Bloomberg: Maďarsko ako prvá členská krajina EÚ schválila ruskú vakcínu proti COVID-19

· Čas čítania: 3 min.
Foto: Blomberg

Fíha! Náš slovenský mainstream vybuchol „spravodlivým hnevom a rozčarovaním“. Susedné Maďarsko sa stalo prvou /a asi aj zostane poslednou/ členskou krajinou EÚ, ktorá schválila použitie ruskej vakcíny Sputnik V a bude s ňou očkovať obyvateľstvo. No toto je škandál! Znova všetkých psov vypustili na premiéra Viktora Orbána, ktorý prijal toto rozhodnutie, aby rýchlejšie skoncoval s pandémiou koronavírusu v krajine.  

„Maďarský Národný inštitút farmácie a zdravých potravín schválil použitie ruskej vakcíny Sputnik V a tiež aj vakcíny, vyrobenej spoločnosťou AstraZeneca Plc,“ informoval na tlačovej konferencii v Budapešti šéf úradu maďarskej vlády Gergely Gulyas. Vysvetlil, že rozhodnutie o registrácii týchto vakcín nasledovalo po tom, ako ju inicioval Viktor Orbán, ktorý sa snaží urýchliť proces vakcinácie obyvateľstva a obísť Brusel, ktorý doposiaľ nezaregistroval ani jednu z týchto vakcín.

„V tom čase, keď Orbán pravidelne čelí kritike v EÚ za jeho úzke kontakty s prezidentom Ruska Vladimírom Putinom a vedením Komunistickej strany Číny, môže byť nielen prvým, ale aj jediným západným lídrom, ktorý zabezpečí alternatívne dodávky z Východu v pozadí pomalého procesu registrácie a použitia západných vakcín. Vláda v Budapešti tiež rozhoduje o nákupe vakcíny od čínskej spoločnosti Sinopharm,“ informuje americká informačná agentúra Bloomberg.

Poukazuje na to, že Maďarsko, ako aj ďalšie partnerské krajiny v EÚ, čelí „spoločenskému skepticizmu voči vakcínam“ a preto doposiaľ zaočkovali iba o niečo viac, ako jedno percento obyvateľstva, a to aj kvôli nedostatku vakcín od spoločnosti Pfizer Inc. – BioNTech SE a  Moderna Inc. „Vláda upozornila na to, že ak nebude zvýšené tempo vakcinácie, také obmedzenia, ako zákaz vychádzania vo večerných hodinách a zatvorenie niektorých podnikov môžu potrvať aj do konca leta,“ píše autor článku Zoltan Simon.

Poukazuje na to, že Orbán je pred parlamentnými voľbami napádaný zo všetkých strán. Voľby sa uskutočnia v roku 2022. Podotýka, že v Maďarsku, ale aj v celej EÚ očakávajú, že po prvý raz v priebehu posledných rokov sa opozícia zjednotí, aby nepripustila, že sa Orbán aj po štvrtý raz znova stane premiérom. Na druhej strane, Orbán prisľúbil, že obháji záujmy obyvateľstva a jeho dobrú životnú úroveň, čo nie je ľahká úloha hlavne po tom, ako aj vládni experti v roku 2020 predpovedali hospodársky pokles o 6,4 percenta.

„Maďarský minister zahraničia Péter Szijjártó priletí v piatok do Moskvy, aby sa dohodol na nákupe veľkého množstva ruskej vakcíny. Napriek mimoriadnemu povoleniu, ktoré je platné v priebehu prvých šiestich mesiacov, maďarské zdravotnícke úrady ešte stále testujú ruský preparát a masová vakcinácia sa môže začať až po jeho schválení,“ uviedla štátna televízia v stredu s odvolaním sa na národného regulátora pre liečivé prostriedky,“ zdôrazňuje autor článku v Bloombergu.

„Chceme nakúpiť iba tie vakcíny, ktoré boli použité pre niekoľko miliónov ľudí a vakcíny, ktoré maďarské úradu budú považovať za bezpečné a efektívne a ktoré schvália,“ podotkol šéf úradu maďarskej vlády Gergely Gulyas. „Maďarsko je ochotné nakúpiť od čínskej spoločnosti Sinopharm vyše milióna dávok v priebehu niekoľkých dní po získaní povolenia regulujúcich úradov,“ cituje autor článku premiéra Orgána z jeho rozhovoru pre maďarský verejno-právny rozhlas 15. januára.

„Pripravenosť na nákup vakcín na východe svedčí o ideologickom posune Orbána od pevného prívrženca západných hodnôt v minulosti k lídrovi, ktorý prisahal, že vykynoží liberálnu demokraciu a nadviazal vzťahy s mocnými tohto sveta a často sa dostal do konfliktu s EÚ počas desaťročia, odkedy je pri moci,“ podotýka Zoltan Simon.

Pripomína, že Orbán podporil zlepšenie vzťahov s Moskvou, vrátane spoločnej modernizácie jedinej maďarskej jadrovej elektrárne za 15 miliárd dolárov, ako aj výstavbu  železničnej trate medzi Budapešťou a Belehradom za dve miliardy dolárov v rámci čínskej iniciatívy „Jeden pás, jedna cesta.“

Šéf úradu maďarskej vlády Gergely Gulyas uviedol, že obyvatelia Maďarska si budú mať možnosť vybrať, ktorou vakcínou chcú byť zaočkovaní. „Maďari stále ešte majú celkom skeptický pohľad na vakcíny proti COVID-19. Na otázku, či sa dajú zaočkovať, odpovedalo 27 percent respondentov „áno“, 29 percent odpovedalo „nie“. Prieskum zorganizoval Štatistický úrad a jeho výsledky zverejnil 14. januára. Minulý mesiac 15 percent respondentov podporovalo vakcináciu a 36 percent bolo proti,“ uvádza v závere svojho článku Zoltan Simon.

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroj:

(1) Hungary Becomes First in EU to Approve Russian Covid Vaccine, Bloomberg, 21.1.2021

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected] UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2021

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár