BIBLIOTÉKA 2019 – Nuž bojte sa, alebo sa učte ruštinu!

Tagged With: Add Comment

Kežmarok, 17.novembra 2019 – 30 rokov údajnej slobody!

Premiéra vydavateľstva TORDEN na veľtrhu BIBLIOTÉKA 2019 začala práve rozpačito, pretože dodávateľ svetelných stien sväto-sväte sľuboval, že ich dostaneme včas, teda na druhy deň odoslania, lebo objednal expresnú službu. Steny nakoniec dorazili až na ďalší deň, ráno od piatej sme ich v Poprade vykladali z kamióna, akoby naschvál boli na samom konci vykládky, o pol ôsmej vyrazil náš Michal z Popradu, o jedenástej sme ich v Bratislave začali stavať a o druhej popoludní bol náš stand konečne hotový. Že iba štyri hodiny po oficiálnom otvorení a dodávateľ sucho konštatoval – sťažujte sa u prepravcu… Veľmi často mám pochybnosti, či žijeme v normálnom svete. Čosi mi však našepkávalo – zlý začiatok, možno dobrý koniec.

 
Článok pokračuje pod reklamou.


Na veľtrh prišlo za štyri dni 45 tisíc návštevníkov, my sme predali bezmála 400 kníh na veľtrhu a o niečo viac partnerom do Českej republiky. Či je to málo, alebo veľa neviem posúdiť, bola to naša prvá výstava, takže to nemám s čím porovnať. Premiéru okrem nás mali aj dve naše knihy – Juhoslávia-vojna, mier, rozpad od Noama Chomskeho a Krstní otcovia Hitlera od Guida Preparatu. Tieto knihy sa predávali najviac. Veľa ľudí prišlo priamo s lístočkami, kde mali názvy práve týchto kníh. Vo všeobecnosti nás čitateľská verejnosť prijala pozitívne, najmä však tá inteligentná – súdiac po šedinách, no hlavne po gramotnosti a odbornosti verbálneho hodnotenia našich kníh. Niektorí si priam vzdychli, konečne po tridsiatich rokoch prišiel niekto a v zmysle ospevovanej plurality názorov, tak príznačnej pre liberálnu demokraciu, v ktorej práve žijeme, a priniesol iný uhol pohľadu.

Celkom opačne to vnímala naša konkurencia, ktorá sa okamžite sama pasovala do kategórie odbornej verejnosti, súdiac potom ako často si obzerali nášho stánku, samozrejme z dostatočne bezpečnej vzdialenosti. Prišiel nás pozrieť aj riaditeľ výstavy, s ktorým sa poznám bezmála dvadsať rokov. V dobrej viere sa ponúkol, že ma ako nováčika v tomto odvetvi zoznámi s jedným z popredných slovenských vydavateľov a súčasne nateraz predsedom Zväzu vydavateľov a kníhkupcov Slovenska. Veľmi skoro sme obaja pochopili, že to nebol dobrý nápad. Pán predseda bol dosť nešťastný z našich kníh (aj keď určite ani jednu neprečítal), že ako som prišiel k smerovaniu vydávania kníh a ešte typu – „Kto všetci za to môžu, len nie my sami…“

Tak som mu povedal, že milujem knihy a dnes to upresňujem – milujem pravdu v knihách! Ďalej, že na Slovensku je okolo 1700 vydavateľov a že ja nebudem robiť, to čo robia všetci. Našiel som prázdne miesto na trhu a teda, že na osemdesiat percent je to pre mňa biznis. Na to odvetil, že to sa v ich kruhoch nenosí a že vydavateľ by mal byť stotožnený s tým, čo vydáva. Načo som mu odvetil, že aj ja som stotožnený s obsahom našich kníh, ale iba na dvadsať percent, zvyšných osemdesiat percent mám stále pochybnosti.

Týchto osemdesiat percent pochybností je vlastne sto percent pokory, že sa môže mýliť daný autor a tým sa budem určite mýliť aj ja. Keďže úroveň vzájomného neporozumenia bola na maxime, rozhovor netrval našťastie dlho. Poučenie – určite nebudeme členmi tohto „elitného“ klubu (rozumej ZVKS)

 

Počas celého veľtrhu na nás vrhali chmúrne až vražedne pohľady aj ostatní  starí harcovníci (rozumej vlastníci liberálneho patentu na pravdu a členovia ZVKS), ktorí si rochnia v tomto odvetvi (alebo kalných vodách) už celých 30 „slobodných“ rokov. Z ich správania som vycítil dve veci:

  • Bohorovnú istotu, hraničiacu s nadutosťou, v tom, že ich a len ich uhol pohľadu je ten správny a to nielen pre nich, ale hlavne pre všetkých ostatných. Pripomenulo mi to slová múdrych ľudí, že neduhy, problémy a ťažkosti, tohto sveta spočívajú v tom, že hlúpy ľudia sú si sebaistí, zatiaľ čo inteligentní sú plní pochybnosti. A potom
  • Panicky strach pred alternatívou, pred iným uhlom pohľadu, ktorý si dovolil niekto priniesť tým, ktorí pochybujú, tým ktorí hľadajú, čiže inteligentným ľuďom. K tomu stručne – myslím, že Puškin povedal, že proti zákonom času sú všetci bezmocní. Na energetickej úrovni sa svet už zmenil, potrvá ešte pár rokov, kedy sa tie zmeny prejavia celkom aj v našom fyzickom/materiálnom

Nuž bojte sa, alebo sa učte ruštinu!

Som si však istý iba na dvadsať percent, na osemdesiat mám opäť pochybnosti.

P.S.

Veľtrh Bibliotéka 2019 bol najväčším prínosom pre naše vydavateľstvo hlavne z dôvodu, že po ňom spoluprácu s nami odmietli jednak najväčší veľkoobchodník – distribútor kníh a tiež najväčšia sieť maloobchodov kníh na Slovensku. Ten začal dokonca vracať distribútorovi naše knihy priamo z pultov, aj keď je o ne zo strany verejnosti veľký záujem. Nebudem ich menovať, to si nezaslúžia, no to že sú najväčší majú v sloganoch, takže si ich ľahko podľa toho nájdete.

Len raz neviem, čo majú naše knihy spoločné s nadchádzajúcimi parlamentnými voľbami. Tu si pomôžem Milanom Rúfusom – „Len jedno akoby inštinktívne cítim“ – je to strach, strach že ich prehrajú už teraz. Známy katolícky kňaz Marián Kuffa povedal, že „komunizmus padol, lebo všetko zakazoval a liberálny kapitalizmus padne tiež, lebo všetko povoľuje“. Nuž nie je to celkom tak, lebo liberalizmus nepovoľuje iný názor, či uhol pohľadu. Nepripomína Vám to niečo, niečo prečo sme štrngali kľúčmi na námestiach pred tridsiatimi rokmi?

Tak či onak, my sa budeme snažiť viac, súdruhovia! A tento článok som napísal preto, aby sme na tie časy „slobody“ nezabudli. Lebo všetko plynie!

Jan Semaňák – riaditeľ vydavateľstva Torden

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

 

Zem a Vek
Zopár slov o autorovi...

Pridaj komentár

  & Časopis