BRICS má ambíciu byť lídrom v globálnej ekonomike

V dňoch 22.-24.10.2024, sa uskutočnil v ruskej Kazani summit skupiny BRICS, na ktorom sa okrem pätice zakladajúcich v roku 2006 ako aj pätice rozširujúcich v roku 2024, zúčastnili aj vrcholoví  predstavitelia  z viac ako 20 štátov z celého sveta, ktorí prejavili  záujem pripojiť sa v budúcnosti do skupiny.  Pre poriadok si pripomeňme že k tým prvým patria Brazília, Rusko, India, Čína, Južná Afrika a  k tým druhým patria Egypt, Etiópia, Irán, Saudská Arábia a Spojené arabské emiráty. O tom, že skupina má v globálnej ekonomike významné postavenie sa môžeme presvedčiť nasledujúcimi údajmi- Na globálnom HDP sa podieľajú až 37,4 percentami, zatiaľ čo krajiny  G7 len necelými 30 percentami, ich podiel na svetovom obchode je tretinový, počet obyvateľov takmer trojnásobný  ako v G7 a navyše s obrovskou surovinovou základňou. Pokiaľ ide o tempo hospodárskeho rastu, tak BRICS počíta s priemerným rastom HDP 4,4 percenta, zatiaľ čo G7 len 1,7 percentom, pričom priemerný rast celosvetovej ekonomiky počíta s rastom 3,2 percentá.

Vznik spoločnej meny sa odklad  na neskoršie

BRICS zatiaľ nie je medzinárodná organizácia, čo sa pokladá dnes za slabinu a tiež  nebude ani vojenskou alianciou. Vzťahy medzi členmi sú budované na základe len rovnosti, vzájomného rešpektovania s cieľom budúceho prechodu od doterajšieho unipolárneho k multipolárnemu svetového poriadku, ktorý nebude , ďalej rešpektovať doterajšie postavenie amerického dolára  v pozícii svetovej rezervnej meny. Dosiahnuť tento predpoklad si ale vyžaduje vlastný alternatívny medzinárodný platobný systém namiesto terajšieho systému SWIFT od ktorého je ruská ekonomika odrezaná a preto je nútená obchodovať namiesto dolára len v iných medzinárodných menách predovšetkým v ruskej alebo čínskej národnej mene, ale aj v mene krajiny s ktorou obchoduje. O tom, že to oslabuje dolár ale aj euro sa nepochybuje. Na tomto samite sa ale nepodarilo dohodnúť na vzniku spoločnej meny BRICS, ktorá by mala byť krytá zlatom alebo inými aktívami vrátene komoditou .

Spoločné vyhlásenie účastníkov summitu

Spomínané makroekonomické ukazovatele predurčujú BRICS stať sa hlavným ťahúňom medzinárodného hospodárskeho rastu tak, ako to napokon na summite potvrdil aj ruský prezident V. Putin. Tento sa má dosiahnuť spoluprácou v rámci bloku,bez závislosti od vonkajšieho prostredia a vonkajších zásahov. Na záver summitu BRICS bolo prijaté spoločné vyhlásenie v ktorom sa účastníci vyslovili za väčšie rešpektovanie „globálneho juhu“ na svetovej scéne, čo si bude vyžadovať aktívne zapojenie všetkých zúčastnených na riešení hospodárskych problémov rozvíjajúcich sa ekonomík. Summit ukázal, že skupina BRICS nemá jednotný postoj k terajšiemu Rusko- ukrajinskému konfliktu a zároveň vyzvali Izrael pokúsiť sa dohodnúť prímerie v Pásme Gazy. Krajiny BRICS sa dohodli ako sa bude postupovať v prípade protekcionistických opatrení ktoré nie sú v súlade s ustanovenia Svetovej obchodnej organizácie. Najväčším politickým prekvapením summitu bolo stretnutie generálneho tajomníka OSN A. Guterresa s ruským prezidentom V. Putinom, s ktorým si v ruskej Kazani potriasol rukou. Toto stretnutie je vraj dôvodom prečo ho ukrajinský prezident V. Zelenskyj následne odmietol prijať v Kyjeve, keďže generálny tajomník odmietol jeho pozvanie na prvý globálny mierový summit vo Švajčiarsku.

AUTOR: Ing. Róbert Hölcz, CSc. je ekonóm

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

 

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

 

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2025

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár