Brusel láme Londýnu chrbát Prinúti ho zopakovať referendum o brexite?

· Čas čítania: 3 min.

Poslanci House of Commons – Dolnej snemovne britského parlamentu, v polovici januára drvivou väčšinou hlasov odmietli dohodu o odchode Spojeného kráľovstva a Severného Írska z Európskej únie. Maratón rokovaní ministerskej predsedníčky Theresy Mayovej a jej emisárov s Bruselom vyprodukoval kompromisnú dohodu, ale iba navonok.

Britská strana ťahala pri jej formulovaní od začiatku za kratší koniec a jej právnici vystupovali v rozvode s EÚ ako advokáti manželského partnera, ktorý apriórne priznáva vinu na rozklade manželstva a žiada o zhovievavosť.
Dohoda padla, vláda nie
O zahanbujúci pomer hlasov 432 ku 202 v Dolnej snemovni sa zaslúžilo 118 poslancov vládnucej Konzervatívnej strany Theresy Mayovej. Opoziční labouristi sa bez zaváhania chytili príležitosti a iniciovali hlasovanie o vyslovení nedôvery vláde. Prebehlo nasledujúci deň a konzervatívni poslanci, ako aj ich koaliční partneri zo severoírskej Demokratickej unionistickej strany (DUP) premiérku podržali. Výsledok hlasovania bol tesný (325 ku 306), ale postačil na to, aby vláda nepadla.
Termín brexitu – odchodu Veľkej Británie z EÚ, sa rýchlo blíži. Do 29. marca ostáva Londýnu i Bruselu už len niekoľko týždňov a Dolná snemovňa roztrhala prácne pozliepanú rozvodovú zmluvu na franforce. Vlastnými spolustraníkmi potupená Theresa Mayová neprišla o kreslo šéfky britskej exekutívy a čo ako sa cíti deprimovaná, je nútená niesť naďalej svoju kožu na trh. Eurokrati z Bruselu ju medzitým upozornili, aby nerátala s ich ochotou zapojiť sa do handrkovania o dodatočných úpravách dohody o brexite, stráviteľnejších pre poslancov vo Westminstri. Hlavný hovorca Európskej komisie Margaritis Schinas sa nechal počuť, že dohoda o brexite z konca novembra je dobrá a férová a členské krajiny EÚ sú pripravené ratifikovať ju. Veľkorysým štýlom potom poznamenal, že vedúci predstavitelia Európskej únie môžu rozhodnúť o odložení termínu pre odchod Spojeného kráľovstva z Únie, stanovený na 29. marca, ak britská vláda dostatočne zdôvodní svoju žiadosť.
Z belgickej metropoly tak do britskej poslali odkaz, aby poslanci Dolnej snemovne pozornejšie predebatovali celý právny dokument, a ak na to potrebujú dodatočný čas, komisári z Bruselu im ho poskytnú. Sedemnásteho januára sa z Dolnej snemovne rozniesla správa, že poslanci predebatujú zmluvu koncom mesiaca v rozprave týkajúcej sa vládnych plánov a možných pozmeňovacích návrhov. Ak by sa britský parlament uzniesol na prijatí upravenej dohody, čo by sa dalo považovať za akýsi plán B, záležalo by na dobrej vôli Európskej komisie, či by sa ním vôbec chcela a začala zaoberať. Návrhy z dielne zákonodarcov z metropoly nad Temžou by vnímala ako pokus slabšieho partnera, ktorému horí pod nohami, tlačiť všemocnú Úniu k ústupkom. Všetko by potom záviselo od toho, či by boli jednostranné, alebo by dámy a páni spoza kanála La Manche ponúkli recipročné ústupky.
Rozbehol by sa tak nový tenisový turnaj s výmenami loptičiek ponad Kanál. Utekal by čas a termín pre brexit by sa s požehnaním Únie utešene odďaľoval. Úvodné trojmesačné odloženie by sa mohlo predĺžiť ďalším a prípadne ďalším a ďalším. Brusel by sa s Londýnom pohrával ako mačka s myšou a celá táto šaráda by bola len spomaleným spôsobom, akým by európsky superštát lámal chrbát svojmu rebelovi.
Autor: Patrik Sloboda
Mesačník Zem&Vek si môžete predplatiť na:

http://bit.ly/kupit-online-zemavek-februar-2019

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár