečo sú hypotekárne úvery tak lacné nemusíme opakovať, o koľko tisíc eur sa preplatia bude závisieť od výšky hypotéky, od úrokovej sadzby a od počtu rokov splácania, pričom všetky spomínané parametre fungujú vo vzájomných súvislostiach.

Úroky závisia od úrokových sadzieb Európskej centrálnej banky, ktoré zároveň stanovujú cenu za akú si komerčná banka peniaze od ECB požičia. K tomu treba pripočítať požadovanú bankovú maržu, čo nie je nič iné ako „zárobok“ banky za to, že peniaze požičala. Pri poskytovaní hypotekárnych úverov sa dnes čoraz viac do bankovej marže započítava aj miera rizika z prípadného nesplácania podľa vopred vzájomne odsúhlaseného splátkového kalendára. Pod rizikom komerčná banka chápe pracovné zaradenia hypotekárneho klienta, keďže sa vie, že príjmy niektorých sektorov a teda aj mzdy závisia od fyzickej prítomností zákazníka. Pokiaľ je jeho prítomnosť obmedzovaná nemá firma tržby, hypotekárny dlžník mzdy a banka splátku úveru. A tak sa nečudujme, že bankového úradníka bude v rokovaní o poskytnutí úveru zaujímať nielen aký mate príjem, ale aj v ktorom sektore hospodárstva ste zamestnaný.

Hypotéky s finančnou rezervou

Pre všetkých záujemcov o hypotekárny úver je dobre pripomenúť, že bez finančnej rezervy a stabilného príjmu, by sa žiadny záujemca nemal o úver zaujímať. A keď sa už rozhodne, treba sa zoznámiť s dôkladnou ponukou všetkých komerčných bank, čo dnes vedia zabezpečiť hypotekárni makléri, čím sa zároveň klient vyhne nepríjemnostiam spojených s neschváleným úverom s následnou registráciou do úverového registra „nespoľahlivých „ klientov aj pre ostatné banky, neprehliadnu sa aj niektoré podmienky pre poskytnutie ako poistenie splácania úveru, založenie bežného účtu, čo má aj dopad na celkové náklady zabezpečenia si peňazí na kúpu nehnuteľnosti.

Pri rozhodovaní sa z akých zdrojov chceme financovať svoju vysnívanú nehnuteľnosť je dobre si pripomenúť, že okrem hypotéky máme možnosť využívať aj stavebné sporenie. Aký je teda medzi nimi rozdiel? Hypotéka sa obvykle ponúka s fixáciou nižšej úrokovej sadzby na kratšie obdobie, zatiaľ čo stavebné sporenie má vyššiu úrokovú sadzbu na celé obdobie splácania. Navyše hypotéka sa poskytuje len za podmienky založenie nehnuteľnosti v prospech financujúcej banky, čo však pre klientov stavebného sporenia neplatí. Stačí garancia splácania ďalším účastníkom stavebného konania.

Posúdiť, čo je pre záujemcu o financovanie kúpy nehnuteľnosti výhodnejšie, či hypotéka alebo stavebné sporenie, posúdi najlepšie klient aj so založeným stavebným sporením, pri súčasnom využívaní spotrebného a hypotekárneho úveru.

AUTOR: Ing. Róbert Hölcz, CSc. je ekonóm

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

 

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2021

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár