Bieloruské prezidentské voľby nepriniesli žiadne prekvapenie

· Čas čítania: 8 min.
zdroj : BELTA

V Bielorusku sa včera konali prezidentské voľby, resp. hlavný deň hlasovania: v tejto krajine ľudia mohli v priebehu piatich dní hlasovať predčasne a toto svoje právo využilo 41 percent voličov. Aj včera účasť na voľbách bola vysoká: aktivitu prejavili ako voliči prezidenta Alexandra Lukašenka, tak aj štyroch protikandidátov. Výsledok volieb, prirodzene, bol jasný vopred a žiadne prekvapenie, ani Majdan sa nekonali…

Ešte pred otvorením volebných miestností sa začali diať prekvapivé veci. „Stratila“ sa hlavná konkurentka prezidenta Lukašenka – Svetlana Tichanovskaja. Novinári ju nemohli nájsť a jej mobil bol „hluchý“. Média informovali, že z krajiny utiekla manželka nezaregistrovaného kandidáta Veronika Cepkaloová. V noci do hlavného mesta Minska dorazila vojenská technika, prevažne obrnené vozidla /viď video/.

O ôsmej hodine ráno sa otvorilo všetkých 5767 volebných miestností a odštartovali šieste prezidentské voľby v histórii Bieloruska. Prvých päť vyhral súčasný prezident Alexander Lukašenko. O desiatej hodine hlava Ústrednej volebnej komisie Lýdia Jermošinová uviedla, že voľby prebiehajú pokojne a organizovane a žiadne sťažnosti alebo nepríjemné správy neboli zaregistrované.

Média informovali, že Bielorusi aktívne hlasujú aj v zahraničí. Kým pred bieloruskou ambasádou v Kyjeve stálo iba niekoľko desiatok voličov, pred bieloruským veľvyslanectvom v Moskve a vo Varšave sa vytvoril dosť dlhý rad, v ktorom čakalo vyše tisíc ľudí a Bielorusi v ruskej a poľskej metropole hlasovali v priebehu celého dňa. O 15. hodine média informovali, že dovtedy na bieloruskej ambasáde v Moskve svoj hlas odovzdalo už vyše 1,5 tisíc a v poľskej tiež vyše tisíc voličov.

O jedenástej hodine svoje volebné právo využil prezident Alexander Lukašenko /koho asi volil?/. Hlasoval na svojom obvyklom mieste – v Inštitúte telovýchovy. Prezidenta stretli jeho priaznivci – aj s harmonikou. Počas krátkeho rozhovoru pre média Lukašenko prezradil, že včera ráno do Bieloruska nepustili 170 cudzincov: údajne všetci mali neplatné alebo falošné pasy… Tiež varoval aj novinárov, že úrady zakročia proti médiám, ktoré budú využívať voľby za účelom destabilizácie situácie v krajine. Podčiarkol, že „kompetentní“ všetko budú mať pod kontrolou a žiadne nepokoje a ani Majdan sa neuskutočnia.

Priznal, že príliš nepočíta s tým, že v zahraničí uznajú výsledky volieb. Zafilozofoval, že nechce, aby zahraniční pozorovatelia negatívne hodnotili situáciu, ale podotkol, že kvôli nim nebude robiť zo seba klauna, pretože záujmy bieloruského ľudu sú preňho dôležitejšie, ako mienka v zahraničí.

Na poludnie bolo rozhodnuté, že bieloruské úrady uznajú voľby za platné: účasť voličov prevýšila 50%, informovala o tom Ústredná volebná komisia. Na sociálnych sieťach a v opozičných médiách sa začali zjavovať správy o tom, že sa v okrajových lokalitách Minska objavila vojenská technika: úrady asi očakávali nepokoje a vopred sa „pripravili“… Svedkovia tvrdili, že nie je to policajná, ale vojenská technika.

Nakoniec o pol tretej popoludní sa „našla“ aj prezidentská kandidátka Svetlana Tichanovskaja, ktorá hlasovala vo volebnom okrsku №21 na základnej škole №137 na ulici Kalinovského vo východnej časti Minska. V rovnakom čase provládne média rozšírili správy, že sa koná masívny kybernetický útok na portály štátnych úradov. Prízvukovalo sa, že je to kybernetický útok zo zahraničia… Média o tom informoval generálny riaditeľ spoločnosti Beltelekom Jurij Petručeňa. Od rána sa mnohí ľudia sťažovali na problémy s internetom…

Opozičné média popísali epizódu, keď sa prezident Lukašenko dostal do slovnej prestrelky so spravodajcom Deutsche Welle. Novinár sa ho spýtal, prečo zatkli osem členov štábu Svetlany Tichanovskej. Lukašenko povedal, že o tom nič nevie, ale oponoval, že spravodajca nemeckého média prekrúca skutočnosť a „žongluje“ slovami.

Nikdy nepoužívajte tvrdé slova, ak tomu nerozumiete. U nás nepotrebujeme zatýkať ľudí, ako v každej inej krajine. Vinníkov najprv zadržiavajú, ale nezatýkajú, aj keď je úplne jasné, že sú vinní. A najprv im predložia obvinenie, ak sú vinní, a až potom ich zatknú. Preto naučte sa správne používať slova,“ poradil Lukašenko spravodajcovi Deutsche Welle.

O 15. hodine Ústredná volebná komisia informovala, že približne o 14. hodine hlasovali už takmer dve tretiny voličov. Domáce média priniesli správy, že manželka Valéria Cepkala, ktorá utiekla do zahraničia, hlasovala… v Moskve. Tiež informovali, že „tajní“ zadržali troch spravodajcov ruskej opozičnej televíznej stanice „Dážď, ktorí na bieloruských voľbách pracovali bez akreditácie, čo je porušením pravidiel hry. Na sociálnych sieťach „zbierali body“ videá, na ktorých bolo vidno, že polícia nijako nereagovala na skutočnosť, že neznámi ľudia v civile zadržali a odviedli novinárov…

V ďalšom rozhovore pre média Alexander Lukašenko uviedol, že je pripravený na dialóg a spoluprácu so svojimi protikandidátmi po voľbách, varoval ich však, aby sa nesnažili vyvolať nepokoje a „vyprovokovať Majdan.“ Pohrozil, že nedovolí, aby provokatéri porušovali verejný poriadok a ohrozovali zdravie a životy ľudí.

Predsedníčka Ústrednej volebnej komisie Lýdia Jermošinová uviedla, že opozičné média a niektorí ľudia na sociálnych sieťach šíria výsledky pochybných prieskumov, ktoré zverejňujú „podozrivé skupiny,“ a vyzvala, aby obyvatelia neverili týmto informáciám, ktoré označila za vymyslené a úmyselne sfalšované.

Zistilo sa, že približne do 15. hodiny hlasovali aj všetci štyria Lukašenkoví protikandidáti, aj napriek tomu, že sami vyzývali svojich voličov, aby hlasovali neskôr, pred zatvorením volebných miestností. Štátne úrady naopak vyzývali ľudí, aby začali hlasovať už od rána, aby večer nevznikli problémy, ak by väčší počet ľudí nestihol odvoliť cez deň – potom by večer vo volebných miestnostiach mohla vzniknúť tlačenica a menší chaos…

Medzitým novinári stále „otravovali“ kandidátov. Na jednu z otázok Alexander Lukašenko odpovedal, že ešte nevie, ktorú krajinu navštívi ako prvú, ak vyhrá voľby… Sergej Čerečeň podotkol, že Západ neuzná výsledky volieb v Bielorusku, ale ubezpečil, že „osobne bude žiadať európskych a zaoceánskych lídrov, aby na Bielorusko neuvaľovali sankcie…“ Svetlana Tichanovskaja sa porozprávala so svojimi asi 200 priaznivcami a novinármi vedľa volebného okrsku. Na mnohopočetné otázky novinárov neodpovedala a reagovala iba na jednu otázku, ktorú jej novinár položil v angličtine. Odpovedala tiež v angličtine: „I have voted for changes“ a následne preložila svoju odpoveď do ruštiny: „Volila som zmeny…“

Celé Bielorusko sa zabávalo na videu, na ktorom tajomníčka jednej z volebných komisií vyliezla von oknom z prvého poschodia a zišla po rebríku. Zároveň jej z okna poslali „podozrivú“ čiernu tašku… Zistilo sa, že sa na volebnej miestnosti zamkli dvere, nemohli ich otvoriť a Ľudmila Ruľkevičová, ktorá potrebovala vyjsť von, si zvolila takúto cestu. Celú epizódu vysvetlil predseda okrskovej volebnej komisie Sergej Mosejkin. Uviedol, že v taške neboli volebné lístky, ale osobné veci ženy – „horolezkyne…“  

Približne o pol piatej popoludní svoje hlasy odovzdali už tri štvrtiny oprávnených voličov. Potvrdili sa predpoklady, že volebná účasť bude veľmi vysoká. Ku koncu volebného dňa vedenie krajiny sa postaralo o to, aby v krajine nevypukol Majdan. Pred pol šiestou vojaci zablokovali Triedu Nezávislosti v centre Minska. O pol ôsmej úplne zablokovali prístup k Domu vlády a budove Ústrednej volebnej komisie. Polícia a vojaci hliadkovali v okolí námestia Nezávislosti. K rezidencii prezidenta poslali vojenskú techniku a príslušníkov špeciálnych jednotiek.

Predsedníčka Ústrednej volebnej komisie Lýdia Jermošinová vyhlásila, že opozícia zorganizovala svojrázny protest: jej členovia sa naschvál veľmi dlho zdržiavajú pri volebných urnách, snažia sa vytvárať dlhé rady vo volebných okrskoch, aby sa všetci ľudia nestihli zúčastniť na hlasovaní a potom sa spolu s nimi pokúsia vyvolať protesty.

Hneď po 20. hodine vyhlásili predbežné odhady výsledkov volieb. Podľa týchto informácií, Lukašenko získal 79,7% hlasov a Tichanovskaja 6,8%, za všetkých protikandidátov hlasovalo 9,2% voličov. Napriek tomu, že sa o 20. hodine volebné miestnosti mali zatvoriť, hlasovanie v niektorých volebných okrskoch pokračovalo, pretože niektorí voliči zmeškali a ešte nehlasovali.

Po 20. hodine sa všetky bieloruské portály iba ťažko otvárali, mnohé sa vôbec nedalo otvoriť. Podľa všetkého, tieto portály sledoval enormný počet divákov a boli mimoriadne preťažené. Po prvých správach, že voľby vyhral Lukašenko, mnohí jeho oponenti vyšli do ulíc. Polícia a vojaci mali plné ruky práce. Prvé zatýkania začali o deviatej večer vo Vitebsku. O desiatej večer na námestí Víťazstva v Minsku tiež začali masovo zadržiavať protestujúcich. Podobná situácia bola v Breste, Grodne a iných mestách. Proti protestujúcim použili svetelné a hlukové granáty, slzotvorný plyn a pred polnocou začali rozháňať protestujúcich pomocou vodometov.

Pred pol jedenástou večer v centre Minska protestovalo niekoľko tisíc ľudí. Aby sa podarilo ľahšie utíšiť rozvášnený dav, v centre mesta vypli pouličné osvetlenie a v celom meste vypli internet, aby protestujúci nemohli komunikovať a posielať správy a videá. Polícia a špeciálne jednotky sa snažili rozohnať demonštrantov, tí sa proti nim bránili „strieľaním“ z rôznych druhov pyrotechniky.

Na tlačovej konferencii v štábe Svetlany Tichanovskej protikandidátka Lukašenka vyhlásila, že práve ona vyhrala voľby. Vyzvala Bielorusov, aby vyjadrili svoj protest, ale podčiarkla, že robiť to majú mierovou pokojnou cestou. Manželka nezaregistrovaného kandidáta Veronika Cepkalová, ktorá sa nachádzala v Moskve, vo svojom vystúpení pre média vyzvala bieloruské špeciálne jednotky a políciu, aby prešli na stranu protestujúcich.

Pred polnocou demonštranti v centre Minska začali budovať barikády zo smetných košov. Polícia ich demolovala vodometmi. Situácia bola veľmi napätá a preto ministerstvo vnútra zorganizovalo operatívne štáby vo všetkých regiónoch, aby mohlo bleskovo reagovať na zmenu situácie a nepripustiť „bieloruský majdan.“

Búrlivé nepokoje pokračovali v jednotlivých mestách do tretej hodiny v noci, potom sa situácia upokojila. Lídri opozície vyhlásili, že výsledky volieb neuznávajú a budú pokračovať v protestoch. Ústredná volebná komisia dnes ráno zverejnila predbežné výsledky volieb, podľa ktorých zvíťazil Alexander Lukašenko, ktorý získal 80,23% hlasov, na druhom mieste skončila Svetlana Tichanovskaja s 9,9%, ostatní kandidáti nazbierali iba po pár percent. Volebná účasť bola veľmi vysoká a dosiahla 84,23%. 

Niektoré veci v súvislosti s bieloruskými voľbami sú úplne jasné. Západ, Európa, USA a mnohé iné krajiny výsledky bieloruských volieb neuznajú. Vyhlásia, že boli sfalšované a neboli demokratické. Nie je to vylúčené, zopár percent by sa dalo sfalšovať, ale Lukašenko jasne zvíťazil. Proti prezidentovi, ako v každej inej krajine, protestuje niekoľko tisíc ľudí, ale v takmer 10-miliónovom štáte je to iba malá časť obyvateľstva. Väčšina však zjavne podporuje Lukašenka a je to úplne jasný fakt, či sa to niekomu páči alebo nie. A priebeh volieb nebol menej demokratický, ako v hociktorej európskej krajine.

Povolebné protesty a to, že strana, ktorá prehrala voľby, neuznáva ich výsledky, tiež nie je novinka. Podobný priebeh pozorujeme takmer v každej európskej krajine po voľbách. Niekde sú protesty silnejšie, inde pokojnejšie. V Bielorusku to ešte nejaký čas bude dosť rušno. Na druhej strane je tam úplne iná situácia, ako na Ukrajine, a vedenie krajiny nepripustí majdan na ukrajinský spôsob. Lukašenko znova vyhral voľby a zostal vo svojom kresle. Určite bude musieť čiastočne zmeniť svoju politiku. Po starom vládnuť nemôže a už mu to ani nedovolia. Aké však urobí zmeny – o tom určite ešte nevie ani on sám…

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroje:

Выборы Президента Беларуси, BELTA, TUT.by, Beform.by, TASS, RIA-Novosti, Strana.ua, NewsOne, Deutsche Welle, 9. – 10. 8. 2020

Член избирательной комиссии спускается из окна по лестнице, YouTube, 9.8.2020

https://www.youtube.com/watch?v=wwQ3HtzHoEE&feature=youtu.be

Военная техника в Минск, YouTube, 9.8.2020

https://www.youtube.com/watch?time_continue=10&v=8q-HO-3Xh3s

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected] UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.
ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár