Bielorusko požiadalo Poľsko o vydanie novinárov extrémistického portálu NEXTA

· Čas čítania: 2 min.
Foto: Screenshot MZV Bieloruska

Pohár trpezlivosti pretiekol. V Minsku už nechcú znášať výzvy extrémistov a útoky na súčasné vedenie krajiny. Bieloruské ministerstvo zahraničia predvolalo na koberec Marcina Ryszarda Wojciechowskieho, ktorý je dočasne splnomocnený vykonávaním funkcie veľvyslanca Poľska v Bielorusku. Odovzdali mu protestnú notu, ako aj žiadosť o vydanie riaditeľov extrémistického portálu Telegram-kanálu NEXTA Stepana Putila a Romana Protaseviča.

Na pôde bieloruského ministerstva zahraničia sa viedol dialóg s Marcinom Wojciechowským o spolupráci diplomatov oboch krajín v rámci realizácie dvojstranných medzinárodných zmluvných záväzkov. A to najmä v oblasti boja proti zločinu na základe Dohovoru OSN o boji proti nadnárodnému organizovanému zločinu.

„Poľskej strane bola tiež odovzdaná protestná nóta  Generálnej prokuratúry Republiky Bielorusko, s požiadavkou o vydanie Putila a Protaseviča, ktorých začali trestne stíhať,“ uvádza sa v správe, ktorá bola zverejnená na portály bieloruského ministerstva zahraničia.

V diplomatickom rezorte Bieloruska vyjadrili znepokojenie s „pokračujúcou zločineckou činnosťou Putila a Protaseviča prostredníctvom nimi vytvorených extrémistických portálov – Telegram-kanálu NEXTA a NEXTALive“.  Minsk vyzval Varšavu, aby toto vydanie vykonali „v čo najkratšom čase vzhľadom na ich zvlášť nebezpečnú zločineckú činnosť, ktorá ohrozuje bieloruskú spoločnosť.“

Bieloruské média v tejto súvislosti pripomenuli, že Riaditeľstvo Vyšetrovacieho úradu v Minsku, začalo trestné stíhanie Stepana Putila a Romana Protaseviča. Vyšetrovatelia v priebehu skúmania informácií zverejnených na Telegram-kanáloch obvinenými, zistili „mnohopočetné fakty výziev na protesty, blokovanie ciest, štrajky, koordináciu nesankcionovaných masových podujatí s uvedením konkrétnych miest konania nezákonných akcií a tiež trás premiestnenia sa k týmto akciám.“

Minskí novinári Roman Protasevič a Stepan Putilo v roku 2015 vytvorili na YouTube kanál  NEXTA. O dva roky NEXTA bola premiestnená do messengeru Telegram. Po prezidentských voľbách v Bielorusku dňa 9. augusta 2020, Telegram-kanál NEXTA sa stál jedným z hlavných prostriedkov komunikácie oponentov Alexandra Lukašenka. Tlačová služba Najvyššieho súdu Republiky Bielorusko dňa 20. októbra 2020 informovala o tom, že NEXTA a jeho logotyp boli označené za extrémistické materiály.

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroje

(1) О встрече с Временным поверенным в делах Польши в Беларуси, МИД Беларуси, 16.11.2020

(2) Беларусь требует у Польши выдать администраторов признанного экстремистским телеграм-канала, TUT.by, 16.11.2020

(3) Временному поверенному в делах Польши в Беларуси вручена нота о выдаче создателей телеграм канала НЕХТА, Belrynok.by, 16.11.2020

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected] UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2021

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár