Brány záporných výnosov a úrokov otvorené

Pred pandémiou sme boli zvyknutí, že ECB si účtuje záporné úroky na peniaze, ktoré  si na svoje účty v centrálnej banke  povinne odkladajú komerčné banky. Ide o zápornú sterilizačnú úrokovú sadzbu v rámci jej menovej politiky, čo si banky určite premietnu do bankových poplatkov. ECB tak chce „donútiť“ banky, aby zbytočne „nesušili“ peniaze na svojich účtoch u nej, ale ich požičiavali.

Po vypuknutí predchádzajúcej finančnej, ako aj terajšej pandemickej krízy, sa ECB v pozícii veriteľa poslednej záchrany bankového sektora rozhodla zachraňovať narastajúce rozpočtové deficity štátov eurozóny tým, že od ich komerčných bank vykupuje štátny dlhopisy za nulové a aj záporné úrokové sadzby. V prípade dlhopisov ich nazývame výnosy. Keďže staré dlhy sa splácajú novými peniazmi s nižšou hodnotou, dochádza  k poklesu reálneho dlhu, čomu tiež hovoríme monetizácia štátnych dlhov. Predsa sa nebudú kupovať štátne dlhopisy bez toho, aby zahraniční investori na nich nezarobili?

Výsledkom rozšafnej menovej politiky ECB je terajší rast cien nehnuteľností a akciových indexov, ktoré ale dnes nemajú žiadne ekonomické opodstatnenie. Keď už hovoríme o svetových dlhoch, tak ich objem je trikrát väčší ako je hodnota všetkých emitovaných akcií na svete, pričom najväčší podiel predstavujú štátne dlhy. Na druhej strane však treba povedať, že peniaze od centrálnej banky „nepohli“ s infláciou asi aj preto, že nikto nevie spočítať ich trhovú hodnotu. Pre poriadok si pripomeňme, že pri zvyšovaní inflácie dochádza k rastu výnosov zo štátnych dlhopisov a k poklesu akciových indexov, čo určite nepoteší ich akcionárov. Čo je na dlhopisovom trhu nepochopiteľné, že výnosy niektorých amerických štátnych dlhopisov sú plusové, zatiaľ čo naše a nemecké štátne dlhopisy s nižšou likviditou majú záporné výnosy.

Bohatšie firmy za vklady zaplatia

Po záporných sterilizačných a dlhopisových úrokoch sa od minulého roka začíname na našom trhu stretávať aj so zápornými úrokovými sadzbami na vkladoch, zatiaľ len firemných pri vyššom objeme uložených peňazí. Tento „prepych“ si zatiaľ dovolili dve slovenské banky a síce ČSOB a Tatra banka. Či ich budú nasledovať ďalšie, si počkajme. Odvolávajú sa vraj na menovú politiku ECB, ktorá si rovnako počína pri uložení ich bankových peňazí na účtoch v ECB s tým rozdielom, že v Nemecku si banky nedovolia tieto náklady premietnuť na svojich klientov, ako je to u nás.

V našich bankách je možné, že namiesto záporných úrokoch na vklady pri vyššom objeme ako 1 milión eur, platí aj vyšší bankový poplatok. Ako budú na tento stav reagovať firemní klienti si musíme počkať, keďže doteraz boli zvyknutí, že peniaze síce neboli úročené, ale nemuseli za ich vklady platiť. Mínusové a záporné úroky znamenajú, že sa vracia menej ako sa požičalo. Čo je vlastne lepšie? Peniaze si požičať a vrátiť menej, alebo viac sporiť a za úspory tiež platiť? Ak má banka vrátiť menej peňazí ako si od investora požičala, tak potom sa nečudujme, že nepotrebuje peniaze od občana, ktorému s úrokmi vracia viac, ako si občan na svoj účet uložil.

AUTOR: Ing. Róbert Hölcz, CSc. je ekonóm

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

 

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Leave a Reply