Biskupi nabádajú katolíkov, aby sa dali zaočkovať napriek spornému zloženiu vakcín

· Čas čítania: 3 min.
Foto: Shutterstock

Niektorí ľudia spochybňujú morálnu prípustnosť vakcíny proti koronavírusu spoločnosti AstraZeneca, vyrobenej na Oxfordskej univerzite a tvrdia, že vakcína bola vyvinutá z bunkových línií pochádzajúcich z buniek potrateného plodu z roku 1983. „Nie je to hriech,“ reaguje vo vyhlásení biskup Richard Moth, ktorý cituje závery Kongregácie pre náuku viery a Pápežskej akadémie života (PAV), podľa ktorého „človek môže s čistým svedomím a zo závažných dôvodov dostať vakcínu vyvinutú týmto spôsobom za predpokladu, že medzi súčasným podaním vakcíny a pôvodným protiprávnym konaním existuje dostatočná morálna vzdialenosť“. „Pri pandémii COVID-19 usudzujeme, že tento závažný dôvod existuje,“ uviedol biskup Moth.

Biskupi Spojeného kráľovstva nabádajú katolíkov, aby sa dali zaočkovať proti COVID-19, pričom tvrdia, že sa nedopustia hriechu použitím vakcín vyvinutých spoločnosťami Pfizer & BioNTech, Moderna a AstraZeneca, ktoré tento týždeň schválila britská vláda. „Očkovanie novými vakcínami proti COVID-19 od spoločností Pfizer a Moderna nie je nemorálne,“ potvrdili 23.11. cez sociálne siete aj zástupcovia Biskupskej konferencie Spojených štátov amerických (USCCB). Biskupi takto zorientovali veriacich ohľadnom použitia derivátov získaných z buniek umelo potratených detí na vývoj vakcín.

Ako vysvetlil predseda Doktrinálneho výboru USCCB Mons. Kevin C. Rhoades a predseda pro-life výboru arcibiskup Mons. Joseph F. Naumann: „Ani vakcína od spoločnosti Pfizer, ani od spoločnosti Moderna nezahŕňa použitie bunkových línií, ktoré pochádzajú z plodového tkaniva odobratého z tela potrateného dieťaťa. Nie sú však úplne bez spojenia s potratmi, pretože spoločnosti Pfizer a Moderna použili na jeden z potvrdzujúcich laboratórnych testov svojich výrobkov kontaminovanú bunkovú líniu.“

„Existuje teda prepojenie, ale je pomerne vzdialené,“ upresnili biskupi. Ako uviedli Mons. Rhoades a Mons. Naumann: „Niektorí tvrdia, že ak je vakcína akýmkoľvek spôsobom spojená s kontaminovanými bunkovými líniami, potom je nemorálne dať sa ňou očkovať. Toto je nepresným výkladom katolíckeho morálneho učenia“. „Katolíci môžu s čistým svedomím dostať ktorúkoľvek z týchto vakcín pre dobro ostatných i seba,“ uvádza sa v závere ich vyhlásenia.

Vatican News píšu: „Vakcína je dedičstvom ľudstva, celého ľudstva, je univerzálna, pretože zdravie našich národov, ako nás naučila pandémia, je spoločným dedičstvom, patrí k spoločnému dobru.“

Pápež František taktiež víta novú vakcínu a vyhlasuje, že vakcína proti koronavírusu by mala byť pre každého, najmä pre chudobných.

„Aké smutné by bolo, keby sa prístup k vakcíne COVID-19 stal prioritou pre najbohatších. Bolo by smutné, keby sa vakcína stala majetkom toho a toho národa a nebola by univerzálna pre všetkých,“ uviedol pápež.

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroje:

1./ Nové vakcíny nie sú morálne závadné, objasnili biskupi USA, Vatican news, 27.11.2020

2./ Prípadná vakcína proti koronavírusu by mala patriť každému, hovorí pápež, Catholic News Servise, 7.10.2020

3./ Pápež tvrdí, že vakcína Covid-19 by mala byť pre všetkých, najmä pre chudobných, Edition CNN, 19.8.2020

4./ UK Bishops encourage Catholics to get vaccinated against Covid-19, Vatican news, 4.12.2020

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected] UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2021

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár