Bieloruský „nežný majdan“: Psy štekajú a Lukašenkova karavána pokojne ide ďalej

Značnú pozornosť svetových politikov, analytikov a médií v ostatných dňoch priťahujú udalosti v Bielorusku. Mnohopočetné správy a komentáre zatienili dokonca informácie o koronavíruse a „farebnej revolúcii“ v USA. Bielorusko je na niekoľko dní svojráznou „top-správou“ v médiách. Všetci sa navzájom predháňajú, snažia sa komentovať dianie v tejto krajine. Ako sa dalo očakávať, drvivá väčšina tvrdo kritizuje konanie prezidenta, úradov a polície, výsledky volieb neuznáva a otvorene podporuje opozíciu.

Udalosti v Bielorusku vyvolali ozajstnú liberálno-slniečkarskú hystériu v európskych médiách, čo zreteľne môžeme vidieť aj v slovenských médiách. Napriek tomu, bieloruský Majdan znova zjavne nevyšiel a, podľa všetkého, ešte dlho nebude úspešný. Opäť sa potvrdilo, že Bielorusko predsa nie je Ukrajina, Gruzínsko, Arménsko či Chorvátsko, Macedónsko, Čierna Hora a pod. Vo vyjadreniach politikov, „odborníkov“ a mnohých médií znie zjavné rozčarovanie z ďalšieho neúspechu nepriateľov Lukašenka, na ktorého hlavu sa vylieva veľa špiny a jedu a ktorého obviňujú z rovnakých hriechov, ktoré sa v Európe, na Západe a v USA páchajú denno-denne, ale tam je to v úplnom poriadku.

Ako vždy, sú v hre dvojité štandardy a dokonca trojitý meter. Kým v Európe a USA brutálne rozháňajú nepovolené demonštrácie, nemilosrdne mlátia a „sprchujú“ z vodometov demonštrantov, tvrdo útočia na nich so slzotvorným plynom a gumovými projektilmi a je to úplne v poriadku a v rámci zákonu, podobné, ba oveľa jemnejšie zákroky bieloruskej polície voči rovnako nepovoleným demonštráciám sa v Európe a USA považujú za hrubé porušenie zákonov, násilie, totalitu, brutalitu, barbarstvo a bohvie čo ešte… Skrátka, trojitý meter…

Hnevlivé „no-no-no“ odznelo z Bruselu, ktorý vyzval, aby Minsk „zastavil represie proti občianskym slobodám a médiám.“ Európska únia varovala Minsk, že podnikne opatrenia voči „vinníkom za násilné rozháňanie protestujúcich a zatknutia občanov, ktorí nesúhlasia s výsledkami prezidentských volieb.“ V Bruseli tiež oznámili, že výsledky volieb boli „sfalšované, voľby neboli ani slobodné, ani spravodlivé,“ uvádza sa to na portálu Európskej únie. Skrátka, reakcia bola taká, ktorú sa na sto percent dalo očakávať ešte pred voľbami.

Brusel vyhlásil, že štátne úrady a polícia použili voči demonštrantom „neproporčné a neprípustné násilie.“ Bezpochyby, bruselskí pani a spol. by si mali pozrieť dokumentárne zábery a občerstviť si pamäť pri pohľade, ako sa rozháňajú demonštrácie v USA, Francúzsku, Nemecku, Španielsku, Veľkej Británii atď. Európska únia sa posťažovala, že tisíce ľudí bolo zadržaných a bola porušená sloboda médií a zhromaždení. Zasa by sa dalo odporučiť pánom z Bruselu a spol. posvietiť si na to, ako v prípade nepovolených demonštrácií konajú úrady a polícia v EÚ a USA. Ale, veď vieme, čo je povolené bohovi…

Prirodzene, nemohol sa neozvať prezidentský kandidát Demokratickej strany Joe Biden, ktorý podporil účastníkov protestov v Bielorusku. Jeho vyhlásenie bolo zverejnené v pondelok na portálu Medium. „Podporujem všetkých, ktorí žiadajú transparentné a presné počítanie hlasov a oslobodenie všetkých politických väzňov. Žiadam prezidenta Lukašenka, aby si vážil práva účastníkov mierových /tu by som celkom nesúhlasil s pánom prezidentským kandidátom – pozn. aut./ protestov a zdržať sa ďalšieho násilia,“ podčiarkol Joe Biden

Ozvali sa aj niektorí ďalší americkí politici, ktorí v rovnakom duchu skritizovali „tyrana a diktátora“ Lukašenka a podporili účastníkov „mierových“ protestov. To, že podpaľujú autá /rozmlátili a podpálili aj policajný autobus/, rozbíjajú výklady obchodov, hádžu do policajtov pyrotechniku, kamene a molotové koktaily, sa považuje za „mierový“ protest… Pikantériou je, že je takmer ticho súčasný americký prezident. A čo by také mohol povedať Donald Trump na margo násilného konania policajtov v Bielorusku, keď v Spojených štátoch v súčasnosti policajti konajú oveľa tvrdšie a zahynulo už aj niekoľko ľudí.

Ako by to bolo, keby sa neozvalo aj spod Tatier? V Pionierskom paláci tiež odznelo tradičné „bu-bu-bu“ v „euroatlantickom duchu.“ Prezidentka Zuzana Čaputová, prirodzene, odsúdila, ako uviedli naše pravdovravné mainstreamové média, „násilie proti občanom Bieloruska, ktorí vyšli do ulíc protestovať proti výsledku prezidentských volieb. Informoval o tom hovorca prezidentky Martin Strižinec s tým, že hlava štátu je zároveň zo situácie znepokojená. Podľa Čaputovej, Bielorusi vyšli do ulíc, aby slobodne vyjadrili svoj názor.“

„Základné demokratické princípy, ľudské práva a slobody a v tomto prípade osobitne právo občanov na slobodné zhromažďovanie a slobodu slova, musia byť rešpektované a dodržiavané,“ pateticky vyhlásila Zuzana Čaputová. Tak o tom všetkom, čo pani prezidentka spomenula v danej vete, by sme radi nielen počuli z jej úst, ale boli by sme ozaj šťastní, keby aspoň niečo z toho „balíku“ fungovalo na Slovensku. Nemusí nás presviedčať, že niečo také chýba v Bielorusku, nech povie, či aspoň niečo z toho reálne máme na Slovensku…

Bieloruská opozícia neuznala výsledky volieb a protesty pokračujú. Miestny „majdan“ sa koná podľa iného scenáru, ako na Ukrajine. Cez deň panuje relatívny pokoj a protestujúci vychádzajú do ulíc večer a v noci. Drvivú väčšinu tvoria mladí a veľmi mladí ľudia, ktorí sa podobným spôsobom „zabávajú“ namiesto nočných diskoték… Situáciu určite ovplyvní nielen konanie domácich úradov a polície, ale aj miešanie sa Európy a USA: všetko bude závisieť od toho, čo ponúknu Lukašenkovi a aký tlak budú vyvíjať na bieloruského prezidenta.

Ruské, európske a zaoceánske média a analytici hovoria o dvoch variantoch možného vývoja situácie: Lukašenko sa pokúsi blížiť so Západom, alebo naopak ešte viac zlepší svoje vzťahy s Ruskom. Mnohí experti sa domnievajú, že onedlho v Európe a USA „zabudnú“ na Lukašenka, pretože sú zaneprázdnení vlastnými oveľa ťažšími problémami. Jediné, na čo sa asi odhodlajú, budú aj naďalej hromžiť a posielať hromy – blesky na hlavu „posledného európskeho diktátora“ a uvalia niektoré sankcie.

Bieloruské opozičné média predpokladajú, že Svetlana Tichanovskaja vytvorí vlastnú politickú stranu aj spolu so svojimi kamarátkami Veronikou Cepkalovou a Máriou Kolesnikovou. Tichanovskaja medzitým podala sťažnosť na Ústrednú volebnú komisiu, v ktorej žiada uznať výsledky volieb za sfalšované a neplatné. Viacerí analytici kladú „aktuálne otázky“: odhodlá sa Lukašenko vydať nariadenie na zatknutie Tichanovskej, keď sa vráti do vlasti, a či táto dáma zostane líderkou opozície alebo ju nahradí iná postava.

Ako sa môžu vyvíjať udalosti v Bielorusku? Bezpochyby intenzita protestov bude postupne klesať a s časom sa všetko vráti na staré koľaje. Lukašenko sa aj naďalej bude snažiť sedieť na niekoľkých stoličkách a pokúšať sa zaručiť podporou ako EÚ, USA, tak aj Číny či Ruska, a ako aj predtým bude veselo vydierať oboch partnerov, že ak mu nedajú, čo chce a čo žiada,  zblíži sa s „konkurenciou…“ Lenže „backa“ Lukašenko si ešte nepochopil jednu jednoduchú vec: istý čas síce mohol manévrovať medzi dvoma – troma „stoličkami“, lenže čím ďalej bude pokračovať v tejto falošnej hre, tým viac bude strácať dôveru partnerov a čoraz viac nas….rdí úplne všetkých a nakoniec sa naňho každý vykašle…

Niektorí komentátori síce kritizujú Lukašenka, ale na druhej strane hovoria o „väčšom a menšom zle.“ „Neexistuje ani jedna krajina, v ktorej by po „farebnom prevrate“ život bol lepší. Čo sa menilo a čo nie? Podrobovali zahraničnému riadeniu – vždy. Dotlačili do chudoby a biedy – vždy. Zapríčinili obrovskú zadlženosť – vždy. Zničili priemysel – vždy. Urobili život ľudí lepším – nikdy. Európska únia ani Grécko a Albánsko nedokáže vytiahnuť z biedy. A Grécko ožobráčili až PO vstupe do EÚ, ale predtým bolo svetovým lídrom, napríklad, v lodnom staviteľstve,“ prízvukuje politológ a analytik Alexander Rogers.

Pripomenul, že Poľsko je choré na vlastné ambície, ktoré mnohonásobne presahujú jeho  možnosti: „Aj pred druhou svetovou vojnou žiadalo /neprosilo, ale práve žiadalo/, aby jej dali kolónie, ktoré by mohlo rabovať. Dnes je úplne očividne, že nie sú to Rusi, ktorí chcú zvrhnúť Lukašenka: Rusko a Čína výsledky volieb uznali a zablahoželali Lukašenkovi k víťazstvu. Veľký počet poľských /čiastočne aj českých, ale tam je to čistý biznis/ mimovládok, vytvorených a existujúcich na americké peniaze, dlhé roky vytvárali kádrový a organizačný základ bieloruského Majdanu.“

„Podobné „grantové požierači“ – média tiež sa zaoberajú informačno-propagandistickou podporou Majdanov. Poľsko vždy bolo bábkou Anglosasov. A tí ju pravidelne zradili /ako v septembri 1939/, ale to poľských imperialistov – kolonialistov ničomu nenaučilo. A stať sa bábkami iných bábok, ako sa stalo v prípade protestujúcich v Minsku, je to už osobitný, najvyšší úroveň hlúposti a otroctva,“ prízvukuje vo svojom komentáru Alexander Rogers.

Bezpochyby Bielorusi zasa si museli vybrať medzi „väčším a menším zlom.“ Lukašenko v ostatnom čase narobil veľa strategických a taktických chýb a už nezvláda riadenie krajiny, chce sa iba čo najdlhšie udržať vo svojej funkcii. Na druhej strane v Bielorusku nie je zjavný iný schopný líder, ktorý by mohol úspešne riadiť svoju krajinu. Ako väčšinou aj na Slovensku, tak aj v Bielorusku kandidujú totálni amatéri, ktorí síce majú svoje sny a možno to dokonca myslia dobre, ale vôbec nevedia, ako sa riadi štát, nemajú ani potuchy o vnútornej, ani o zahraničnej politike, hospodárstve a diplomacii a možno majú aj dobré zámery, ale kvôli svojmu amaterizmu iba narobia veľa ťažkých chýb a problémov.

V tomto je situácia v Bielorusku dosť podobná s tým, čo máme na Slovensku: občania musia zjavne počkať na ďalšie voľby, pretože pronárodné sily nie sú jednotné a chýbajú šikovní, skúsení, odhodlaní lídri, ktorí dokážu viesť za sebou ľudí a správne riadiť štát, zlepšiť situáciu v krajine. Prirodzene, tie zdravé, pronárodné sily musia nielen čakať na ďalšie voľby, ale tvrdo pracovať a vytvárať schopný a kvalifikovaný tím, ktorý dokáže vyhrať voľby a obnoviť hospodárstvo, právo a poriadok v krajine, postarať sa o blahobyt obyvateľstva. A na to v Bielorusku, ako aj na Slovensku, ešte budeme musieť dlhšie počkať…

Zdroje:

Belarus: Declaration by the High Representative on behalf of the European Union on the presidential elections, 9.8.2020

My Statement on Elections in Belarus, Medium, 11.8.2020

Čaputová odsúdila násilie v Bielorusku, zo situácie je znepokojená, TASR, 10.10.2020

Александр Роджерс: Польский фактор беспорядков в Белоруссии, Журналистская правда, 11.8.2020

В Беларуси после закрытия участков начались протесты и столкновения, Zakon.kz, 10.8.2020

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Leave a Reply