Bol macedónsky prezident Trajkovski zavraždený?

· Čas čítania: 2 min.
Foto: nato.inf. Boris Trajkovski a lord Robertson

Písal sa 26. február 2004. Vtedy som bol redaktorom Redakcie medzinárodného života Slovenského rozhlasu. Presne týždeň predtým som bol so slovenským prezidentom Rudolfom Schusterom u Trajkovského v Skopje. Dožadoval som sa rozhovoru s ním, ale jeho hovorkyňa bola neoblomná. Vraj nabudúce. Ale nabudúce už nebolo. Práve som mal službu, keď za mnou celý červený v tvári prišiel editor Michal Michalčík: „Vraj padlo lietadlo s macedónskym prezidentom Trajkovskim. Ratko, pozrite sa na to!“ Zavolal som Trajkovského hovorkyni na mobil. Bola nedostupná. Vlastne už mŕtva pod nejakým kopcom v Mostare, hlavnom meste Hercegoviny.

Trajkovski sa narodil 25. júna 1956. Bol v poradí druhým prezidentom Macedónska po tom, ako táto republika opustila juhoslovanskú federáciu. Vládol v rokoch 1999 – 2004. Bol šéfom pronárodnej strany VMRO-DPMNE (Vnútorná macedónska revolucionárska organizácia – Demokratická strana macedónskej národnej jednoty), ale považovali ho za amerického človeka. Jeho otec slúžil v bulharskej armáde, on sám bol na rozdiel od väčšiny pravoslávnych Macedóncov evanjelik – metodista, študoval v USA a britská kráľovná Alžbeta II. ho v roku 2002 vymenovala za rytiera Rádu sv. Michala a Juraja.

Lietadlo, ktoré viezlo prezidenta Trajkovského, bolo typu Beechcraft Super King Air 200,

populárne nazývané Kinger. Skonštruované tak, aby za žiadnych okolností nepadlo. Bolo vybavené špeciálnymi radarmi a kamerami, ktoré monitorovali lietadlo zvonka. Napriek tomu oficiálne vyšetrovanie prišlo k záveru, že pilot nezvládol let za hustej hmly a silného dažďa, stroj narazil do kopca a spadol do mínového poľa, ktoré bolo pozostatkom vojny, a tam sa zlomil na tri časti. Nikto z deviatich ľudí na palube pád neprežil. Počas pristávania navigovali pilota príslušníci misie NATO SFOR v Bosne. Trajkovski nebol prvým politikom, ktorý tam zahynul. Dňa 3. apríla 1996 tam skonal aj americký minister obchodu Ronald Brown. „Existuje dokonca verzia, že lietadlo bolo zostrelené raketou, lebo všetky telá a vnútro lietadla boli spálené, čo nie je prípad bežných leteckých nehôd. Ako keď tank trafí reaktívny granát RPG,“ tvrdí investigatívny novinár Zoran Božinovski.

Prípad je dodnes vedený ako nešťastná náhoda, ktorú spôsobil pilot, ale Božinovski trvá na tom, že to bola vražda. Za svoj názor si už odpykal 25 mesiacov v base a dodnes sa so štátom súdi. Dlho sa vlečúce vykonštruované súdne procesy jeden po druhom vyhráva, ale praví vinníci zostávajú nedotknuteľní.

Autor: Ratko Sudecký

Mesačník ZEM&VEK si môžete predplatiť na: http://www.webareal.sk/sofian

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár