„Brexit“ môže stáť Londýn 100 miliárd libier a takmer milión pracovných miest

Add Comment

Podľa Konfederácie britského priemyslu (CBI) by mohol odchod z Európskej únie stáť britskú ekonomiku do roku 2020 až 100 miliárd libier (144 miliárd dolárov) a 950-tisíc pracovných miest. Ako naznačujú výsledky prieskumu, hlasovanie o ňom zvyšuje pravdepodobnosť poklesu HDP a rastu nezamestnanosti.

Napriek obchodným dohodám, ktoré by so svojimi bývalými partnermi v Európe Spojené kráľovstvo uzatvorilo, by mohol byť „Brexit“ pre ekonomiku vážnym šokom. „Negatívny dopad odchodu na obchod a investície výrazne prevažuje nad možnými úsporami plynúcimi zo zníženia príspevkov do rozpočtu EÚ a iných príspevkov vyplývajúcich z právnych predpisov EÚ. Dokonca aj v najlepšom prípade by to britskej ekonomike spôsobilo vážny otras,“ uviedol generálny riaditeľ CBI Carolyn Fairbairn.

Prieskum odhaľuje dva rôzne scenáre odchodu. Optimistickejší variant predpokladá, že Spojenému kráľovstvu sa podarí dojednať uzavretie dohody o voľnom obchode (FTA) s nulovými tarifami vývozu a dovozu do roku 2020. Podľa druhého scenára by krajina nedokázala splniť podmienky obchodovania Svetovej obchodnej organizácie z dôvodu obmedzenia migrácie, ani zabezpečiť obchodnú dohodu s EÚ. Dôsledkom týchto skutočností by bol výrazný nárast tarifných aj netarifných prekážok obchodu s Európou.

Obidva scenáre predpovedajú výrazný pokles britskej životnej úrovne, HDP a zamestnanosti oproti variantu, ak by Veľká Británia v Únii zostala. Aj v prípade, že krajina dokáže rýchlo zabezpečiť dohodu s EÚ o voľnom obchode, jej HDP by do roku 2020 mohlo klesnúť o tri percentá, pričom nezamestnanosť by sa mohla zvýšiť o dve až tri percentá. Štúdia varuje, že v roku 2017 a 2018 by sa rast HDP dokonca mohol priblížiť k nule.

„Ekonomika sa pomaly priebežne zotavuje, už nikdy sa však celkom nevráti tam, kde bola predtým,“ hovorí Fairbairn. Priaznivci „Brexitu“ ostro kritizovali CBI za propagáciu ekonomického scenára, podľa ktorého by mala Británia v bloku zotrvať. Podnikateľská komunita Veľkej Británie pritom nie je v názore na danú problematiku jednotná.

„CBI, ktorý je financovaný z EÚ, sa zúfalo snaží obnoviť rovnaké katastrofické scenáre, ktoré sa šírili, keď tlačil na Britániu, aby zrušila libru a prešla na používaniu eura,“ uviedol Matthew Elliott, vedúci organizácie „Voľte odchod“, pričom zdôraznil, že zamestnanosť a ekonomika budú rásť aj po prípadnom odchode Británie z EÚ.

Prieskum uskutočnený medzi členmi CBI ukázal, že 80 percent respondentov si myslí, že zotrvanie Británie v EÚ je s ohľadom na ich podnikateľskú činnosť najlepším riešením, pričom 77 percent to považuje za lepší variant pre britskú ekonomiku ako celok.

https://www.rt.com/business/336433-uk-brexit-hundred-billion/

Silvia Benková
Robiť dobro je ako striekať parfém na druhých, trochu vône vždy zostane aj na vašich vlastných rukách.

Pridaj komentár

  & Časopis