Biden telefonoval Putinovi. Lavrov: Čo robíme na ukrajinských hraniciach? Žijeme tam! Ale čo robí USA tisíce kilometrov od vlastného územia?

· Čas čítania: 5 min.

Americký prezident Joe Biden v utorkovom telefonickom rozhovore s prezidentom Ruskej federácie Vladimírom Putinom vyjadril znepokojenie USA v súvislosti so zhromažďovaním ruských vojakov v oblasti Krymu a na hraniciach s Ukrajinou. Navrhol tiež summit medzi ním a Putinom, ktorý by sa uskutočnil v najbližších mesiacoch v tretej krajine.

„Prezident Biden opätovne potvrdil svoj cieľ vybudovať stabilné a predvídateľné vzťahy s Ruskom, ktoré zodpovedajú záujmom USA,“ píše sa vo vyhlásení Bieleho domu.

„Obe strany vyjadrili pripravenosť pokračovať v dialógu o najdôležitejších oblastiach s cieľom zaistiť globálnu bezpečnosť,“ uviedol vo svojej tlačovej správe Kremeľ.

Ruský minister obrany Sergej Šojgu v utorok 13.4. povedal, že Moskva posiela k západným hraniciam Ruska vojakov na „cvičenie“ v reakcii na kroky NATO, ktoré podľa neho Rusko ohrozujú. Ruskí vojaci sú schopní podľa Šojgua vykonávať úlohy na zaistenie vojenskej bezpečnosti krajiny. Cvičenie sa má skončiť v „priebehu dvoch týždňov“. NATO podľa ministrových slov plánuje k hraniciam Ruska presunúť 40-tisíc vojakov a 15-tisíc kusov vojenskej techniky – najmä do oblastí Čierneho a Baltského mora. Americká armáda sa podľa Šojgua presúva z kontinentálnych častí Severnej Ameriky cez Atlantický oceán do Európy.

Ukrajinský minister obrany Dmytro Kuleba sa v utorok 13. apríla stretol s vrcholnými predstaviteľmi NATO vrátane amerického ministra zahraničných vecí Antonyho Blinkena. Ten vyjadril pevnú podporu Kyjevu. „Rusko nás tentoraz nebude môcť zaskočiť. Ukrajina a jej partneri zostávajú silní. Nebudeme strácať čas. A ak Moskva začne novú špirálu násilia alebo bude konať neuvážene, draho za to zaplatí,“ uviedol. Zdôraznil, že „Ukrajina si nepraje vojnu a neplánuje žiadnu ofenzívu ani eskaláciu„. Ubezpečil, že „Ukrajina sa zaviazala“ využiť na riešenie konfliktu v Donbase diplomatické a politické nástroje.

Čo robíme na ukrajinských hraniciach? Žijeme tam! Ale čo robí USA tisíce kilometrov od vlastného územia?

Ruský minister Sergej Lavrov rokoval so svojím egyptským náprotivkom Samehom Shoukrym.  Smerovanie amerických lodí do Čierneho mora je sprevádzané agresívnou rétorikou. Moskva nerozumie tomu, aké konkrétne účely Washington sleduje na Ukrajine, uviedol v pondelok 12. apríla ruský minister zahraničia Sergej Lavrov.

Zdroj z tureckého ministerstva zahraničia už skôr oznámil, že Washington informoval Ankaru o plavbe svojich dvoch vojnových lodí cez Bospor do Čierneho mora, kde by sa mali nachádzať v čase od 14. do 15. apríla až do 4.-5. mája. Podľa hovorcu Pentagonu Johna Kirbyho majú operácie amerických vojnových lodí v Čiernom mori „rutinný charakter“ a Spojené štáty tieto akcie koordinujú s tureckými úradmi na základe konvencie z Montreux.

„Pokiaľ ide o vojenskú aktivitu Spojených štátov, vrátane plavby lodí v Čiernom mori, dochádza k tomu pravidelne. Teraz je to vykonávané obzvlášť agresívne a je to sprevádzané agresívny rétorikou, kedy sa kladú otázky, čo robí Ruská federácia na hranici s Ukrajinou. Odpoveď je veľmi jednoduchá: žijeme tam, je to naša krajina. Avšak otázka o tom, čo Spojené štáty podnikajú prostredníctvom svojich lodí a vojakov, ktorí neustále organizujú nejaké akcie prostredníctvom NATO na Ukrajine, tisíce kilometrov od vlastného územia, zatiaľ stále zostáva nezodpovedaná,“ povedal Lavrov k výsledkom rokovaní s egyptským náprotivkom Samehom Shoukrym.

Poslanec ĽSNS Martin Beluský na facebooku napísal: „Dnes (12.4.) som sa zúčastnil branno-bezpečnostného výboru Národnej rady Slovenskej republiky. Témou bolo stupňujúce sa napätie medzi Ruskom a Ukrajinou. Na výbor prišiel minister obrany Naď a minister zahraničných vecí Korčok. Obidvaja priniesli množstvo informácii o tom, aké je Rusko zlé, ako porušuje dohody a všetci ostatní sú nevinné obete. V takýchto konfliktoch a eskaláciách neexistujú tí dobrí a tí zlí. Tí správni alebo tí nesprávni. Každý chráni svoje záujmy a koná v súlade so svojimi potrebami. Nikto nechce, aby toto napätie prerástlo do väčšieho konfliktu, ale správať sa k Rusom ako ku zlu ničomu nepomôže. Ani našej bezpečnosti ani našej ekonomickej stabilite.

Rešpektujme ich územnú celistvosť a nerobme zbytočné provokácie. Dnes na výbore jeden z ministrov povedal, že je lož, že by NATO robilo nejaké cvičenie na východnej hranici. Vraj to je len cvičenie určitých štátov. Lenže tých štátov je 26 (pre porovnanie NATO má 30 členov) vrátane Ukrajiny a USA. Viac v súbore: tu.

Čiže hovoriť, že NATO žiadnu provokáciu nerobí, ale pritom je tam zapojená väčšina krajín je absolútne zavádzanie a z ruského pohľadu je to to isté.“

Držte sa bokom od Krymu a ruských brehov

Námestník ruského ministra zahraničných vecí Sergej Riabkov v utorok 13. apríla vyslanie dvoch amerických vojnových lodí do Čierneho mora označil za provokáciu a pokus „brnkať Rusku na nervy“. Upozornil, že Washington takto svoje ciele nedosiahne. Agentúra Reuters v tejto súvislosti citovala Pentagón, ktorý odmietol diskutovať o nasadení svojich lodí v danom regióne – uviedol len to, že americká armáda vysiela svoje plavidlá do tohto regiónu bežne.

„Americké vojnové lode v blízkosti našich brehov nemajú čo robiť,“ vyhlásil však Riabkov. Poznamenal, že manévre americkej flotily tisíce kilometrov od miest ich dislokácie „sú vždy nástrojom geopolitiky“. „USA sa zjavne cítia ako vládca morí, ako dediči Veľkej Británie z inej epochy,“ vyhlásil Riabkov. Podľa jeho slov by USA mali pochopiť, že takéto alebo iné incidenty sprevádzajú „veľmi vysoké riziká“.

Riabkov súčasne vyhlásil, že Rusko urobí všetko pre to, aby v prípade eskalácie na Ukrajine zaistilo svoju vlastnú bezpečnosť i bezpečnosť svojich občanov. Zdôraznil však, že zodpovednosť za eskaláciu na Ukrajine „bude v plnom rozsahu padať na Kyjev a jeho západných kurátorov“.

Podľa Riabkova Rusko „trvá na tom, aby sa členské štáty NATO, demagogicky diskutujúce o ochrane nezávislosti, suverenity a územnej celistvosti Ukrajiny, (radšej) starali o to, ako skrotiť vojnové ambície svojich klientov v Kyjeve, a ako dosiahnuť, aby sa plnil balík minských dohôd, ktorý naši susedia absolútne demonštratívne popierajú“.

G7 vyzvala na deeskaláciu napätia

Ministri zahraničných vecí krajín G7 vyjadrili „hlboké znepokojenie nad značným posilnením ruských vojsk na hraniciach s Ukrajinou.

„Vyzývame Rusko, aby zastavilo svoje provokácie a okamžite deeskalovalo napätie v súlade so svojimi medzinárodnými záväzkami,“ uvádza sa v spoločnom vyhlásení Británie, Kanady, Francúzska, Nemecka, Talianska, Japonska a Spojených štátov. Šéfovia diplomacií G7 zároveň uviedli, že naďalej podporujú nezávislosť, zvrchovanosť a územnú celistvosť Ukrajiny.

Blinken a Austin v Bruseli

Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken a americký minister obrany Lloyd Austin budú tento týždeň v Bruselu koordinovať s NATO spoločný postup ohľadom ruskej vojenskej mobilizácie na hraniciach s Ukrajinou a tiež diskutovať o stiahnutí vojsk Severoatlantickej aliancie z Afganistanu. Blinken bude v Bruseli do štvrtka a ide už o jeho druhú oficiálnu návštevu v belgickej metropole v priebehu niekoľkých týždňov.

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroje:

1./ Dianie na Ukrajine znepokojuje politikov, Biden varoval Putina,TA3, 13.4.2021

2./ Rusko: Čo robíme na ukrajinských hraniciach? Žijeme tam! Ale čo robí USA tisíce kilometrov od vlastného územia? Magazín 1, 13.4.2021

3./ Aktivity NATO ohrozujú Rusko, vyhlásil Šojgu a potvrdil plnú pripravenosť vojsk, Pravda, 13.4.2021

4./ Ukrajina sa nenechá zaskočiť. Minister poslal Moskve ostré slová, TA3, 13.4.2021

5./ Martin Beluský – poslanec NR SR, facebook, 12.4.2021

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected] UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2021

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár