Bidenov splnomocnenec obhajuje použitie propagandy

· Čas čítania: 2 min.
Foto: lasvegasweekly.com

Richard Stengel signalizoval štýl prichádzajúcej Bidenovej administratívy jasnými slovami. Chce utláčať nepohodlné online médiá a osoby, ktoré majú pochybnosti a výhrady voči štátnej moci, pretože údajne ohrozujú americkú politiku v zahraničí. Takže žiadne floskuly o „prehodnocovaní hraníc slobody slova“ aké vyslovila slovenská prezidentka, vraj advokátka a vraj pezinská aktivistka, Zuzana Čaputová.

Stengel je najvyššie postavený zástupca štátnych médií v prechodnom tíme Bidena a nadšene obhajoval použitie propagandy voči Američanom: „Moja stará práca na ministerstve zahraničia bola to, o čom ľudia zvykli žartovať. Hovorili mi, že som hlavný propagandista. Nie som proti propagande. Robí to každá krajina a musí to robiť pre vlastné obyvateľstvo. A nevyhnutne si nemyslím, že by to bolo až také hrozné.“

Aspoň ktosi to povedal na plné ústa a neoháňa sa frázami o demokracii alebo rovnosti príležitostí, napr. čo sa týka priestoru v médiách alebo vytvárania atmosféry okolo jednotlivých „dobrých a zlých“ predstaviteľoch. 

Richard „Rick“ Stengel bol najdlhšie slúžiaci štátny tajomník pre verejnú diplomaciu a verejné záležitosti v histórii USA. Za prezidenta Obamu sa chválil, že založil jediný subjekt, ktorý bojoval proti dezinformáciám. Inštitúcia je známa ako Global Engagement Center a predstavovala podporu americkej propagandy vo svete. Vo svete sa však takéto inštitúcie podávajú v inom svetle. Vždy ide o „overené, renomované alebo dobre informované zdroje“. Veci, ktoré sa do príbehov nehodia, sú „hoax, dezinformácie alebo konšpirácie“. 

Angažovaný Stengel, ktorý otvorene hovorí o „globálnej informačnej vojne“, hrdo vyhlásil potrebu starostlivého riadenia prístupu verejnosti k informáciám. V preklade, aby sa verejnosť dopočula len to, čo sa hodí štátnej/globálnej propagande. Dokonca vo svojej knihe (How We Lost the Global Battle Against Disinformation) navrhuje prehodnotiť prvý dodatok americkej ústavy, ktorý garantuje slobodu slova a tlače. 

Aspoň jeden takzvaný demokrat, ale v skutočnosti progresívec a liberál, to hovorí priamo do očí. Väčšina takzvaných demokratov po svete sa ešte hrá na skrývačku. Kým hovorí o slobodách, právach, demokracii a rovnosti, poza chrbát nepozýva (alebo pozýva len minimum) oponentov, zužuje im priestor pre slobodu prejavu, kriminalizuje alternatívne médiá a blokuje účty na sociálnych sieťach.

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroje:

(1) How We Lost the Global Battle Against Disinformation and What We Can Do About It; autor: Richard Stengel; Grove Atlantic, 23.6.2020 (978-0-8021-4942-8)

(2) Global Engagement Center; US Department of State

(3) Biden state media appointee advocated using propaganda against Americans and ‘rethinking’ First Amendment; autor: Ben Norton; The Grayzone, 11.11.2020

(4) MSNBC cuts ties with three contributors joining Team Biden; autor: Jonathan Easley; The Hill, 11.11.2020

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected] UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2021

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár