Britské vojenské letectvo sa pripravuje na konflikt s Ruskom alebo Čínou

· Čas čítania: 3 min.

Britskému vojenskému veleniu asi nedá pokoj „sláva starších kolegov“ z Pentagónu, ktorí stále rečnia o možných vojenských konfliktoch a zrážkach s armádami Ruska a Číny. Ako informujú britské média, novovytvorené ostrovné vesmírne velenie plánuje nové výcvikové misie so starostlivo vybranými pilotmi. Domáci novinári podotýkajú, že v priebehu cvičení budú stíhačky Typhoon britského kráľovského letectva simulovať útok na nepriateľské satelity v prípade možného konfliktu s Ruskom alebo Čínou.

„Stíhací piloti „Top Gun“ boli vybraní pre výcvikové misie, zamerané na boj proti čínskym a ruským vojenským a komunikačným satelitom v čase vojny. Simulované cvičenia sú nastavené tak, aby prebiehali pred tréningovými cvičeniami,“ uvádza britský denník Daily Express. Podľa neho, novovytvorená jednotka britských ozbrojených síl môže čoskoro vyslať stíhačky RAF na „okraj vesmíru“, aby si precvičili ničenie nepriateľských satelitov. Daily Express sa odvoláva na vysokopostavené zdroje z ostrovného ministerstva obrany.

Podľa týchto zdrojov, v priebehu neozbrojených cvičných letov vystúpia stíhací piloti Typhoonu na 40 tisíc stop a potom na 20 tisíc stop. V priebehu ozajstného konfliktu budú musieť zamieriť nepriateľské satelity a vystreliť na nich protisatelitné rakety vo výške 60 tisíc stop a potom sa vrátiť na základňu. Tie isté vysokopostavené zdroje pre novinárov dodali, že Veľká Británia aj v budúcnosti mieni presadzovať „zodpovedné chovanie sa vo vesmíre,“ ale zároveň mienia „vyskúšať možnosti, potrebné na deaktiváciu satelitov“.

O týchto plánoch sa domáci novinári dozvedeli dva týždni po tom, ako bol veliteľ letectva Paul Godfrey, skúsený pilot Typhoonu, vymenovaný za prvého šéfa britského vesmírneho velenia. Veliteľ britských Royal Air Force Mike Wigston (na fotografii) v tejto súvislosti uviedol, že debaty o vesmíre ako o možnej oblasti vojenskej konfrontácie, sú stále považované za „kontroverzné“. Zároveň by podľa neho mali byť britské ozbrojené sily pripravené na hrozby vyplývajúce z prevádzky satelitov.

„Budúci konflikt nemusí začať vo vesmíre, ale nepochybujem, že tam vznikne veľmi rýchlo. A celý konflikt sa dá dokonca vyhrať alebo prehrať vo vesmíre. Preto musíme byť pripravení brániť a v prípade potreby hájiť naše najdôležitejšie národné záujmy. Už sme videli, že také štáty, ako Čína, Rusko a ďalšie rozvíjajú protisatelitné schopnosti,“ zdôraznil Mike Wigston.

Britské média pripomenuli, že vo Veľkej Británii stále chýbajú protisatelitné rakety a to aj napriek tomu, že spojenci v USA podobné technológie používajú už od 80. rokov minulého storočia, keď jedna z takých rakiet bola vypálená zo stíhačky na starý meteorologický satelit. Podľa britských médií, Rusko dodnes predviedlo dva typy vesmírnych zbraní. Je to protisatelitná raketa, ktorá má odštartovať z povrchu zeme a tiež vesmírny systém, ktorý bol údajne vypustený z jedného zo satelitov.

Britskí novinári tiež pripomenuli, že vlani Pentagón potvrdil, že Čína už má podobné pozemné rakety, ktoré môžu zasiahnuť satelity, pohybujúce sa na nízkej obežnej dráhe Zemi. Na Typhoony sa dajú umiestniť moderné americké protisatelitné rakety SM-3. „Výhodou protisatelitnej zbrane na lodi alebo lietadle je, že ju môžete vystreliť z ktoréhokoľvek miesta,“ cituje Daily Express výskumného pracovníka think tanku RUSI Justina Bronka, ktorý podotýka, že keby Veľká Británia kúpila SM-3, dlhé rakety bude treba umiestniť pod krídla Typhoonu, čo by mohlo spôsobiť problémy s rozložením hmotnosti. Podľa Justina Bronka, je preto nutné identifikovať možné problémy s asymetriou v simulátoroch riadenia stíhačiek.

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroje:

(1) Britain’s Space Command training to send fighter jets to space to destroy enemy satellites, Daily Express, 21.2.2021

(2) Britain’s Space Command training to send fighter jets to space to destroy enemy satellites, BeNosey, 21.2.2021

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected] UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2021

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár