Boj proti nepohodlným názorom sa stupňuje

· Čas čítania: 5 min.
Ilustračný obrázok: Shutterstock

Na nebezpečenstvo cenzúry a obmedzovania slobody slova v prospech transatlantickej ideológie už neupozorňuje len docent práva Branislav Fábry, ale aj politológ Eduard Chmelár, poslanec NRSR Ľuboš Blaha či dokonca šéf Filozofického ústavu SAV, Richard Sťahel. Ten na sociálnej sieti uviedol:

„Rozmohol sa nám tu taký nešvár – označovať to s čím nesúhlasím alebo dokonca už aj to, čomu nerozumiem, za demagógiu či konšpiráciuOdhliadnuc od toho, že použitie týchto pojmov v takejto súvislosti poukazuje na neznalosť ich významu, mi napadol výrok jedného klasika:„Kde si všetci myslia to isté, tam sa toho veľa nenamyslí“. Spomenul som si ale aj na Masarykove slová. „Tak demokraciu už by sme mali, teraz ešte nejakých demokratov“.“

Aj Chmelár vo svojom videu venovanému známemu cenzorovi Jakubovi Godovi pripomína, že samotný boj proti lžiam a dezinformáciám nie je zlá myšlienka, avšak iba v prípade, že ide o skutočne nezávislých odborníkov, ktorí neslúžia žiadnej z redakcií typu Denník N, SME a pod. Sám dodáva, že je docentom, ktorý opravuje záverečné práce. Nemôže dať opravovať záverečné práce svoj asistentke, lebo na to nemá odbornú spôsobilosť. Napriek tomu nám tu vznikajú samozvaní odborníci ako youtubová učiteľka či komici typu Gordulič, ktorí vraj majú učiť kritickému mysleniu. Chmelár zdôrazňuje, že blogeri nemajú mandát určovať čo je, a čo nie je pravda. Taktiež Chmelár pripomína, že o tom, čo je a čo nie je pravda nemajú rozhodovať ľudia, ktorí na to nielenže nemajú vzdelanie, ale ani morálne kompetencie a už vôbec nie dobrú vôľu. Chmelár uviedol Klusov škandalózny citát o spolupráci s nenávistnou stránkou Zomri, ale aj Godov citát o chvále americkej slobody slova. Tiež vo svojom videu pripomína, že hrozí riziko perzekúcií a likvidačných pokút, čo je vážnym varovaním toho, čo ideológovia pripravujú.

To si všíma aj právnik Právnickej fakulty UK, Branislav Fábry: „Vláda zvažuje aj „zvýšenie ochrany… prostredníctvom noriem trestného práva pred rizikom hybridných hrozieb, týkajúcich sa najmä šírenia propagandy a dezinformácií, podpory extrémistických zoskupení…“. V tomto kontexte autor upozorňuje na možné obmedzovania ľudských práv, predovšetkým slobody slova.

Aj filozof, politológ a poslanec NR SR Ľuboš Blaha dlhodobo upozorňuje na riziko obmedzovania slobody slova. Napokon, krásny príklad ideologického prenasledovania je jeho nezvolanie do kontrolného orgánu vo výbore pre ľudské práva. Blahov príklad ukazuje, že každý, kto získa relatívny vplyv a má možnosť ovplyvňovať verejnosť pri demaskovaní propagandy, sa ocitne automaticky na zozname nenávidených ľudí. Príkladom je slovenská Wikipedia, kde propagandisti na Blahu účelovo nakydali všetok hnoj od pravicových médií. Bez dôkazov ho označili za šíriteľa konšpiračných teórií, hoaxov, nacionalistických sentimentov. Nechýba odvolanie na pro-amerického ministra Korčoka, Kurillovskej dištancovanie sa od Blahu či subjketívne postoje členov Etickej komisie SAV.

Tých príkladov diskreditácie osobností, ktoré sa postavili proti cenzúre, je viac. Najďalej to zašlo v prípade Martin Daňo a Rudolfa Vaského. Napriek tomu, že ide o kontroverzné osobnosti a mnohé ich citáty sú zavrhnutiahodné, Vasky a Daňo sú mementom, že slobode slova odzvonilo. Vaskému a Daňovi dokonca zakázali vytvárať videá. Vasky toto obmedzenie slobody slova odmietol. Odvolal sa pritom na spis, v ktorom bolo uvedené, že sa tento zákaz vzťahuje iba na spoločnú tvorbu s Daňom. Vaský momentálne sedí vo väzbe a podľa posledných informácií ma problémy so svojim spoluväzňom.

Ďalším príkladom je pokus o kriminalizovanie Tibora Eliota Rostasa a diskreditácia celého projektu Zem&Vek, ktorý je jedným z posledných ostrovov slobody slova. Napriek tomu, že T. E. Rostas v niekoľkých článkoch a vyjadreniach jasne vyjadril názor, že jeho postoje nie sú nijakým spôsobom namierené proti židovskému etniku, je denno-denne obviňovaný  z antisemitizmu.

Pokus o kriminalizovanie neobišiel dokonca bývalého premiéra, Roberta Fica. Hon proti Ficovi sa spustil potom, ako začal vojnu proti mimovládkam a bruselským elitám. Fico sa stal nepohodlným aj potom, čo začal používať politicky nekorektný slovník.

Boj proti dezinformáciám pripomína americké 50. roky. Stačí si zadať do Google slovo „dezinformácie“. Hádajte, ktoré médiá proti dezinformáciám najviac bojujú? Aktuality.sk, Denník N (Daniel Milo), Antipropaganda.sk, O médiách (Kernová) a po novom si pro-americký establišment ochočil aj TASR. Budú súdiť ľudí „osobnosti“ ako Smatana, Goda, Benčík, Struhárik a spol.? Alebo dokonca budú súdiť za ne-americkú činnosť traja krásavci v kuklách zo stránky Zomri? Nuž, na sociálnej sieti Facebook bez súdov, bez rešpektovania zákonov blokujú ľudí, ba dokonca im znemožňujú komunikovať. Bany rozdáva Facebook absolútne svojvoľne a na základe ideologických preferencií. Tak napríklad ak stránka Zomri označuje ľudí vulgárnymi slovami, je to v poriadku. Ak napíšete vetu „dobrá cigánska muzika“, môžete dostať aj ban na tri mesiace. Nemusíte mať nič proti uvedenému etniku, stačí, že použijete politicky nekorektné slovo.

Výsadou liberálnej ideológie bol boj za slobodu slova. Stačí spomenúť J. S. Milla, ktorého uvádza aj Chmelár a ktorý jasne zdôrazňoval, že v rámci slobody slova je nutné tolerovať aj nepríjemné výroky, ba dokonca aj hlúposti. Avšak súčasní liberáli sa v mene slobody slova rozhodli likvidovať každého ideologického nepriateľa. Situácia sa bude z hľadiska logiky vývoja určite zhoršovať. Od roku 2014 začala tzv. hybridná vojna. Píše sa rok 2020, táto vojna už dostala niekoľko ľudí do väzenia, niekoľkým zničila kariéry a niekoľkých dostala až na okraj spoločnosti. Nuž, ale niektorí ľudia z toho majú radosť. Napríklad Irena Bihariová z Progresívneho Slovenska, ktorá sa teší z Veroniky Remišovej, Márie Kolíkovej a Ivana Korčoka. „Príjemne ma prekvapil aj jeho štátny tajomník pán Klus, ktorý deklaroval zámer sústrediť sa na dôležitú, doposiaľ podceňovanú tému hybridných hrozieb,“ povedala v rozhovore pre Priestori.sk. Cenzorov a pro-amerických agentov oceňuje aj Peter Kmec z pro-atlantického krídla Smeru. Je teda skutočne len otázkou času, kedy sa obnovia výbory pre neamerickú činnosti po vzore Veľkého brata?

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár