Pri sledovaní správ o priebehu vojenského ťaženia v Pásme Gazy, ktoré Izrael spustil po útoku palestínskych ozbrojencov 6. októbra na svoje územie, ostáva svetová verejnosť šokovaná z nesmiernym rozsahom utrpenia civilného obyvateľstva. „V Pásme Gazy je nevídaná miera akútnej potravinovej neistoty, hladu a stavu rovnajúcemu sa takmer hladomoru,“ citovali 12, februára tlačové agentúry zástupkyňu generálneho riaditeľa Organizácia Spojených národov pre výživu Beth Bechdolovú.
Kypiaci hnev
Napriek tomu sa štáty kolektívneho Západu ostýchajú dôsledne pritlačiť na svojho tradičného blízkovýchodného spojenca. Britský minister zahraničných vecí a niekdajší ministerský predseda (2010-2016) David Cameron ho len nenútene a priateľsky vyzval, aby sa „zamyslel, kým podnikne nejakú ďalšiu vojenskú akciu„. O čosi viac odvahy nabral Vysoký predstaviteľ Európskej únie pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku Josep Borrell apelom k spojencom Izraela, aby mu prestali posielať zbrane.
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu, povzbudený mäkkosťou Európanov, poslal rozhorčenému svetu prostredníctvom svojej kancelárie tvrdohlavý odkaz, ktorý tlačová agentúra TASR formulovala v titulku takto: „Budeme pokračovať vo vojenskom tlaku v konflikte s Hamasom„. Izrael čelí v ostatných týždňoch medzinárodnej kritike za depopulačné vytláčanie civilného obyvateľstva pásma Gazy zo severu na juh. Popri tom zintenzívňuje vojenské, tzv. vyčisťovacie akcie proti oddielom národno-oslobodzovacieho hnutia Hamas v meste Rafah, v ktorom našlo útočisko viac ako milión Palestínčanov utekajúcich pred vojnou v enkláve.
Izrael označuje Rafah za poslednú zostávajúcu baštu Hamasu. V meste, v ktorom žilo pred vypuknutím vojny Izraela s Hamasom 300.000 obyvateľov, sa teraz nachádza odhadom 1,4 milióna osôb. Palestínčania, vysídlení zo severnej a strednej zóny pásma Gaza v ňom žijú v stanových táboroch a núdzových prístreškoch spravovaných OSN. Toto preľudnené mravenisko leží na južnom okraji Pásma Gazy priamo na hraniciach s Egyptom.
Ten je nervózny a takúto masu si púšťať na svoje výsostné územie nechce. Ani katastrofálna humanitná situácia však neodradzuje Izrael od podnikanie leteckých úderov na postavenia ozbrojencov Hamasu v jednotlivých štvrtiach mesta..
Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.
Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].
UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.