Biely dom plánuje už tento týždeň uvaliť ďalšie sankcie na Rusko

· Čas čítania: 3 min.
Foto: CNN

Svetoví analytici sa pomaly začnú nudiť: nová americká administratíva koná, ako podľa vopred pripraveného a predvídateľného a nudného scenára: žiadne prekvapenie, žiadne nové a nečakané ťahy. Odborníci, ktorí predpovedali pokračovanie sankčnej vojny a zhoršenie vzťahov s Ruskom, môžu iba pokrčiť ramenami a povedať: „Veď to bolo vopred jasné.“ Nový americký prezident ešte nestihol poriadne zohriať kreslo v Oválnej pracovni a už USA uvaľujú nové sankcie na Rusko – ako inak, kvôli Navaľnému.

Americké média, opierajúc sa na svoje zdroje v Bielom dome uvádzajú, že ďalšie sankcie Washington uvalí už tento týždeň. Spojené štáty, krajinu v ktorej sa v „chládku“ nachádza radikálne najväčší počet väzňov na svete, mimoriadne znepokojuje osud jedného väzňa v Rusku a kvôli nemu vyhlásili novú etapu sankčnej vojny. No prečo tí Rusi neuvaľujú sankcie na Washington kvôli tisícom a tisícom väzňov v USA?

Novinári uvádzajú, že ďalší balík sankcií Washington plánuje a koordinuje s Bruselom. Čiže dá sa očakávať, že novú porciu sankcií vychrstne aj Európska únia. Ako informujú americké média, obsah sankčného balíku a dátum jeho otvorenia, partneri z USA a EÚ prekonzultujú už v najbližšie hodiny. Poukazujú na to, že ďalší reštrikčný balík bude historický prvý, ktorý na Rusko uvalí už nová americká administratíva.

Podľa zdrojov, o ktoré sa opierajú správy amerických novinárov, tieto sankcie budú určovať tón protiruskej politiky nového prezidenta USA a jeho štábu. Bude určite odlišná od politiky Donalda Trumpa, ktorý síce používal dosť ostré výroky na adresu Ruska, ale nesnažil sa vyvolať hádky s Kremľom a odmietol uvaľovať sankcie na Rusko kvôli falošným a ničím nepodloženým obvineniam, že Navaľnyj bol otrávený a navyše – tradične! – Novičokom.

Americkí novinári prizvukujú, že Bidenovi ľudia uvalením sankcií na Rusko „mienia vyslať jasný signál, ktorý má pripomenúť o potrebe dodržiavať ľudské práva.“ Čiže Rusko by nemalo zadržiavať, súdiť a väzniť zločincov, ktorí páchajú trestné činy. Ani novinárom, ani zástupcom Bieleho domu sa príliš nechce rozvádzať a komentovať zločiny, za ktoré bol uväznený Navaľnyj, stále opakujú starú pesničku o „politickom väzňovi“.

Média prezrádzajú, že Biely dom pripravuje balík sankcií kvôli viacerým „hriechom“ Ruska – za údajné „napadnutie americkej demokracie a občanov USA,“ čiže znova je na svete obvinenie ruských hackerov, asi riadených priamo Putinom, ktorí nabúrali zariadenia SolarWinds, plus absolútne choré obvinenie Kremľa z toho, že vyhlásil finančné odmeny za vraždy amerických vojakov v Afganistane a iné nezmysly. Skrátka, ak niekto chce vyvolať hádku, dôvody určite nájde a dôkazy na to nepotrebuje, ako to dokazuje hlavne príklad anglosaských „rozprávkarov“ z Veľkej Británie a USA.

Americkí novinári tiež pripomenuli „mrzutú chybu“ Donalda Trumpa, ktorý akosi pozabudol uvaliť sankcie na Rusko kvôli „otráveniu“ Navaľného, ale Európska únia to urobila ešte vlani. Podotýkajú, že v súčasnosti Washington v tejto otázke mieni dobehnúť a predbehnúť Brusel. Jeden zo zdrojov v Bielom dome novinárom prezradil, že sankcie budú uvalené na fyzické a právnické osoby – zasa nič nové. Americké média pripomenuli, že prípravu ďalšieho sankčného balíka prezradila pred pár dňami aj hovorkyňa Bieleho domu, Jen Psakiová. Podľa novinárov budú sankcie uvalené už tento týždeň.

Analytici určite zívajú. Nič nové, zaujímavé. Všetko napreduje podľa vopred napísaného nudného scenára. Amerika sa vracia do čias Barracka Obamu. Niet sa čomu čudovať. Bývalý „druhý“ sa stal „prvým“ a pokračuje v šľapajach svojho bývalého šéfa. Joe Biden, bývalý viceprezident sa usadil v Oválnej pracovni. Robí iba to, čo sa od neho očakávalo. Vyvoláva novú etapu studenej vojny. Ničoho iného nie je schopný.

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroje:
(1) Biden administration preparing to sanction Russia over Navalny treatment this week, CNN, 1.3.2021

(2) Alexei Navalny poisoning: Biden administration looks to sanction Russia this week, Press From, 1.3.2021

(3) Biden administration preparing to sanction Russia over Navalny treatment this week, Knowledia, 1.3.2021

(4) Biden administration preparing to sanction Russia over Navalny treatment this week, KRDO, 1.3.2021

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

 

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2021

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár