Boj o budúcu podobu Európy vrcholí. Rakúšanom odstrelili Slobodných.

· Čas čítania: 5 min.
Heinz-Christian Strache. Foto: Shutterstock

Und ja, das war ein gezieltes politisches Attentat. Eine Auftragsarbeit.“ „Nuž, bol to cielený politický atentát. Práca na objednávku.“ Takto vyhodnotil dnes už bývalý vicekancelár a bývalý predseda Slobodnej strany Rakúska Heinz-Christian Strache pascu, do ktorej bol predvlani vlákaný, aby mohol byť v príhodný čas politicky odstrelený. Tento svoj uhol pohľadu poskytol v prejave, s ktorým predstúpil v sobotu 18. mája pred televízne kamery, aby oznámil, že odstupuje z oboch politických postov.

Záverečná ofenzíva

K zahanbujúcej rezignácii ho donútil škandál vyvolaný zverejnením výňatkov z vyše šesťhodinovej videonahrávky z júla 2017. Tajne nafilmovanú špinu na vtedajšieho šéfa národne a protimigračne orientovanej rakúskej euroskeptickej strany Slobodných (FPÖ) zverejnili v piatok 17. mája dve redakcie zo susedného Nemecka: probruselský, promigračný a slniečkársky týždenník Der Spiegel a nemenej trendový denník Die Süddeutsche Zeitung. Toto mníchovské periodikum dokonca vydalo na svojej webovej stránke https://projekte.sueddeutsche.de/artikel/politik/caught-in-the-trap-e675751/ anglickojazyčný článok pod titulkom „Caught in the Trap“ („Chytený v pasci„) určený zjavne pre globálne publikum. Stačilo preložiť podtitulok, aby sa do všetkých kútov sveta, no predovšetkým Európskej únie, mohlo niekoľko dní pred voľbami do Európskeho parlamentu rozniesť čosi odsúdeniahodného a diskreditujúceho na rakúsku „pravicovú populistickú stranu FPÖ„.

‚Chytený v pasci‘ – úvod anglickojazyčného článku v Sddeutsche Zeitung
Foto: 
Die Süddeutsche Zeitung – https://projekte.sueddeutsche.de/artikel/politik/caught-in-the-trap-e675751/

HCS (týmito iniciálkami Rakúšania označujú H.-C. Stracheho) nepoprel autentičnosť nezákonne nafilmovaného videozáznamu a tým pádom nezaujatosť zvyšku textu podtitulku. Potvrdil, že sa v júli 2017 zišiel na španielskom ostrove Ibiza s fingovanou ruskou multimilionárkou, ktorá mu ponúkla finančnú podporu v predvolebnej kampani výmenou za verejné zákazky. Bavili sa na hypotetickej úrovni tri mesiace pred parlamentnými voľbami 2017. Vtedy ešte vôbec nebolo isté, či sa Slobodní umiestnia dostatočne vysoko, aby sa favorizovaní ľudovci s nimi pustili do rokovaní o zostavení koaličnej vlády. Ultraliberálny prezident sa totiž vyhrážal, že vstupu FPÖ do vlády zabráni. So škrípaním zubov nakoniec ustúpil, pretože sociálni demokrati odmietli koaličné partnerstvo s ľudovcami. To však intrigáni, ktorí pripravovali na H.-C. Stracheho klasickú vydieračskú pascu, nemohli presne predvídať. Nastavili mu ju, vošiel do nej, zapadla a mali ho v hrsti.

Nie je jasné, či to bolo jediné osídlo, do ktorého sa chytil, alebo či ho zaplietli do série intríg, aby ostal natrvalo namočený, pošpinený a vydierateľný. Čosi ho však pribrzdilo. Okamžite po októbrových voľbách 2017 poznateľne skrotol, obrúsil rétoriku a pristúpil na kompromisy. Šéf víťazných ľudovcov a dezignovaný kancelár Sebastian Kurz sa mohol bez meškania vybrať do Bruselu a ubezpečovať eurokraciu, že má obávaného H.-C. Stracheho pevne osedlaného. Nespútaní Slobodní skrotli na „rozumne slobodných“. Na slobodných odtiaľ potiaľ. Na ochotných kráčať po vytýčenej trase a domáhať sa za odmenu poľudštenia technokratickej vízie radostných uniformných integračných zajtrajškov.

Zápas o váhajúcich

39-ročný HCS bol v júli 2017 dosť skúsený na to, aby vedel, že na dovolenkovom večierku s atraktívnou cudzinkou, navyše predstavenej mu ako neter ruského oligarchu a ropného magnáta Igora Makarova – šéfa ARETI International Group – bude monitorovaný. Na zábavky tohto druhu bol v tých časoch už zvyknutý ako na podujatia, ktoré boli riskantné, ale neškodné. Pohľadná Aljona sa na kusých záberoch, ktoré obe nemecké redakcie podhodili verejnosti, správala slušne. Neprebiehali žiadne orgie, nešnupal sa kokaín a nepredvádzali sa perverznosti. Preberali sa možnosti nepriamych ruských finančných injekcií pre FPÖ, prípadného investorského ovládnutia denníka Die Kronen Zeitung a preferenčného prístupu kapitálovej skupiny Makarovcov k verejným zákazkam.

H.-C. Strache sa choval za daných okolností podobne ako iní dovolenkujúci špičkoví politici. Nechal sa pozvať na extravagantný večierok plný pokušení. Spadal do kategórie takých, kde sa bežne konverzuje o službách za protislužby a tabuizované nebývajú ani témy o uprednostňovaní vo výberových konaniach.

Politický matador ako H.-C. Strache preplával za ostatné roky rozmanitými nástrahami bez vážnejšej ujmy. Patril do kasty prominentov, ktorým sa všeličo prehliada, kým neprekročia červenú čiaru. Tú im kreslí a prekresľuje systém. Neaktualizuje ju príliš často, ani nečakane a poskytuje kontrolovaným politikom, akým bol aj 41-ročný šéf Slobodných, čas na prispôsobenie.

Pred tohtoročnými voľbami do Európskeho parlamentu sa však systém začal cítiť ohrozený združeným potenciálom ako-tak úprimných odporcov globalistického finančného koristníctva, masového prisťahovalectva, bezuzdnej centralizácie a likvidácie tradičných duchovných hodnôt kresťanskej Európy. Žoviálny H.-C. Strache nie je najžiarivejším predstaviteľom niektorého z týchto prúdov. Ani sa nesnaží doťahovať na maďarského premiéra Viktora Orbána, či talianskeho vicepremiéra Mattea Salviniho.

Politický atentát na najvyššieho predstaviteľa rakúskych Slobodných bude mať účinok tesne pred voľbami do Európskeho parlamentu. Zdiskredituje národne konzervatívne hnutie ako celok v očiach časti nerozhodného elektorátu po celej Európskej únii. Ako vidno, o tento početný segment voličov sa vedie nevyberaný zápas a vyťahujú psychologické zbrane najťažšieho kalibru.

H.-C. Strache a jeho volavka Aljona
Foto: Spiegel – 
https://www.spiegel.de/politik/ausland/heinz-christian-strache-geheim-videos-belasten-fpoe-chef-a-1268059.html

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár