Bombardovanie Juhoslávie a malé ruské víťazstvo

· Čas čítania: 3 min.
Ruská kolóna sa pohybovala priemernou rýchlosťou 60 km/h. Autá sa im však z času na čas kazili, mali defekty alebo sa im prehrievali motory. Na vozidlo, ktoré prerušilo cestu, ostatní nečakali. Jeho posádka si mala poradiť sama, a potom dobehnúť zvyšok. Večer 11. júna po desiatich hodinách nepretržitej jazdy začali vojaci odpadávať. Jeden vojak sa sťažoval: „Už niekoľkokrát som sa prichytil, ako spím.“ Oblievali si hlavy minerálkou, ale voda bola horúca. Druhý povedal: „Najviac ma uspávala monotónna cesta. Aby som sa trošku zabavil, tlačil som plynový pedál raz pravou a raz ľavou nohou.“ Tretí dosvedčil: „Lepšie som sa cítil, keď sme prechádzali cez srbské dediny. Videl som babku, ktorá sa ledva hýbala. Krívala za našou kolónou, chcela nás dobehnúť a kričala: Nech žije Rusko! Ľudia nám prinášali kvety, cigarety, keksy, jeden nám dokonca priniesol prepravku piva. Na chvíľu nás to prebralo, ale horúčava bola pekelná. Náš transportér žiaril. Ožili sme až v Prištine, nálada bola úžasná. Tam nás očakávali o desiatej ráno. Ale my sme prišli o pol druhej v noci. Na predmestí bolo ticho, mysleli sme si, že všetci spia. Lenže oni boli v centre a pripravili nám špeciálne privítanie. Strieľali do vzduchu, vytrubovali, ľudia plakali… Neviem, koľko ich bolo. Možno desaťtisíc, možno desať stoviek. Ale nebolo dosť miesta pre všetkých. Preto naše vozidlá jazdili opreté jedno o druhé, lebo keby medzi nimi vznikla medzera, už by sme sa nepohli, zablokovali by nás. Na vlastné oči som videl, ako ľudia bozkávajú naše obrnené vozidlá.
Vtedy som pochopil, že sme vlastne ich poslednou nádejou. A začal som plakať.“
Ruský prápor však musel pokračovať vo svojej misii. Keď sa dostal z objatia nadšených prištinských Srbov, zastavil v obci Kosovo Polje 7 kilometrov pred letiskom. V tom čase už správa o príchode Rusov do Prištiny obletela svet a v televízii sa objavili protichodné informácie. Ruský minister zahraničných vecí Igor Ivanov vyhlásil, že ide o omyl a vojaci sa z Kosova stiahnu. Vojenskí predstavitelia ho však dementovali. Ruskí vojaci nevedeli, čo majú robiť. Dve hodiny len tak stáli a očakávali, že každú chvíľu dostanú rozkaz, aby sa stiahli. „Bolo to však prakticky nerealizovateľné. Keby sme sa vybrali naspäť, Srbi v Prištine by nás roztrhali. Nebolo návratu,“ vypovedal neskôr jeden z nich.
Prvý kontakt s NATO
Rusi obsadili letisko o štvrtej hodine ráno. A Briti sa tam objavili až okolo obeda. „Boli doslova zarazení, keď nás tam zbadali. Vôbec sa nesnažili skrývať prekvapenie. V ich očiach bolo poznať hnev, ale správali sa korektne,“ povedal jeden ruský vojak. „Náš transportér im zatarasil cestu. Keď sa ho Brit snažil minúť sprava, posunul som ho vpravo, keď išiel zľava, tak naľavo,“ opísal stret druhý vojak. V tejto konfrontácii bol kľúčový prejav ruského vojaka, ktorý vyskočil z transportéra s granátometom v rukách a postavil sa pred britskú kolónu. Po anglicky zreval na britského tankistu: „Ty máš svoje rozkazy, ja mám svoje. Ak sa pokúsiš pokračovať v ceste, odjebeme ťa!“ Potom sa tank stiahol. Rusi navrhli Britom, aby sa usadili mimo územia letiska. Tam zostali, kým sa nedosiahla politická dohoda o prítomnosti NATO na letisku Slatina. Trvalo to dva týždne. Tábory Rusov a Britov boli vedľa seba. „Briti nám natoľko dôverovali, že po nociach ani neurčovali vlastné stráže. Nachádzali sa asi jeden a pol kilometra od budovy letiska, ktorú sme kontrolovali my. Bez nášho dovolenia nemohlo pristáť žiadne lietadlo,“ vysvetľoval jeden z Rusov. Dlhé chvíle si vojaci krátili futbalom. Zápas Rusko – Anglicko sa skončil víťazstvom Rusov 3 : 1. Aj ten jediný gól pre Anglicko dal Rus, ktorý hral v ich tíme ako posila.
Politicko-morálna situácia
Ruskí vojaci chránili pristávaciu dráhu, na ktorej onedlho pristálo prvé dopravné nákladné lietadlo z Ruska: „Keď sme videli pristávať Iľjušin 76, zostali sme bez slov. Naša snaha nebola márna. Splnili sme svoju misiu.“
Autor: Ratko Sudecký
Mesačník Zem&Vek si môžete predplatiť na:
ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár