Brusel požehnáva Rakúsko ako most na Východ

· Čas čítania: 4 min.
Ilustračný obrázok: Shutterstock

Len necelý deň strávil v utorok ruský prezident Vladimír Putin na pracovnej návšteve vo Viedni, no i tak vyvolala v Európe i vo svete značný záujem. Hoci sa rakúski štátni činitelia rozlúčili s vysokopostavenou ruskou delegáciou až v neskorých večerných hodinách, už o trištvrte na osem v stredu ráno odletel kancelár Sebastian Kurz do Bruselu podať správu predsedovi vlády Európskej únie. Formálne predsedovi Európskej komisie Jean-Claude Junckerovi.

Moskva-Viedeň-Brusel

Na jednodňovom výlete 31-ročného rakúskeho „zázračného chlapca“, ktorý má už za sebou oslnivú kariéru ministra zahraničných vecí s postavením vicekancelára, vyvolala značnú pozornosť nezvyčajná a pomerne nebezpečná skutočnosť. Do lietadla, čo sa vypravilo zo Schwechatu do belgickej metropole, naložil dynamický kancelár celú vládnu zostavu s výnimkou troch ministrov, ktorí sa dopravili do Bruselu už skôr. Znamenalo to, že keby sa v tú stredu počas letu prihodilo vo vzduchu nešťastie, juhozápadný sused Slovenska by sa ocitol prakticky bez vlády. Strednú Európu v stredu bičovali prudké popoludňajšie letné búrky, ktoré si vyžiadali vo viacerých lokalitách pozastavenie leteckej premávky.

Rakúska tlačová kancelária APA publikovala na portále verejnoprávnej rádiotelevízie ORF http://orf.at/stories/2441708/2441709/ skupinový záber rakúskych hostí u predstaviteľov Európskej komisie. Niektorým kritikom budovania centralistického európskeho superštátu pripomínala pamiatkovú fotografiu návštevy pokorných členov provinčnej správy u panstva federálnej vlády, zastúpeného na obrázku osobou J.-C. Junckera a vysokou komisárkou EÚ pre bezpečnostnú politiku a zahraničné vzťahy Federicou Mogheriniovou.

Charizmatický rakúsky kancelár oficiálne odôvodnil prítomnosť kompletnej zostavy svojho kabinetu blížiacim sa termínom 1. júla, keď sa alpská republika stane na pol roka predsedníckou krajinou Dvadsaťosmičky. Túto legendu potvrdil aj oficiálny mediálny portál komisie. V texte, ktorý má len jeden odsek, sa výrazne vyníma citát J.-C. Junckera „Wir setzen große Hoffnungen in die österreichische Präsidentschaft. Österreich ist ein Brückenland.“, čiže:Komisia vkladá veľké nádeje do rakúskeho predsedníctva: Rakúsko je krajina, ktorá je mostom.“ Znelo to ako požehnanie, udelené malému, vojensky neutrálnemu stredoeurópskemu štátiku, aby vystupoval vo funkcii premosťovateľa, t.j. krajiny, čo premosťuje. Po staroprešpurácky ako Brückenland.

Vysoké nároky

Luxemburský rodák a expremiér J.-C. Juncker však zároveň poveril Rakúsko vystupovať ako Brückenland v nádeji, že táto medzinárodne rešpektovaná nemeckojazyčná blahobytná krajina s vyšším HDP na obyvateľa (US$ 47,290) než Nemecko (US$ 44,550) skutočne zvládne čosi ťažko predstaviteľné. Byť nestranným sprostredkovateľom medzi bruselskou centrálou, ktorú bude od 1. júla do 31. decembra priamo oficiálne zastupovať a stredoeurópskym blokom nespokojencov s globalistickou migračnou agendou EÚ.

Rakúska vláda sa tak dostane na budúci mesiac na pol roka do nezávideniahodného postavenia. Bude vystupovať v schizoidnej funkcii, podobne ako súčasný predsednícky štát Bulharsko. Sofii sa nedarí plniť očakávania, že bude prevodovou pákou medzi eurokraciou v Bruseli, ktorá nepoľavuje pri vynucovaní projektu demografickej prestavby starého svetadielu, a desiatkami miliónov občanov stredoeurópskych štátov, ktorí sa odmietajú vzdať zvrchovanosti v otázkach prisťahovaleckej politiky. I pre Rakúsko to bude pravdepodobne bludný kruh, z ktorého niet východiska.

V porovnaní s tým bude pre Rakúsko predsa len ľahšie vystupovať ako sprostredkovateľ na inom poli. Geopolitickom, V hre je energetická bezpečnosť európskych krajín z hľadiska spoľahlivosti dodávok zemného plynu. Súvisí to s prehodnocovaním priorít pri účasti členských štátov EÚ i únie ako celku v globalizačnom procese. Zaoceánska superveľmoc s nimi zaobchádza čoraz otvorenejšie a bezohľadnejšie ako s čeliadkou nesvojprávnych vazalov, ktorým môže diktovať, s kým smú a s kým nesmú obchodovať.

Rakúsko predĺžilo v utorok počas návštevy ruského prezidenta Vladimíra Putina dohodu o dodávkach zemného plynu do roku 2040. Prejavilo iniciatívu pri sprostredkúvani dialógu medzi Ruskom a EÚ v záujme zmierňovania protiruských sankcií, do ktorých Európanov vohnal zámorský hegemón. Vyostrovanie transatlantických obchodných treníc kvôli clám a Iránu prerastá do otvorenej hospodárskej vojny, v ktorej Brusel zamýšľa využiť Rakúsko ako most na východ k ozdravujúcemu sa Rusku a lukratívnym eurázijským trhom.

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár