Bieloruská opozícia začala vytvárať politické strany a hlásia sa noví lídri

· Čas čítania: 5 min.
Foto: Intex-Press

Bieloruská opozícia sa konečne začala organizovať a vytvárať politické strany. Vytvorenie prvej takej strany oznámila Mária Kolesnikovová, koordinátorka štábu bývalého prezidentského kandidáta Viktora Babarika, ktorý sa doposiaľ nachádza v cele predbežného zadržania. Prvá opozičná strana (pozor: ak bude zaregistrovaná!) má názov „Vmeste“ (Spolu“) a Kolesnikovová sa vyhlásila za líderku opozície.

Jedna z vedúcich predstaviteľov Koordinačnej rady opozície Bieloruska (KROB) Mária Kolesnikovová a členovia štábu Viktora Babarika pripravili video, na ktorom oznámili vytvorenie novej – opozičnej politickej strany, pričom ho zverejnili na YouTube. Toto video vyvolalo veľký ohlas a množstvo komentárov domácich analytikov, médií, ale aj tisícov ľudí na sociálnych sieťach. V čom bola finta?

Približne dve tretiny krátkeho, takmer štvorminútového videa k občanom hovoril Viktor Babariko, ktorý vyhlásil: „Je už na čase, aby sme oznámili, že pokračujeme v boji, ale už za existencie určitej organizačnej formy, v ktorej by sme mohli spojiť všetkých našich prívržencov. Zatiaľ nie je dohodnuté, či to bude politická strana alebo hnutie.“ Prezentoval hlavné požiadavky, ktoré bude mať nová strana: „rozsiahla ústavná reforma a aj napriek tomu, že sa nepodarilo zvíťaziť vo voľbách, treba napomáhať rozvoju hospodárstva a umožniť ľuďom, aby prejavovali svoju občiansku iniciatívu…“

Hneď po ňom však Mária Kolesnikovová rezolútne vyhlásila, že sa vytvára politická strana, ktorá má už aj svoj názov – „Vmeste“ a onedlho iniciátori predložia dokumenty na jej registráciu. Analytici, novinári a mnohopočetní komentátori na sociálnych sieťach prezentovali svoju verziu vzniku daného videa.

Keďže Babarika zadržala polícia ešte pred voľbami a doposiaľ sa nachádza vo vyšetrovacej väzbe, video v ostatných dňoch nakrútiť, bezpochyby, nemohol a preto bolo nakrútené približne pred mesiacom, ešte pred voľbami 9. augusta. A keďže vtedy Babariko určite ešte nevedel, ako sa budú vyvíjať udalosti, podľa komentátorov nakrútil pre každý prípad niekoľko videí a členovia jeho štábu teraz používajú tie, ktoré sa najviac hodia – ako toto pre prípad vzniku novej strany.

Mária Kolesnikovová vo svojom príhovore v mene členov štábu Viktora Babarika rezolútne vyhlásila: „Dnes oznamujeme, že sme vytvorili politickú stranu „Vmeste“. V priebehu ostatných troch mesiacov bieloruská opozícia urobila viac, ako za 26 rokov vládnutia prezidenta Lukašenka.“

Uviedla, že opozícia spojí svoje sily a jej príslušníci spolu zvíťazia. Podčiarkla, že sa „krajina nachádza v politickej a sociálno-ekonomickej kríze a my všetci vieme, ako sa z tejto krízy môžeme dostať. Stovky a tisíce Bielorusov, talentovaných profesionálov, sú pripravení, aby prevzali zodpovednosť na seba a spolu budovali nové Bielorusko.“

Opozičníci už dávnejšie vyhlasujú, že treba spájať svoje sily, ale príliš sa im v tom nedarí. Napríklad, členovia štábu KROB pre média podotkli, že sa formát ich činnosti nemení a nemienia vytvárať politickú stranu alebo sa pripájať k stranám, ktoré určite budú vznikať v povolebnom období. Podčiarkli, že vytvorenie strany „Vmeste“ je iniciatíva buď Viktora Babarika alebo jeho ľudí.

Na druhej strane člen Prezídia Koordinačnej rady opozície Bieloruska Pavel Patuško vyhlásil, že v republike onedlho môže vzniknúť občianske hnutie, ktoré sa pokúsi rokovať s vedením krajiny. Vyjadril presvedčenie, že „toto hnutie bude zaregistrované v súlade s bieloruskou legislatívou a tvoriť ho budú predstavitelia všetkých sfér bieloruskej spoločnosti.“ Podčiarkol, že „podobný krok umožní prezentovať súčasnému vedeniu krajiny, že existuje subjekt, s ktorým sa dá rokovať, nájsť riešenie a dosiahnuť dohodu.“

Pozoruhodným faktom je vyhlásenie Koordinačnej rady opozície Bieloruska, že neprevezme finančnú pomoc zo zahraničia. „Zastávame pozíciu neovplyvňovania situácie a nemiešania sa do vnútorných záležitostí Bieloruska zo zahraničia. Žiadame všetkých zahraničných partnerov, aby sa zdržali vyhlásení o poskytnutí finančnej podpory a ochrane záujmov bieloruskej spoločnosti,“ uvádza sa vo vyhlásení KROB.

Mnohí analytici, neopozičné média a komentátori na sociálnych sieťach však tomuto vyhláseniu absolútne neuverili a označili ho za falošné a za amatérsky trik, keď opozícia navonok tvrdí, že nebude podporovaná peniazmi zo zahraničia a dirigovaná zahraničnými sponzormi a patrónmi, ale tajne bude dostávať od nich finančné prostriedky, plniť rozkazy a úplne závisieť od svojich zahraničných šéfov.

Vyhlásenie Koordinačnej rady opozície Bieloruska, prirodzene, potvrdila aj Mária Kolesnikovová, ktorá je tiež členkou KROB. Oznámila, že opozícia odmieta peniaze, ktoré Európska únia vyčlenila na podporu bieloruskej opozície. Podotkla, že KROB žiadne peniaze od EÚ nepožiadala. „Nemienime mať s týmito peniazmi nič spoločné a nemienime ich rozdeľovať,“ zdôraznila. Prízvukovala: o tom, že EÚ vyčlenila 53 miliónov eur na pomoc bieloruskej opozície, sa dozvedela z novín.

Mimochodom, podľa všetkého, Kolesnikovová by asi nebola proti tomu, keby sa stala novou líderkou opozície namiesto neslanej – nemastnej Tichanovskej, ktorá, ako prízvukujú domáce média, „v pohodičke si popíja litovskú kávu „na výlete“ a užíva si debaty s európskymi politikmi…“ Keď sa spravodajca ruského denníku „Kommersant“ Kolesnikovej opýtal, či ju Bielorusi akceptujú v úlohe novej líderky opozície a či je pripravená prevziať túto úlohu, Kolesnikovová poznamenala, že „samotný život ju k tomu vedie…“

Podľa všetkého, áno. Ešte pred mesiacom by som vám povedala, že nie. Ale v súčasnosti sa v súvislosti so mnou odohrávajú veľké transformácie. Cítim zodpovednosť. A uvedomujem si, že v súčasnosti prijímam veľa rozhodnutí, ktoré môžu ovplyvniť situáciu v krajine. Som si toho vedomá. A beriem na seba tú zodpovednosť. Áno, uvedomujem si, že sa stávam líderkou opozície,“ zdôraznila Mária Kolesnikovová.

Mnohí bieloruskí analytici a neopozičné média reagovali na jej vyhlásenia a prízvukovali, že sa začína boj o „miesto pod slnkom“ v radoch opozície, čo aj dalo sa očakávať. Niektorí opozičníci by sa chceli dostať do popredia, aby práve ich podporovala EÚ a prípadne aj USA, aby práve oni dostávali finančnú a inú pomoc zo zahraničia a v prípade „revolučných zmien“ získali tie najvyššie funkcie v novej vláde.

Porovnávajú situáciu s ukrajinským majdanom, kde tiež došlo k veľkým sporom a hádkam, keď lídri „revolúcie gidnosti“ začali bojovať o funkcie a o to, kto získa to alebo iné teplé miestečko. Väčšina analytikov sa zhoduje v názore, že súčasnú opozíciu spája iba protest proti Lukašenkovi, ale prakticky nemajú nič spoločné a nedokážu sa spojiť v otázke budovania nového a demokratického Bieloruska. Nuž, život ukáže, kto má pravdu…

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroje:

1. Оппозиция в Белоруссии объявила о создании политической партии, RIA.Novosti, 1.9.2020

2. Белорусская оппозиция объявила о создании политической партии „Вместе“, TASS, 31.8.2020

3. Оппозиция Белоруссии объявила о создании новой партии «Вместе», Gazeta, 1.9.2020

4. Бабарико и Колесникова объявили о создании новой политической партии Gazeta, 31.8.2020

5. Мы создаем партию, YouTube, 31.8.2020

6. „Я понимаю“. Колесникова готова стать лидером протестов в Белоруссии, 1.9.2020

7. https://www.youtube.com/watch?v=ynf9F0FOTa8&feature=youtu.be

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2021

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár