Britská MI6 prijíma zahraničných špiónov na „zvýšenie rozmanitosti“

· Čas čítania: 2 min.
Foto: pubkgroup.com

Tajná služba Spojeného kráľovstva v zahraničí údajne ešte len teraz začína verbovať špiónov narodených v zahraničí. Zdroj z Whitehallu pre The Times uvádza, že zámorská špionáž chce prístup k vyššiemu počtu talentov: „Ak zúžite kritériá na britského občana, skončíte s množstvom ľudí, ktorí sú Briti vzdelaní na našich univerzitách. Chceme diverzifikáciu myslenia, rôznorodú pracovnú silu a nie ľudí, ktorí premýšľajú podobným spôsobom“.

„Keď máme rôzne národnosti a zázemie, môžeme byť efektívnejší“, vraví zdroj. MI6 však bude stále vyžadovať, aby kandidáti mali aspoň jedného rodiča „s väzbami na Spojené kráľovstvo“. Minulý mesiac informoval Daily Star o sérii reklám spravodajskej agentúry, ktoré hovoria o okorenení nudného života. Iný inzerát píše, že MI6 „hľadá jedincov s rôznymi zručnosťami a skúsenosťami pre úlohy na čiastočný úväzok a konzultácie na posilnenie misie“.

Ľudia čínskeho a ruského pôvodu sú žiadaní najviac a na vrchole zoznamu potrebných nováčikov, aby boli plánované misie na ich území podľa možnosti čo najviac neidentifikovateľné. Uvoľňovanie požiadaviek oficiálne začalo už v roku 2018. „Služba, ktorú hrdo vedieme, je globálna, moderná, najschopnejšia a so zaslúženou povesťou“, tvrdí zdroj.

Tajné služby v zahraničí sú však odkázané na kolaborantov v cieľových štátoch od zrodu, preto je nerozumné myslieť si, že by k uvoľňovaniu došlo dnes. Nadväzujú vzťahy so študentmi, umelcami, potomkami známych predstaviteľov, aktivistami, novinármi, budúcimi politikmi, ale aj ambicióznymi karieristami na vlastnej pôde, ktorí by teoreticky mohli plniť ich úlohy nepozorovane, navyše s renomovaným záznamom a skúsenosťami v životopise, o ktoré sa služba rada postará.

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroje:

(1) MI6 recruiting foreign-born spies for first time to improve diversity; autor: Larisa Brown; The Times, 20.2.2021

(2) MI6 looking for part-time James Bond-style spies to ‚spice up dull lives‘; autor: Isobel Dickinson; Daily Star, 30.1.2021

(3) ‚It’s not about finding the secret button for the ejector seat‘: MI6 launches ads on Google and YouTube in bid to recruit new generation of spies; autor: Larisa Brown; The Daily Mail, 24.1.2019

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

 

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2021

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár