Biden a McCarthy dosiahli predbežnú dohodu o zvýšení dlhového stropu USA

Foto: Zdroj

Dohoda zvyšuje dlhový limit na dva roky a zároveň obmedzuje niektoré výdavky, ale nie je isté, či prejde Kongresom.

Americký prezident Joe Biden a predseda Snemovne reprezentantov Kevin McCarthy dosiahli predbežnú dohodu o zvýšení dlhového stropu federálnej vlády vo výške 3,4 bilióna dolárov niekoľko dní pred konečným termínom na odvrátenie potenciálne katastrofického zlyhania .

Dohoda zo soboty zvýši dlhový limit na dva roky a zároveň obmedzí výdavky počas tohto obdobia, no riskuje, že nahnevá demokratickú aj republikánsku stranu ústupkami urobenými na jej dosiahnutie. Kongres ju musí obojstranne odsúhlasiť budúci týždeň, skôr než sa Spojeným štátom 5. júna vyčerpajú peniaze na zaplatenie svojich dlhov.

Demokratický prezident a republikánsky hovorca dosiahli „v zásade dohodu“ v sobotu po 90-minútovom telefonáte.

“Dohoda predstavuje kompromis, čo znamená, že nie každý dostane to, čo chce,” uviedol Biden vo vyhlásení v sobotu neskoro večer. “To je zodpovednosť vládnutia,” povedal. Prezident nazval dohodu „dobrou správou pre americký ľud, pretože zabraňuje tomu, čo by mohlo byť katastrofálnym bankrotom a viedlo by to k hospodárskej recesii, zdevastovaným dôchodkovým účtom a strate miliónov pracovných miest“.

McCarthy v krátkych poznámkach na Capitole povedal, že „stále máme pred sebou veľa práce“. Republikánsky rečník však povedal: „Verím, že toto je v zásade dohoda, ktorá je hodná amerického ľudu.” Dodal, že očakáva, že písanie zákona dokončí dnes, potom sa porozpráva s Bidenom a v stredu bude o dohode hlasovať.

Ústrednou súčasťou balíka je dvojročná dohoda o rozpočte, ktorá by udržala výdavky na rok 2024 a uložila limity na rok 2025 výmenou za zvýšenie dlhového limitu na dva roky, čím by sa nestabilná politická otázka posunula do budúcich prezidentských volieb.

Dohoda by tiež získala späť nevyužité prostriedky na COVID-19, urýchlila by povoľovací proces pre niektoré energetické projekty a zahrnula by niektoré dodatočné pracovné požiadavky na programy potravinovej pomoci pre chudobných Američanov. Napríklad by to obmedzilo nárok na stravné lístky pre zdravých dospelých do veku 54 rokov, ale Biden dokázal zabezpečiť výnimky pre veteránov a bezdomovcov.

Dohoda odvráti ekonomicky destabilizujúcu platobnú neschopnosť, pokiaľ Biden a McCarthy s dohodou uspejú v úzko rozdelenom Kongrese. Zostáva ešte „dlhá cesta“, nakoľko v Snemovni majú s pomerom 222:213 väčšinu republikáni a v Senáte majú väčšinu v pomere 51:49 demokrati. Mnohí konzervatívni republikáni budú považovať škrty za príliš skromné, zatiaľ čo mnohí progresívni demokrati by ich považovali za príliš prísne. Takže na oboch stranách bude odpor voči dohode. Republikáni presadzovali prudké znižovanie výdavkov a ďalších podmienok s tým, že chcú spomaliť rast štátneho dlhu, ktorý sa teraz zhruba rovná ročnému výkonu ekonomiky krajiny. Demokrati medzitým obvinili republikánov, že balansujú na hrane s ekonomikou.

Obojstranné rokovania medzi Bidenom a McCarthym sa začali vážne až 16. mája. Dlhá patová situácia zneistila finančné trhy, ohrozila cenu akcií a prinútila USA platiť rekordne vysoké úrokové sadzby pri predaji niektorých dlhopisov. Bankrot by si podľa ekonómov vyžiadal oveľa väčšiu daň, pretože by pravdepodobne zatlačil národ do recesie, otriasol svetovou ekonomikou a viedol k prudkému nárastu nezamestnanosti.

Naposledy sa národ dostal takto blízko k bankrotu v roku 2011, keď mal Washington demokratického prezidenta a Senát a snemovňu viedli republikáni. Kongres nakoniec odvrátil bankrot, ale ekonomika prežila ťažké šoky, vrátane vôbec prvého zníženia najvyššieho ratingu USA a veľkého výpredaja akcií.

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroj:

(1) Biden, McCarthy reach tentative deal to raise US debt ceiling; aljazeera.com; 28.5.2023

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

 

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Leave a Reply