Bielorusko odpovie na sankcie pobaltských štátov a zavedie asymetrické opatrenia

Foto: Alexander Scherbak/TASS

Minsk avizoval, že zavedie asymetrické opatrenia voči pobaltským štátom, ktoré uvalili sankcie na bieloruských občanov, vinných, podľa Litvy, Lotyšska a Estónska, z falšovania volebných výsledkov a brutálneho potláčania demonštrácií v uliciach. Tri pobaltské štáty do sankčného zoznamu zaradili aj prezidenta Alexandra Lukašenka. Minsk pobaltských prezidentov sankcionovať zrejme nebude, ale odpovie po svojom.

O tom, že Bielorusko recipročne odpovie na sankcie, informoval minister zahraničia Vladimír Makej, ktorý to oznámil na spoločnej tlačovej konferencii. Jeho „duo“ s ruským ministrom zahraničia pre odborníkov bolo menším prekvapením, pretože Makej v ostatných rokoch veľa razy zastaval, takpovediac, nie celkom priateľskú pozíciu voči Rusku.

Ale tento raz sekundoval samotnému Sergejovi Lavrovovi, ktorý je fakticky „oficiálnou zástavou ruskej zahraničnej politiky.“ Podľa všetkého, najnovšie udalosti v jeho krajine, nespokojnosť obyvateľstva a čiastočný chaos donútili bieloruského ministra, aby skorigoval svoj postoj voči Rusku.

Vladimír Makej vysvetlil, že obmedzenia sa budú týkať úradníkov a politikov Lotyšska, Litvy a Estónska, ktorí sa miešajú do vnútorných záležitostí suverénneho Bieloruska. Makej podčiarkol, že „Minsk odpovie každému, kto bude uskutočňovať sankčnú politiku voči Bielorusku.“ „Ak budú aj iné krajiny uvaľovať na nás sankcie, tiež budeme podnikať príslušné adekvátne opatrenia a adekvátne odpovieme,“ zdôraznil.

Bieloruské média v tejto súvislosti pripomenuli, že pobaltské štáty uvalili sankcie na 30 bieloruských štátnych úradníkov. Pre samotného prezidenta Alexandra Lukašenka odteraz platí 5-ročný zákaz návštevy týchto krajín – rovnako, ako pre ministra spravodlivosti, vnútra a generálneho prokurátora Bieloruska.

Na „čiernu listinu“ sa dostali aj príslušníci služby administrácie prezidenta, Ústrednej volebnej komisie, polície a armády. Títo ľudia, podľa Rigy, Tallinnu a Vilniusu, „organizovali a podporovali falzifikáciu volieb prezidenta Bieloruska 9. augusta 2020 a tiež podporovali násilné potláčanie mierových protestov.“

Bieloruský rezort diplomacie ihneď reagoval a podotkol, že podobné rozhodnutie pobaltských štátov bolo „unáhleným krokom.“ Zo svojej strany Minsk uvalí sankcie na, ako uviedlo ministerstvo zahraničia, „obyvateľov pobaltských štátov, ktorí sa príliš horlivo snažili miešať do vnútorných záležitostí republiky, robili neprípustné vyhlásenia, vrátane politických, a navyše predkladali konkrétne návrhy na finančnú podporu oponentov vedenia krajiny…“

Vo svojom vystúpení po boku Sergeja Lavrova bieloruský minister zahraničia vysvetlil, že podobné konanie úrady považujú za miešanie sa do vnútorných záležitostí Bieloruska. „Prirodzene, na základe toho bol pripravený tento asymetrický sankčný zoznam zo strany Bieloruska,“ podotkol. Poznamenal, že Rusko a Bielorusko v rámci Zväzového štátu majú jednotný zoznam osôb, ktorým je zakázaný vstup na územie týchto dvoch štátov. Podľa Makeja, „táto skutočnosť by mala donútiť pobaltské štáty, aby si premysleli svoju politiku.“

Zdôraznil, že Minsk je proti všetkým revolučným otrasom, ktoré sú zorganizované zvonka. „Každá revolúcia vždy zapríčiní to, že sa preleje krv. A my sme kategoricky proti všetkým revolučným podlomeniam, dupľom proti organizovaným zo zahraničia, v uliciach našich miest. Mier a pokoj, stabilita v krajine, v štáte a spoločnosti sa môžu obnoviť iba v priebehu pokojného evolučného vývoja,“ podotkol. Podčiarkol, že spolu s ruským kolegom Lavrovom majú rovnaký pohľad na procesy, ktoré sa odohrávajú v Bielorusku.

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroje:

1 https://www.youtube.com/watch?v=tnjIi1aj1Do

2 https://www.youtube.com/watch?v=R6WeRd8PbuI

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Leave a Reply