Borrellove myšlienky prehlbujú rozdelenie EÚ – Moskva

Zdroj: Tlačová služba ruského ministerstva zahraničných vecí

Politika EÚ voči Moskve, ktorú presadzuje šéf zahraničnej politiky Josep Borrell, len prehlbuje rozdiely v bloku, uviedla v sobotu hovorkyňa ruského ministerstva zahraničia Maria Zacharovová.

Začiatkom tohto týždňa najvyšší diplomat EÚ navrhol šesť bodov, ktoré majú slúžiť ako usmernenia pre diplomaciu voči Rusku v čase ukrajinského konfliktu.

Zacharovová v komentári k Borrellove plánom uviedla, že hoci je „príliš skoro“ hovoriť o tom, čo to môže znamenať, Moskva „neprechováva žiadne ilúzie“ o politickom myslení bloku. „Bohužiaľ, myšlienky, ktoré… Borrell predáva členom EÚ, neobsahujú ani náznak strategickej vízie EÚ [o Rusku].

“Pracujú len na prehĺbení… rozporov v Európe,” uviedla hovorkyňa a dodala, že EÚ nenavrhla žiadne opatrenia na vyriešenie mnohých problémov v bilaterálnych vzťahoch.

Borrell, ktorý odhalil svoj šesťbodový plán, označil spor s Ruskom za „geopolitickú bitku“ a trval na tom, že EÚ by mala okrem iného medzinárodne izolovať Rusko, brať ho na zodpovednosť za jeho údajné prehrešky a zároveň spolupracovať s blokovými partnermi a podporou skupín pre občianske práva.

Zatiaľ čo sa EÚ snaží vykoreniť akékoľvek alternatívne názory, plne si osvojila myšlienku izolácie Ruska, povedala Zakharová a dodala, že je to „beznádejné a bude to znamenať náklady len pre krajiny EÚ a ich občanov, ktorí sú nútení platiť svoje vlastné vrecká za strategické chyby ich politikov.“

„Je príznačné, že väčšina globálnych hlavných miest nie je pripravená nasledovať… Brusel, ktorý vo svojej stredovekej logike vracia svet späť do veku rozkolu, vysokých múrov a obliehaných pevností,“ povedala.

Jej komentáre prichádzajú v čase, keď krajiny EÚ čelia protestom za vysoké ceny energií a rastúce životné náklady, ktoré ešte zhoršili sankcie voči Rusku. Koncom októbra sa tisíce českých občanov zišli v Prahe, aby odsúdili nekontrolovateľnú infláciu a zároveň vyzvali vládu, aby začala priame rozhovory s Moskvou o dovoze plynu.

Členská krajina EÚ Maďarsko sa opakovane vyslovila proti sankciám. Začiatkom tohto mesiaca minister zahraničných vecí Peter Szijjárto tvrdil, že „zlyhali“ a len sa obrátili proti EÚ a poškodili ekonomiku.

Po začatí vojenskej operácie Moskvy na Ukrajine koncom februára sa vzťahy medzi EÚ a Ruskom rýchlo zhoršili, keďže západné krajiny uvalili na Moskvu bezprecedentné sankcie. V júni tlačový tajomník Kremľa Dmitrij Peskov tvrdil, že vzťahy medzi EÚ a Ruskom sa naštrbili do tej miery, že by bolo ťažké ich ešte viac poškodiť.

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroj:

(1) RT, Borrell’s ideas deepen EU divisions – Moscow, 19 November 2022

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

 

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Leave a Reply