Britská vojna do “posledného Ukrajinca”, sny o útoku na Krymský most a „krátke“ HIMARSy

Foto: Strana.ua

Ukrajinské média sa celé včerajšie dopoludnie venovali prípadom ostreľovania jednotlivých miest a obcí, bojom na Donbase, dodávkam zbraní zo zahraničia a výcviku ukrajinských vojakov na polygónoch západných štátov, kde sa učia narábať so západnými zbraňami, ktoré členské štáty EÚ a USA dodávajú na Ukrajinu.

Informovali napríklad, že Nemecko začalo výcvik príslušníkov ozbrojených síl Ukrajiny na prácu s raketovým systémom Mars, ktoré Berlín plánuje dodávať Kyjevu. „Pokiaľ ide o raketové delostrelectvo, systémy Mars, ktoré budeme dodávať, začal sa výcvik personálu,“  uviedol hovorca nemeckého ministerstva obrany Arno Kolats. Celkovo Nemecko plánuje odovzdať ukrajinskej armáde tri takého raketové systémy.

Domáce média porozprávali aj o tom, že vyše 450 ukrajinských vojakov bolo vycvičených vo Veľkej Británii, kde sa učili narábať s raketovými systémami. Výcvik pokračuje a britskí inštruktori trénujú príslušníkov ukrajinskej armády na rovine Salisbury v grófstve Wiltshire. „Súdiac podľa fotografie a popisu, ide o americké raketové systémy M720. Kurz prebieha už niekoľko posledných týždňov“, zdôraznili ukrajinskí novinári.

Venovali sa aj témam, ktoré priamo nesúvisia s ozbrojeným konfliktom. Napríklad, informovali, že do BRICS v blízkej budúcnosti môže vstúpiť nielen Argentína a Irán, ale aj Indonézia a Egypt. Citovali pritom článok v nemeckom denníku Frankfurter Allgemeine Zeitung s názvom „Putin hľadá nové spojenectvá.“ V článku sa uvádza, že Čína trvá na začlenení štyroch nových štátov do BRICS, ale podľa nemeckých novinárov, India, Brazília a Juhoafrická republika sú proti kandidatúre Indonézie a Egypta. Uviedli, že napríklad Južná Afrika je nespokojná s tým, že Čína identifikovala možného afrického kandidáta bez toho, aby sa s ňou poradila. Iné zdroje však podobné informácie o akýchsi nezhodách medzi súčasnými členmi BRICS nezverejnili.

Ukrajinskí novinári citovali ďalšie výroky britskej ministerky obrany, ktoré iba potvrdzujú, že zo všetkých veľmocí práve Spojené kráľovstvo je jediným a najhorlivejším vojnovým štváčom. Britská ministerka zahraničných vecí Liz Trussová sa v rozhovore pre Rádio BBC vyjadrila, že úplné vytlačenie ruských vojsk z Ukrajiny je „realistické“. „Všetky územia Ukrajiny, ktoré obsadilo Rusko, sú nezákonne okupované. A nakoniec, Rusi musia byť vyhnaní z celého tohto územia,“ zdôraznila. Na otázku, či sa britská vláda domnieva, že Rusko môže byť v dohľadnej budúcnosti vytlačené z celého územia Ukrajiny, odpovedala: „Je to realistické, a preto dodávame ďalšie letálne zbrane“, citovali ukrajinskí novinári britskú ministerku obrany.

Potvrdili, že Krymský most stále nedáva pokojne spávať mnohým domácim politikom a vojenským analytikom. Mnohí z nich snívajú o zničení tohto mosta. „Americké raketové systémy HIMARS, ktoré sa dostali do výzbroje ozbrojených síl Ukrajiny, poskytnú ukrajinskej armáde významnú pomoc, ale spojenci im dodali spolu s raketami iba s dosahom 80 km. Keby sa jednalo o operačné a taktické rakety pre HIMARS s doletom do 300 km, ukrajinskí obrancovia by boli schopní urobiť oveľa viac, napríklad ostreľovať Krymský  most“. Tento názor vyjadril v exkluzívnom rozhovore pre portál „Obozrevateľ“ riaditeľ vojenských programov Razumkovského centra Nikolaj Sungurovský“, citovali ho ukrajinskí novinári.

Mnohí z nich živo komentovali stiahnutie ruských vojsk z ostrova Zmeiný. Ruské ministerstvo obrany, ktoré citovali ukrajinské média, označilo tento krok za gesto dobrej vôle: „Ruská armáda dnes, ako krok dobrej vôle, dokončila úlohy na ostrove Zmeiný a stiahla posádku, ktorá tam bola,“ uvádza sa v správe. „Svetovému spoločenstvu sa teda preukázalo, že Ruská federácia nebráni úsiliu OSN zorganizovať humanitárny koridor na vývoz poľnohospodárskych výrobkov z územia Ukrajiny. Teraz všetko závisí od ukrajinskej strany, ktorá ešte neodmínovala pobrežie Čierneho mora pri svojich brehoch, vrátane prístavných vôd,“ citovali ukrajinské média ruské ministerstvo obrany.

Mnohí ukrajinskí analytici však tvrdili, že ruské jednotky boli odtiaľ stiahnuté po tom, čo sa ostrov dostal pod cielenú paľbu ukrajinských vojsk. „Zrejme po dodávke amerických raketových systémov Himars, ako aj protilodných rakiet „Harpoon“ (môžu zasahovať ostrov a zablokovať prístup lodí k nemu). Za takýchto podmienok ruské jednotky, pravdepodobne považovali za zbytočné zostávať na ostrove, kde sa nemohli brániť pred ostreľovaním. Ďalšou otázkou je, čo sa bude diať ďalej? Budú ukrajinské jednotky schopné sa tam rozmiestniť a upevniť sa na ostrove? Alebo to Rusi udržia pod palebnou kontrolou a ostrov zostane po celú dobu vojny “krajinou nikoho”?” pýtali sa ukrajinskí analytici.

Ani v Rusku neskrývali, že nechceli stratiť veľa vojakov a vojenskej techniky. „Dá sa predpokladať, že zo spravodajských údajov vyšlo najavo: ukrajinská armáda pripravovala rozsiahly útok na tento ostrov, ktorý by bolo ťažké odraziť prostriedkami, ktoré sa nachádzajú na ostrove Zmeiný. Nie je vylúčené, že by boli použité francúzske samohybné delostrelecké systémy CAESAR, dodávané Západom,“ citovali ukrajinské média ruského vojenského  experta Konstantina Sivkova, ktorý vysvetlil, že tieto samohybné delá boli rozmiestnené na ostrove Kubanský, ktorý sa nachádza v Odeskej oblasti neďaleko ústia Dunaja, iba 36 km od ostrova Zmeiný. „Takéto útoky na ostrov by hrozili stratou našich vojakov a techniky a preto bolo prijaté rozhodnutie opustiť ostrov,“ podčiarkol vojenský expert.

Aj druhý raz ukrajinskí analytici a novinári citovali vyhlásenie ruského ministerstva obrany, ktoré prezradilo, že výmena  vojnových zajatcov vo formáte „144 za 144“ mužov sa v stredu uskutočnila na priame pokyny Vladimíra Putina. „Ruská federácia tiež uviedla, že väčšina z tých, ktorí sa vrátili do Ruska ako súčasť výmeny, sú zástupcovia „LDĽR“. Vyhlásenie sa zjavne javilo ako reakcia na rozhorčenie mnohých ľudí v Rusku, že v rámci výmeny zajatcov boli vymenení aj príslušníci pluku „Azov“, aj keď predtým bolo sľúbené, že týchto ozbrojencov meniť nebudú a Pušilin dokonca hovoril o usporiadaní „tribunálu“ nad nimi,“ pripomenuli ukrajinskí analytici.

Média tiež priniesli správy, že švédska vláda sa rozhodla poskytnúť Ukrajine ďalšiu vojenskú podporu za 500 miliónov švédskych korún (asi 48,6 milióna dolárov). Balík pomoci bude obsahovať protitankové zbrane, guľomety a vybavenie na odstraňovanie mín. Informovala o tom tlačová služba švédskeho ministerstva obrany.

Švédsko figurovalo aj v ďalších správach ukrajinských médií, ktoré oznámili, že Ankara dostala od Štokholmu záruky, že vydá vyše 70 členov kurdskej Robotníckej strany, ktorých turecká vláda považuje za teroristov. Uviedol to turecký prezident Recep Erdogan, ktorý dal jasne najavo, že ak sa vydanie neuskutoční, Turecko zablokuje vstup škandinávskych krajín do NATO. „Švédsko sľubuje vydanie 73 teroristov do Turecka. Ankara bude pozorne sledovať vykonávanie ustanovení trojstranného memoranda so Švédskom a Fínskom a podnikne ďalšie kroky s prihliadnutím na skutočný stav vecí. Ak žiadosť škandinávskych krajín nebude schválená tureckým parlamentom, proces prijatia do NATO nebude dokončený. Fínsko a Švédsko si preto musia splniť svoje povinnosti“, citovali ukrajinskí novinári výroky tureckého prezidenta.

Informovali tiež, že viac ako 50 krajín poskytne Ukrajine nový balík vojenskej pomoci. Bude obsahovať vyše 600 tankov, asi 500 delostreleckých systémov a ďalšie zbrane. Uviedol to americký prezident Joe Biden na samite NATO v Madride. Podľa Bidena, bude nový balík vojenskej pomoci zahŕňať: 140 000 protitankových systémov, viac ako 600 tankov, asi 500 delostreleckých systémov, viac ako 600 000 delostreleckej munície. Okrem toho, budú Ukrajine dodané ďalšie raketové systémy HIMARS, protilodné komplexy a systémy protivzdušnej obrany.

Ukrajinskí novinári priniesli aj veľmi zaujímavú správu: indonézsky prezident, ktorý hneď po návšteve Kyjeva pricestoval do Moskvy, oznámil, že odovzdal Vladimírovi Putinovi správu od Zelenského. Podrobnosti alebo znenie správy ukrajinského prezidenta novinári neuviedli.

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

 

Zdroje:

 1. 127-й день войны в Украине. Главные новости 30 июня. Обновляется, Страна, 30.6.2022
 2. https://t.me/stranaua/49796
 3. Германия начала обучать ВСУ работе с РСЗО Mars, которые поставят в Украину, Страна, 30.6.2022
 4. https://t.me/stranaua/49799
 5. В БРИКС могут войти не только Аргентина и Иран, но и Индонезия с Египтом, Страна, 30.6.2022
 6. https://t.me/stranaua/49833
 7. Ракетний удар по багатоповерхівці Миколаєва: кількість жертв зросла до шести осіб, UNIAN, 30.6.2022
 8. https://t.me/stranaua/49838
 9. Російські окупанти вдарили по Дніпропетровщині, UNIAN, 30.6.2022
 10. https://t.me/stranaua/49864
 11. Противник намагається блокувати Лисичанськ – Генштаб, UNIAN, 30.6.2022
 12. “Крок доброї волі”: в росії підтвердили втечу окупантів зі Зміїного, UNN, 30.6.2022
 13. Вранці окупанти обстріляли Сумщину із САУ, UNN, 30.6.2022
 14. Херсонщина: у багатьох селах зруйновано кожен другий будинок, окупанти примушують громадян до співпраці, UNN, 30.6.2022
 15. ЗСУ при відході із Сєвєродонецька не втратили жодного бійця – Гайдай, Ukrinform, 30.6.2022
 16. На Донеччині за добу ворог обстріляв 10 населених пунктів, Ukrinform, 30.6.2022
 17. СБУ встановила деталі запуску російських ракет по ТЦ у Кременчуці, Ukrinform, 30.6.2022
 18. ЄСПЛ наказав Росії не допустити страти засуджених в окупованому Донецьку британців, Європейська правда, 30.6.2022
 19. Глава МЗС Британії вважає реалістичним відвоювання всієї території України, Європейська правда, 30.6.2022
 20. Спікер Держдуми пригрозив Столтенбергу: НАТО отримає більше Росії на кордонах, Європейська правда, 30.6.2022
 21. СБУ затримала інформатора РФ, який розвідував дані для ракетних ударів і диверсій, Obozrevatel, 30.6.2022
 22. Сунгуровський: з HIMARS можна вдарити по Кримському мосту, але є умова. Інтерв’ю, Obozrevatel, 30.6.2022
 23. У СБУ показали нові кадри удару РФ по ТЦ в Кременчуці: спростовують брехню окупантів, Obozrevatel, 30.6.2022
 24. С 1 июля Бельгия прекращает выдачу туристических виз россиянам, Ukranews, 30.6.2022
 25. Острів Зміїний відіграв надзвичайну роль у війні в Україні. Що пишуть західні ЗМІ, Segodnya.ua, 30.6.2022
 26. Кім розповів, чому Миколаїв не став другим Херсоном, Segodnya.ua, 30.6.2022
 27. Метою антиросійської коаліції має бути перемога України: головні заяви влади за 30 червня, Segodnya.ua, 30.6.2022
 28. Підрозділи ЗСУ вийшли із Сєвєродонецька без жодних втрат, — Луганська ОВА (відео), Focus, 30.6.2022
 29. Українські військові звільнили від окупантів село Потьомкине на Херсонщині, Focus, 30.6.2022
 30. “Не зможуть нічого зробити”: в МВС розповіли, яку роль відіграє визволення острова Зміїний, Focus, 30.6.2022
 31. ЗСУ звільнили Потьомкіне на Херсонщині, УКРАЇНСЬКА ПРАВДА, 30.6.2022
 32. Україна почала експорт електроенергії до ЄС, УКРАЇНСЬКА ПРАВДА, 30.2022
 33. СБУ схопила російського агента, збирав дані про позиції ЗСУ на кордоні з РФ, УКРАЇНСЬКА ПРАВДА, 30.6.2022
 34. 127-Е СУТКИ ВОЙНЫ: ВСУ ОСТАНОВИЛИ НАСТУПЛЕНИЕ ВРАГА НА БАХМУТСКОМ НАПРАВЛЕНИИ, ПРОДОЛЖАЮТСЯ БОИ ВБЛИЗИ ЛИСИЧАНСКОГО НПЗ, Киевская правда, 30.6.2022
Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

 

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Leave a Reply