BRITÁNIA: Inflácia je najvyššia za posledných 30 rokov

Foto: Shutterstock

Vyšší ako očakávaný nárast životných nákladov v decembri prišiel z pravdepodobného jarného zvýšenia stropu cien energií. Inflácia sa minulý mesiac vyšplhala na 5,4 %, čo je najvyššia miera od marca 1992, keďže sa životné náklady v Británii, ako ukazujú oficiálne údaje, zvyšujú. Miera inflácie, ktorá vzrástla z novembrových 5,1 %, bola vyššia, ako ekonómovia očakávali – keďže ceny potravín, nábytku a odevov prudko vzrástli, ako aj ceny v reštauráciách a hoteloch.

Potraviny zaznamenali medziročný nárast cien o 4,2 % – naposledy bol najvyšší nárast v septembri 2013 – kým pri oblečení bola inflácia podľa Národného štatistického úradu (ONS) na štyri a pol ročnom maxime. K tomuto tlaku spôsobenému energetickým faktormi, ktoré boli pozorované v októbri, sa pridali ceny palív šplhajúce sa na rekordnú úroveň a tiež prudký nárast dopytu po ojazdených autách – v priemere o 28 % vyššie ako v januári – keďže nedostatok čipov znižuje množstvo nových vozidiel na trhu. Poplatky za energie spotrebované v domácnosti boli podla ONS najvyššie od novembra 2011.

Najnovšie údaje prichádzajú deň po tom, čo oficiálne údaje ukázali, že nárast miezd britských pracovníkov je už zničený prudkým nárastom cien, dokonca ešte pred posledným zvýšením. Ďalší tlak na rast inflácie sa očakáva v apríli, keď nový strop cien energií môže viesť k zvýšeniu cien pre milióny domácností o 50 %. Nárast životných nákladov vytvára tlak na Bank of England, aby podnikla ďalšie kroky – minulý mesiac už zvýšila úrokové sadzby z 0,1 % na 0,25 % . V tom čase uviedla, že očakáva, že inflácia na jar dosiahne 6 %. Iní prognostici to vidia na úrovni 7 %.

CPI index (index spotrebiteľskýh cien), nikdy nebol vyšší ako teraz, odkedy ONS začal v roku 1997 vykazovať zvýšenie cien pomocou tohto indexu. Ale pomocou štatistického modelu extrapolácie predchádzajúcich rokov sa odhaduje, že inflácia bola naposledy najvyššia v marci 1992, na úrovni 7,1 %.

Ako zareaguje vláda?

Kancelár Rishi Sunak v reakcii na najnovšie údaje uviedol: “Chápem tlaky, ktorým ľudia čelia v súvislosti so životnými nákladmi, a budeme naďalej počúvať obavy ľudí, ako sme to robili počas pandémie.” Povedal, že vláda poskytne na pomoc vo výške 12 miliárd libier, pričom uviedol zmeny v benefite Universal Credit, zmrazenie daní z alkoholu a palív a cielenú podporu domácnostiam, ktoré zápasia s účtami za energiu.

Alpesh Paleja, hlavný ekonóm CBI, povedal: „Ešte sme nevideli koniec rastúcej inflácie. Očakávame, že v nasledujúcich mesiacoch dosiahne vrchol, v neposlednom rade, ak sa podľa očakávania zvýši strop cien energií. Keďže ceny rastú a reálne mzdy už klesajú, je pravdepodobné, že domácnosti budú veľkú časť tohto roka čeliť kríze v oblasti životných nákladov.”

Kitty Ussher, hlavná ekonómka Inštitútu riaditeľov, povedala: „Už sme vedeli, že rast cien energií, pohonných hmôt a ojazdených áut pravdepodobne udrží infláciu vysoko nad 2 %, čo bolo v decembri cieľom Bank of England. Znepokojujúce je najmä to, že zmena od novembra nastala najmä v dôsledku zdražovania potravín. Nielen, že to poskytuje ďalší dôkaz, že inflácia sa stáva skôr endemickou ako prechodnou, ale je to zlé pre domácnosti, ktoré túto jar čelia viacnásobnému zvýšeniu životných nákladov.”

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroj:

(1) Inflation hits highest level for nearly 30 years as rising food prices add to energy bill squeeze; news.sky.com; 19.01.2022

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

 

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Leave a Reply